Wyjaśnienie zakończenia 2. odcinka „The Last of Us”: Czy Tess umarła?

Podsumowanie drugiego odcinka serialu „The Last of Us” pod tytułem „Zarażeni” – co zrobiła Tess i czy uda jej się przetrwać infekcję?

„The Last of Us – Infected” (Zarażeni) kadr z 2. odcinka serialu – Tess
„The Last of Us – Infected” (Zarażeni) kadr z 2. odcinka serialu

Depresja wciąż nadchodzi w The Last of Us. Drugi tydzień z rzędu wielki dramat HBO przyniósł kolejną głęboko niepokojącą śmierć postaci. I podobnie jak w przypadku premiery serialu, ten emocjonalny cios w brzuch powinien być znany każdemu, kto jest fanem gier.

Ten wpis zawiera spoilery – nie czytaj przed obejrzeniem drugiego odcinkia The Last of Us.

W ostatnich chwilach odcinka pt. „Gdy zgubisz się w ciemności” Joelowi (Pedro Pascal), Ellie (Bella Ramsey) i Tess (Anna Torv) w końcu udało się uciec ze strefy kwarantanny. I tu zaczyna się odcinek „Zarażeni”. Gdy Joel i Tess zastanawiają się, czy mogą zaufać Ellie i jej rzekomemu immunitetowi, nasze trio przedziera się przez pozostałości Bostonu.

Przeczytaj też: Pierwszy zwiastun „The Last of Us” jest ponury i brutalny

Kiedy to robią, Tess wyjaśnia Ellie zarażonych. „Grzyb rośnie również pod ziemią, długie włókna przypominają druty, niektóre z nich rozciągają się na ponad milę” — mówi Tess Ellie po zobaczeniu zbitej hordy Biegaczy. „Nadepniesz kawałek Cordycepsu w jednym miejscu i możesz obudzić tuzin zarażonych z innego miejsca. Teraz wiedzą, gdzie jesteś, teraz przychodzą. Nie jesteś odporny na rozerwanie na strzępy”.

W tym odcinku The Last of Us poświęcono więcej czasu na wyjaśnienie, jak działa infekcja – to znacznie więcej informacji niż możesz uzyskać z gry. Ale współtwórcy serii, Neil Druckmann i Craig Mazin, zapewnili Decidera, że nie potrwa to długo.

To, co było ważne na początku tej historii, to ustalenie, jak to działa, jak bardzo jest prawdziwe, ponieważ opiera się na prawdziwym grzybie, który penetruje umysły owadów i przejmuje nad nimi kontrolę. Istnieje realna obawa, że może przeskoczyć na inny gatunek – powiedział Mazin w rozmowie z Decider. Ale serial jest tak bardzo o Joelu i Ellie i ich podróży. Nawet kiedy wyjaśniamy i pokazujemy te rzeczy, ważne było, aby zachować to jako dramat postaci.

Po zobaczeniu tej złowrogiej hordy, kilka blokad drogowych zmusza Joela, Ellie i Tess do wejścia do wyraźnie niebezpiecznego muzeum. Tam stają twarzą w twarz z dwoma Clickerami. Po wielu skradaniach i szybkiej akcji z bronią Joel jest w stanie zdjąć ich obu, ale jeden z Clickerów gryzie Ellie. Jest bezpieczna dzięki swojej odporności, ale niestety nie jest jedyną osobą, która wyszła z tego spotkania ugryziona.

Czy Tess umiera w „The Last of Us”?

Pod koniec Zarażonych (tyt. oryg. Infected) Tess i Joel w końcu docierają do bazy świetlików, gdzie mają wysadzić Ellie. Złe wiadomości? Wszyscy z nich są już martwi. Joel i Tess spekulują, że jeden ze Świetlików został zarażony i że zdrowe walczyły z chorymi, aż wszyscy umarli. Jeszcze gorsza wiadomość? Tess też jest zarażona.

Ellie jako pierwsza dowiaduje się, że została ugryziona w muzeum. Ale zamiast walczyć o własne życie, Tess wykorzystuje swój ograniczony czas, który jej pozostał, by przewrócić beczki z benzyną i porozmawiać z Joelem. Wiedząc, że nadchodzi horda, błaga swojego partnera, aby zabrał dziecko do ich przyjaciół, Billa i Franka. „Nigdy cię o nic nie proszę, żebyś nie czuł się tak, jak ja się czułam” — błaga Tess. „To jest twoja szansa. Dostaniesz ją tam. Utrzymujesz ją przy życiu. I wszystko dobrze ustawiłeś — całe to gówno, które zrobiliśmy. Proszę, powiedz tak, Joelu. Proszę.”

To wszystko, czego potrzebuje Joel. Bierze Ellie i zmusza ją do opuszczenia Tess. W ostatnich chwilach Tess wielokrotnie próbuje zapalić zapalniczkę, gdy w pojedynkę stawia czoła hordzie. Jeden z Biegaczy dostrzega ją i w jednej z najbardziej niepokojących części serii wpycha jej pokryty grzybami język do gardła. Na szczęście wtedy zapalniczka Tess w końcu działa. „Infected” kończy się potężną eksplozją, która niszczy hordę i naszego przemytnika. Więc tak, Tess nie żyje (choć to może nie być ostatni raz, kiedy widzimy Annę Torv w serialu).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Decider | HBo Max