Mozilla opracowuje również przeglądarkę nieopartą o WebKit dla systemu iOS

Firefox na iOS-a może otrzymać własny silnik renderujący, pod warunkiem, że Apple zezwoli na udostępnienie w App Storze przeglądarki nie opartej o WebKit iOS.

Firefox z gecko View pod iOS (testy)

W oczekiwaniu na zmiany w polityce sklepu App Store, Mozilla opracowuje przeglądarkę iOS, która zamiast WebKit używałaby silnika renderującego Gecko. Przeglądarki internetowe i aplikacje z funkcją przeglądania sieci muszą korzystać z „odpowiedniej struktury WebKit i JavaScript WebKit”, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi w sklepie App Store. Wydaje się jednak, że firmy wydające przeglądarki badają alternatywy dla używania silnika przeglądarki innego niż zatwierdzonego przez Apple do przeglądania pod systemem iOS.

Według nowych doniesień The Register Mozilla podobno pracuje nad przeglądarką inną niż WebKit iOS. W październiku Mozilla opublikowała problem w repozytorium GitHub zawierającym kod dla wersji Firefoksa na iOS-a, który zawiera odniesienie do GeckoView, opakowania dla silnika renderującego Gecko Firefoksa.

Współpracownik open source zapytał w grudniu, jaki był cel wydania. Laurie Marceau, starszy programista w Mozilli, powiedziała, że to „do drugorzędnego projektu, którego nie ma w tym repozytorium”.

Zespół Google Chromium pracuje również nad nową eksperymentalną przeglądarką dla iOS opartą na Blink, zamiast używać Webkit zgodnie z zasadami App Store’a, a teraz Mozilla robi to samo.

Zasada Apple dotycząca wymagania od przeglądarek innych firm korzystania z silnika WebKit może ulec zmianie. Na przykład Unia Europejska narzuca firmie Apple nowe zasady ustawą o rynkach cyfrowych, która zacznie obowiązywać 2 maja 2023 roku.

Wymagałoby to od firm takich jak Apple oferowania alternatyw umożliwiających udostępnianie sklepów z aplikacjami stron trzecich na swoich platformach i alternatywnych systemów płatności. Jednak wymóg dotyczący tylko WebKit nie ograniczałby przeglądarki innej firmy, ponieważ inne sklepy mogą ustalać własne zasady dotyczące zawartości wszystkich aplikacji.

Apple już przygotowuje się do obsługi zewnętrznych sklepów z aplikacjami na swojej platformie do 2024 roku, ale pewne zmiany mogą pojawić się w 2023 roku wraz z wydaniem systemu iOS 17.

Jeśli przeglądarki innych firm w mobilnych systemach operacyjnych Apple’a uzyskają pozwolenie na używanie ich silników, zapewni to Apple lepszą konkurencję w ulepszaniu WebKit i oferowaniu większej liczby funkcji, aby zatrzymać programistów i inne osoby w ekosystemie WebKit.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mozilla | Apple Insider