Digital, mobile i social media w 2023 roku

Sprawdź najnowsze statystyki dotyczące digitalu, social mediów i mobile’a na świecie, pokazujące jak zmienia się cyfrowy świat w 2023 roku.

Digital 2023

Cyfrowy i społeczny krajobraz wciąż ewoluuje w fascynujący sposób. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy światowe zachowania cyfrowe wykazały jedne z najgłębszych zmian, jakie widzieliśmy od lat, nawet w porównaniu z „latami pandemii”. Najnowsze badania pokazują, że te zachowania również ewoluują na wiele nieoczekiwanych sposobów. Na szczęście jednak ogromny nowy globalny raport przeglądowy Digital 2023 – opracowany we współpracy z Meltwater i We Are Social – zawiera wszystkie dane i spostrzeżenia potrzebne do zrozumienia najnowszych trendów.

Najważniejsze dane dotyczące digitalu w 2023 roku

 • Duża zmiana w globalnej liczbie użytkowników internetu.
 • Intrygujący spadek w różnych aspektach aktywności online.
 • Bogaty wgląd w zmieniające się preferencje platform mediów społecznościowych.
 • Zmiany w urządzeniach używanych przez ludzi do uzyskiwania dostępu do treści i usług cyfrowych.
 • Nieoczekiwane zmiany w zachowaniach związanych z wyszukiwaniem online na świecie.
 • Zaskakujący rozwój reklamy cyfrowej.

To jednak zaledwie ułamek tego, co znajdziesz w pełnym raporcie, który jest wypełniony ponad 400 wykresami pokazującymi, co ludzie naprawdę robią w internecie, mediach społecznościowych, urządzeniach mobilnych i platformach zakupów online.

Oprócz bogatego kontekstu i spostrzeżeń, które znajdziesz w obszernym artykule do raportu, stworzono również wybór szczegółowych opisów, które pozwalają jeszcze bardziej zagłębić się w tegoroczne dane, więc szukaj linków do tych zasobów „bonusowych” w całej analizie.

Zobacz też: Digital i mobile w 2022 roku

Statystyki i twórcy raportu

Tegoroczny raport jest zdecydowanie największym zbiorem danych i trendów, jaki kiedykolwiek opublikowano, a ten większy zakres zawdzięczamy wsparciu partnerów dostarczających dane do raportu.

Firma Meltwater dołączyła w tym roku jako główny partner Global Digital Reports. Meltwater to światowy lider w dziedzinie analityki społecznej i medialnej, której celem jest pomaganie firmom w monitorowaniu, zrozumieniu i wywieraniu wpływu na otaczający je świat.

We Are Social kontynuuje wsparcia dla serii Global Digital Reports już 12 rok z rzędu. We Are Social to społecznie kierowana agencja kreatywna, która stawia myślenie społeczne w centrum marketingu.

Wśród partnerów dostarczających dane, bez których seria Global Digital Reports byłaby o wiele mniej pouczająca, znaleźli się:

 • GWI
 • Statista
 • data.ai
 • Semrush
 • GSMA Intelligence
 • Similarweb
 • Ookla
 • Skai
 • Locowise
 • PPRO

Uwagi dotyczące danych

Zachęcam do przejrzenia szczegółowych opisów dotyczących danych, aby zrozumieć, w jaki sposób zmiany w źródłach i metodologiach wpłynęły na tegoroczne liczby.

W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Użytkownicy internetu: złożoność badania i raportowania rozpowszechnienia internetu na całym świecie oznacza, że publikowanie najnowszych danych zawsze następuje z opóźnieniem. W rezultacie dane dotyczące korzystania z internetu po 2021 r. prawdopodobnie nie odzwierciedlają rzeczywistości, a rzeczywista liczba użytkowników i dane dotyczące wzrostu mogą być znacznie wyższe niż liczby przedstawione w tegorocznych raportach.
 • Użytkownicy mediów społecznościowych: znaczące korekty danych publikowanych przez różne platformy oznaczają, że liczby użytkowników mediów społecznościowych zawarte w tegorocznych raportach nie są bezpośrednio porównywalne z danymi opublikowanymi w poprzednich raportach. Korzystano z danych publikowanych w zasobach reklamowych wielu czołowych platform mediów społecznościowych na świecie, aby przedstawiać dane dotyczące ogólnego korzystania z mediów społecznościowych, a wszelkie zmiany w tych danych źródłowych mogą mieć również wpływ na ogólne dane. W związku z tym należy pamiętać, że w wielu przypadkach liczby, które umieszczono w tegorocznych raportach dla użytkowników mediów społecznościowych, będą wyglądać na niższe niż w poprzednich raportach. Jednak te zmiany nie oznaczają rzeczywistej zmiany w ogólnym użyciu, a analiza nie wykryła żadnego zauważalnego spadku ogólnej adopcji mediów społecznościowych.

Nie są to jednak jedyne zmiany wpływające na tegoroczne statystyki, więc sprawdź pełną listę aktualizacji w bardziej szczegółowych uwagach na temat danych.

TOP 10 najważniejszych tematów

Polecam zacząć od tego filmu, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie najważniejsze tegoroczne dane i trendy w zaledwie 10 minut.

Pełny raport Digital 2023

Pełny raport znajdziesz w osadzonym poniżej pliku (kliknij tutaj, jeśli poniższa prezentacja nie działa w Twojej przeglądarce).

Digital 2023: najważniejsze dane

Digital 2023 - najważniejsze statystyki

Zacznijmy od przyjrzenia się najnowszym danym dotyczącym globalnego „stanu cyfrowego”:

 • Światowa populacja przekroczyła 8 miliardów 15 listopada 2022 roku i osiągnęła 8,01 miliarda na początku 2023 roku. Nieco ponad 57 procent światowej populacji mieszka obecnie na obszarach miejskich.
 • Łącznie 5,44 miliarda ludzi korzysta z telefonów komórkowych na początku 2023 roku, co odpowiada 68 procentom całej światowej populacji. Liczba unikalnych użytkowników mobilnych wzrosła w ciągu ostatniego roku o nieco ponad 3 procent, osiągając 168 milionów nowych użytkowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Digital 2023 - wzrosty
 • Obecnie na świecie jest 5,16 miliarda użytkowników Internetu, co oznacza, że 64,4 procent całej światowej populacji jest teraz online. Dane pokazują, że globalna liczba użytkowników Internetu wzrosła o 1,9 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale opóźnienia w raportowaniu danych oznaczają, że rzeczywisty wzrost będzie prawdopodobnie wyższy niż sugeruje to liczba.
 • Na całym świecie jest obecnie 4,76 miliarda użytkowników mediów społecznościowych, co odpowiada nieco poniżej 60 procent całej globalnej populacji. Jednak wzrost użytkowników mediów społecznościowych zwolnił w ostatnich miesiącach, a tegoroczny wzrost netto o 137 milionów nowych użytkowników oznacza roczny wzrost o zaledwie 3 procent.
Digital 2023 - statystyki interntu

Te dane dają doskonały obraz korzystania z technologii cyfrowych na całym świecie, ale musimy zagłębić się w dane, aby zrozumieć, jak faktycznie ewoluują zachowania ludzi. Dobrą wiadomością jest to, że autorzy przygotowali mnóstwo omówień ze szczegółowymi danymi – zachęcam do zapoznania się z nimi.

Sprawdź także jak wyglądały statystyki w poprzednich latach: 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WeAreSocial