Maleńkie roboty naśladują chrząszcza, aby przeskakiwać przeszkody

Jeśli robot ma być mały, lepiej, żeby miał sposób na ominięcie wielu przeszkód, które blokują mu drogę. Nowy typ robota ma do tego wyjątkowe podejście – skacze jak chrząszcz.

Technologia skoku mechanicznego chrząszcza
Technologia skoku mechanicznego chrząszcza | Michael Vincent

Jeśli nie widziałeś nigdy chrząszcza – to wyjaśniam, że jest to owad, który przewraca się na plecy i udaje martwego po dotknięciu. Gdy postrzegane niebezpieczeństwo minie, chrząszcz odzyskuje siły dzięki mechanizmowi sprężynowemu ze zwiniętymi mięśniami, który „klika” jego klatką piersiową i wyrzuca owada w powietrze. Urządzenia w małym robocie zawierają miniaturowy cewkowy siłownik, który ciągnie mechanizm w kształcie belki, powodując jego stopniowe wyginanie się i gromadzenie energii sprężystej. Gdy mechanizm osiągnie określony próg, cała ta energia jest nagle uwalniana i wzmacniana, wystrzeliwując robota w górę.

Przeczytaj także: Zdalnie sterowane karaluchy-cyborgi zasilane energią słoneczną

Zbudowano cztery typy botów, z których dwa okazały się szczególnie obiecujące, ponieważ mogły aktywować swój mechanizm skokowy bez pomocy z zewnątrz. W jednym przypadku robot ważący 1,6 grama i mierzący 2 cm (0,8 cala) długości był w stanie skoczyć na wysokość 0,9 m (3 stopy).

Zespół twierdzi, że projekt będzie nadal ewoluował, podobnie jak systemy naturalne ewoluują w toku ewolucji.

Ostatecznie roboty inspirowane chrząszczami mogą znaleźć zastosowanie w inspekcja dużych maszyn, takich jak silniki odrzutowe, po których mogą się przemieszczać, przesyłając zdjęcia różnych komponentów. A możliwości na tym się nie kończą…

Wyobrażamy sobie również, że roboty o rozmiarach owadów są przydatne w nowoczesnym rolnictwie. Naukowcy i rolnicy używają obecnie dronów i łazików do monitorowania upraw, ale czasami badacze potrzebują czujnika, aby dotknąć rośliny lub zrobić zdjęcie obiektu o bardzo małej skali. Roboty o owadzich cechach mogą to zrobić.

powiedział główny naukowiec, prof. Sameh Tawfick z U Illinois

Artykuł na temat robotów – które można zobaczyć w akcji na poniższym filmie – został niedawno opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

A jako interesująca uwaga na marginesie, zespół z Columbia University niedawno opracował nieco podobny system, który pozwolił czworonożnemu robotowi poruszać nogami, kopiując sposób, w jaki spinka do włosów przechowuje i uwalnia energię, gdy jest zgięta.

Robot skaczący inspirowany chrząszczem, opracowany na University of Illinois Urbana-Champaign:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Illinois | New Atlas