Popularność gatunków muzycznych na świecie

Pop, rock czy rap? Sprawdź, w których krajach są najbardziej zdefiniowane gusta muzyczne – gdzie konkretne gatunki muzyczne cieszą się największa popularnością?

Popularność gatunków muzycznych na świecie (2022)
Popularność gatunków muzycznych na świecie (2022)

Muzyka może być językiem uniwersalnym, ale to, co brzmi jak muzyka dla uszu, różni się w zależności od kraju czy regionu. Pomimo pewnych regionalnych różnic występujących w danych zebranych przez Statista Consumer Insights, dzieła wielkich kompozytorów klasycznych, ikon rocka i popowych diw dotarły do każdego zakątka świata, o czym świadczy popularność tych gatunków na całym świecie.

Porównaj dane z badaniem: Oto najpopularniejsze gatunki muzyczne na świecie (raport 2018)

Mimo że muzyka hip-hopowa i R&B ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, Republika Południowej Afryki była krajem, w którym najwięcej osób deklarowało, że słucha tego gatunku w formatach cyfrowych. Aż 64 procent respondentów z RPA stwierdziło, że przesyła strumieniowo hip-hop, rap i podobne rodzaje muzyki, w porównaniu z 37 procentami w USA.

Stany Zjednoczone pokonane zostały również pod względem konsumpcji hip-hopu, a słuchacze muzyki elektronicznej i dance na świecie, mieszkają głównie w Polsce, Meksyku i przede wszystkim we Francji.

W Meksyku, a także w Indiach i RPA suma słuchaczy wszystkich gatunków uwzględnionych w zestawieniu oscylowała wokół 300 procent, co oznacza, że przeciętny respondent słuchał około trzech gatunków. Ta sama liczba wynosiła od 200 do 250 procent w krajach europejskich i innych krajach anglojęzycznych objętych badaniem.

Na drugim końcu spektrum znalazła się Korea Południowa, gdzie na respondenta słuchano średnio 1,9 gatunku. Tutaj królowała muzyka pop, której słuchało 55 proc. respondentów. Przy ogromnej popularności K-Popu w kraju nie jest to wielkim zaskoczeniem. Jednak to nie stawia Korei Południowej w pierwszej trójce słuchaczy muzyki pop: są to Finlandia (65 procent), Szwecja (61 procent) i Włochy (58 procent).

Pop był również rodzajem muzyki, który w badaniu cieszył się największą średnią popularnością – około połowa wszystkich słuchających go respondentów, następnie rock z 38 procentami i taniec/elektronika z 32 procentami. Podczas gdy ta ostatnia jest najbardziej popularna w Europie Wschodniej, muzyka klasyczna przyciąga najwięcej słuchaczy w Indiach i Chinach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista