Podcast My YouTube Story: Kasia Gandor – na styku nauki i codzienności

My YouTube Story: Kasia Gandor - na styku nauki i codzienności

Kasia Gandor to jedna z najpopularniejszych w Polsce twórczyń zajmująca się popularyzacją nauki. Na swoim kanale Kasia Gandor tłumaczy zagadnienia związane z biotechnologią, medycyną, a także z kwestiami społecznymi, środowiskiem i zmianami klimatu. Swój kanał stworzyła z potrzeby dzielenia się z innymi, tym co naprawdę ją interesuje.

Zobacz też: Podcasty wideo na Spotify dostępne w Polsce

Kasia jest gościnią drugiego odcinka podcastu My YouTube Story i jak sama mówi decyzja o tym, żeby założyć kanał, odmieniła jej życie… Od 2017 roku jej ścieżkę zawodową wyznacza tworzenie treści, które stało się równocześnie pracą i pasją – a pojawiło się zupełnie niespodziewanie. Tak jak naukowcy wykorzystują eksperymenty, by potwierdzać i zdobywać nową wiedzę, tak Kasia postanowiła sprawdzić, ile prawdy jest w twierdzeniu, że przyszłością internetu jest wideo.

Od tego czasu na jej kanale pojawiły się dziesiątki filmów, w których przybliża i popularyzuje wiedzę na temat środowiska, technologii, zdrowia i zrównoważonego rozwoju. Jak sama przyznaje, na początku nie było łatwo:

Nie wiedziałam, jak zwizualizować dane, nie umiałam robić grafik, więc zaczęłam rysować ludziki i kolorować je kredkami (…) Co podpowiada osobom, które myślą o założeniu swojego kanału? Nie ma co się przejmować technikaliami. Po prostu odpal telefon, nawet w trybie selfie. Najważniejsza jest historia, nie jakieś bajery wizualne. Liczy się to, czy jesteś w stanie być dobrym narratorem lub narratorką i zaciekawić tym, co masz do powiedzenia.

Kasia Gandor na swoim kanale zamieszcza filmy, w których codzienność i powszechne problemy spotykają się z naukowym wyjaśnieniem.

Poszukuje odpowiedzi nie tylko na tak ważne pytania jak: dlaczego wciąż nie mamy leku na raka, czy jesteśmy gotowi na kryzys gospodarczy, jakich zmian systemowych potrzebuje klimat oraz jak będzie wyglądać przyszłość ze sztuczną inteligencją w roli głównej.

Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego damskie kieszenie są tak małe, zapachy przywołują wspomnienia, i jak zrobić idealne selfie, na kanale Kasi znajdziecie odpowiedź. Co ważne, niektóre z publikowanych filmów okazują się przyczynkiem do szerszej dyskusji:

Mam wrażenie, że te filmy (np. o transporcie zbiorowym) nieraz stają się trochę takim impulsem. Pojawiają się, a potem po tygodniu widzę ten temat na innym portalu, ludzie tagują mnie w dyskusjach, widzę że one się dzieją i to mnie bardzo cieszy. Wydaje mi się, że są takie debaty polityczne, które jako społeczeństwo musimy odbyć i umówić się, jak chcemy, by świat wokół nas wyglądał. To cenne, by ta debata była zakorzeniona w jakichś danych, informacjach i faktach. Jeżeli mogę nam ich dostarczyć, żeby to było rzetelne i uczciwe, a ludzie mogli z tego czerpać, by wyrobić swoją opinię, to jestem absolutnie zachwycona takim układem.

W drugim odcinku ,,My YouTube Story” Kasia Gandor opowiada również o tym, czego nauczyła ją działalność na YouTube oraz jak podchodzi do komentarzy na swój temat – również tych negatywnych: YouTube jest dla mnie skarbnicą wiedzy na temat społecznych mechanizmów: jak ludzie reagują, kto się najczęściej udziela, jakie są to typy osobowości (…). Doszłam do wniosku, że nie mam potrzeby czytania wszystkich komentarzy i dowiadywania się opinii każdego człowieka na mój temat. Mam zaufaną osobę, która ze mną pracuje, przechodzi przez te komentarze i wraca do mnie z feedbackiem o generalnym odbiorze danego filmu – na co ludzie zwracają uwagę, co im się podoba, a co nie. W takiej formie ta krytyka jest dla mnie konstruktywna i mogę z niej coś wyciągnąć.

W rozmowie z Gabrielą Darmetko, dziennikarką radiową i podcasterką, Kasia zdradza również, z jakich mediów korzysta na co dzień w internecie, wyjaśnia dlaczego nie ogląda już newsów oraz prezentuje swoje umiejętności w imitowaniu dźwięków pewnego sympatycznego zwierzęcia.

Podcast My YouTube Story dostępny jest na stronie myyoutubestory.podigee.io, możecie go również słuchać i oglądać na wszystkich popularnych platformach podcastowych, takich jak Google Podcasty, Spotify, Apple Podcast, Deezer, i oczywiście także na YouTubie. Odcinki pojawiają się raz na miesiąc. Posłuchajcie i zasubskrybujcie, żeby nie przegapić kolejnego odcinka!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Elżbieta Różalska, Communications Manager | Google Polska