Klimatyzowana ścieżka rowerowa o długości 93 km, zapewniająca rowerzystom chłód w Dubaju

Jeśli zostanie zrealizowana zgodnie z planem, ścieżka w Loop miałaby długość 93 km (57 mil) i obejmowałaby ścieżki rowerowe, a także ścieżki do joggingu i spacerów.

Projekt klimatyzowanej ścieżki rowerowej Loop w Dubaju (urb)
Projekt klimatyzowanej ścieżki rowerowej Loop w Dubaju (urb)

Pomyśl o miastach przyjaznych rowerzystom i pieszym, a prawdopodobnie wybierzesz takie miejsce jak Amsterdam lub Utrecht, ale być może Dubaj również w końcu będzie brany pod uwagę, jeśli zostanie zrealizowana nowa ambitna propozycja. Projekt nazwany Loop, składałby się z zamkniętej ścieżki rowerowej i pieszej o długości 93 km (57 mil), która zapewniałaby wytchnienie od trudnych warunków pustynnych.

Może Ci się spodobać też: Policja w Dubaju będzie jeździła Cybertruckiem Tesli

Loop został zaprojektowany przez lokalną pracownię Urb, której misją jest poprawa infrastruktury Dubaju dla rowerzystów i pieszych, do tego stopnia, że jazda na rowerze i spacery stają się podstawowym środkiem transportu w codziennych dojazdach do pracy dla większości jego mieszkańców.

Jest to oczywiście duże wyzwanie w klimacie Dubaju, który często jest po prostu zbyt gorący, aby wygodnie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Aby temu zaradzić, Urb wyobraża sobie zamknięcie ścieżki rowerowej/pieszej w futurystycznie wyglądającej przeszklonej konstrukcji, która zostałaby wzniesiona nad ziemią na palach i oferowałaby klimatyzowane wnętrze. Najwyraźniej utrzymanie chłodu w tak ogromnej przeszklonej przestrzeni wymagałoby dużo energii, która według Urb pochodziłaby ze źródeł odnawialnych. Wspomniano o podłogach kinetycznych, ale być może energia słoneczna również byłaby dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę lokalny klimat.

The Loop składałby się z futurystycznej przeszklonej konstrukcji, która jest lekko uniesiona nad ziemią na palach

Oprócz terenów do biegania, spacerów i jazdy na rowerze oraz powiązanych obiektów, Loop byłaby również pełna zieleni, z dużą liczbą roślin i drzew. Byłoby wiele parków, obiektów sportowych i roślinności miejskiej, aby poprawić produkcję żywności na tym obszarze.

Planuje się, że Loop połączy ponad 3 miliony mieszkańców za pomocą zdrowego środka transportu z kluczowymi usługami i lokalizacjami pieszo i rowerem w ciągu kilku minut. Zapewni przyjemne, klimatyzowane środowisko przez cały rok, aby spacery i jazda na rowerze stały się podstawowym środkiem transportu dla mieszkańców Dubaju, zgodnie z nową inicjatywą miejską 20-minut. Celem jest uczynienie roweru i chodzenia głównym środkiem transportu transport na codzienne dojazdy dla ponad 80% mieszkańców Dubaju do 2040 roku.

Projekt klimatyzowanej ścieżki rowerowej Loop w Dubaju (urb)
Projekt klimatyzowanej ścieżki rowerowej Loop w Dubaju (urb)

Przedstawiciel Urb powiedział dla New Atlas, że projekt jest obecnie na etapie badań. To tak ogromne przedsięwzięcie, że trudno sobie wyobrazić jego realizację, ale to jest Bliski Wschód, gdzie projekty tak śmiałe jak Burdż Chalifa, a nawet Line można uznać za wykonalne, więc czas pokaże.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Urb | New Atlas