Układ okresowy zwrotu surowców (2013-2022)

Próba przewidzenia, które surowce będą najlepsze w danym roku, jest trudnym biznesem – szczególnie w tym niespokojnym okresie na rynkach.

Układ okresowy zwrotu surowców (2013-2022)

Patrząc wstecz na poprzednie lata, inwestorzy mogą uzyskać wgląd w długoterminowe trendy i wzorce cen towarów. Aby pomóc lepiej zrozumieć te trendy, na początku każdego roku U.S. Global Investors publikuje wizualizację zwaną okresową tabelą zwrotów surowców. Tegoroczna edycja spogląda wstecz na ostatnią dekadę zwrotów w latach 2013-2022 i zawiera interaktywny projekt, który pozwala użytkownikom sortować zwroty według różnych kategorii, w tym zwrotów, zmienności i innych grup.

Z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego regionalne benchmarki dla niektórych surowców (węgiel, gaz ziemny) miały znacznie większe rozbieżności cenowe niż typowe. W tym przypadku grafika koncentruje się na regionalnych benchmarkach w USA, takich jak ceny węgla Powder River Basin i ceny gazu ziemnego Henry Hub. Ceny te mogą różnić się od akcji cenowych obserwowanych na całym świecie.

Po 2021 roku, kiedy świat ponownie otworzył się po pandemii, nastąpił imponujący wzrost cen surowców, rok 2022 przyniósł kolejny rok dodatnich zwrotów dla tej klasy aktywów, które charakteryzowały się wysokimi poziomami zmienności.

Szeroko zakrojony indeks towarowy S&P Goldman Sachs Commodity Index (GSCI) wzrósł o 52,1% w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roki, ponieważ zakłócenia w dostawach i obawy dotyczące zbóż, metali i paliw energetycznych zostały pobudzone przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

W drugiej połowie roku ceny spadły, ponieważ Stany Zjednoczone nadal wypuszczały ropę naftową ze swoich strategicznych rezerw ropy naftowej, podczas gdy Rosja i Ukraina zawarły porozumienie umożliwiające eksport zboża i produktów rolnych, co rozwiało obawy przed przedłużającymi się przerwami w dostawach.

Wynik? W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy roku S&P GSCI prawie zakończył podróż powrotną i ostatecznie wzrósł tylko o 8,7% w całym 2022 roku.

Zwrot surowców w 2022 roku

 • Lit 72,49%
 • Nikiel 43,13%
 • Gaz ziemny (Henry Hub) 19,97%
 • Kukurydza 14,37%
 • Platyna 10,90%
 • Indeks towarowy S&P Goldman Sachs (GSCI) 8,71%
 • Ropa naftowa 6,71%
 • Srebro 2,77%
 • Pszenica 2,76%
 • Ołów -0,05%
 • Złoto -0,28%
 • Pallad -5,89%
 • Miedź -14,13%
 • Aluminium -16,27%
 • Cynk -16,34%
 • Węgiel (PRB) -48,34%

Innym kluczowym czynnikiem, który pomógł utrzymać ceny towarów na niskim poziomie w 2022 roku, były przedłużające się blokady w Chinach, które spowolniły możliwości produkcyjne i przemysłowe kraju. Pomogło to zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa energetyczne w 2022 r., a także metale przemysłowe, takie jak miedź, aluminium i cynk.

Lit nadal osiąga najwyższe zwroty z towarów

Metalem, który świecił jasno w 2022 roku był lit, który został niedawno dodany do Układu Okresowego Zwrotów Towarów. Po tym, jak w 2021 roku znalazł się na szczycie tabeli z niewiarygodnym wzrostem cen o 442,8%, lit utrzymał swoje pierwsze miejsce w 2022 roku z bardziej skromnym wzrostem cen o 72,5%.

Rosnący globalny nacisk na pojazdy elektryczne (EV) był głównym czynnikiem wzrostu popytu na lit i nikiel, które były drugim najlepiej prosperującym towarem w 2022 roku ze wzrostem cen o 43,1%. Ponieważ coraz więcej krajów stawia sobie za cel wycofanie pojazdów benzynowych i wysokoprężnych, oczekuje się, że popyt na kluczowe minerały do akumulatorów, takie jak lit i nikiel, będzie nadal rósł.

Podczas gdy Stany Zjednoczone pracują nad wzmocnieniem łańcuchów produkcji i dostaw metali do akumulatorów, przekazując dotacje w wysokości 2,8 miliarda dolarów na krajowe projekty litu, grafitu i niklu, upłyną lata, zanim w rezultacie pojawi się więcej dostaw. W międzyczasie duży popyt na pojazdy elektryczne w Chinach zapewnił stałe zapotrzebowanie na metale akumulatorowe, których obecnie brakuje.

Zróżnicowanie cen energii napędzane regionalną niepewnością

Po 2021 roku, gdy paliwa energetyczne zdominowały pierwsze miejsca po licie, ceny paliw energetycznych w 2022 roku były bardziej zmienne, a zwroty były bardziej rozproszone. Jedynym paliwem, które odnotowało dwucyfrowy zwrot na poziomie 19,9% był gaz ziemny, przy czym ropa naftowa 6,7%, a węgiel na dole tabeli -48,3%.

Należy pamiętać, jak wydarzenia geopolityczne i zakłócenia w dostawach w zeszłym roku wpłynęły na regionalne różnice cen paliw energetycznych. Podczas gdy ropa WTI (punkt odniesienia dla Ameryki Północnej) wzrosła w 2022 roku o 6,7%, ropa Brent (punkt odniesienia dla Europy) wzrosła o 10,4%, podczas gdy ropa Urals (punkt odniesienia dla Rosji) spadła o ponad 26,5%.

W wyniku wojny i związanych z nią sankcji przecena ropy Urals w stosunku do ropy Brent wzrosła z -1,72 USD na początku 2022 roku do -30,71 USD na koniec roku.

Ceny węgla energetycznego wykazywały podobne rozbieżności regionalne, przy czym węgiel Powder River Basin (PRB) (amerykański punkt odniesienia dla węgla) spadł w tym roku o 48,3%, podczas gdy węgiel z Newcastle, który jest dostarczany z portu w Newcastle w Australii głównie do różnych krajów azjatyckich, odnotował ceny gwałtownie wzrosną o 156,6% w 2022 r.

Po tak szalonym roku z ogromnymi wahaniami cen surowców, zobaczymy, czy rok 2023 może przynieść pewną stabilizację, czy też duża zmienność i rosnące regionalne rozbieżności cenowe staną się normą.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: U.S. Funds | Visual Capitalist