Wikipedia doczekała się pierwszej od dekady zmiany wyglądu strony

Zmiany przeprojektowanej strony Wikipedii na komputery mają ułatwiać czytanie i wyszukiwanie, ale chyba nie wszyscy je zauważą.

Nowy wygląd strony Wikipedii (2023 rok) - redesign

Serwis Wikipedii w końcu doczekał się pierwszego poważnego przeprojektowania od dekady, ale może to być godne uwagi właśnie ze względu na to, że niewiele zmienia w podstawowych doświadczeniach użytkownika. Nowo wprowadzona przeróbka wygląda bardzo znajomo i zamiast tego eliminuje niektóre typowe problemy. Nowy przyczepiony nagłówek zapewnia szybki dostęp do sekcji wyszukiwania i artykułów, a poprawiona wyszukiwarka wyświetla obrazy i opisy podczas pisania. Łatwiej jest przełączać języki, a spis treści ułatwia poruszanie się po zawartości.

Może Cię zaciekawić również: Wikipedia wprowadza nowy uniwersalny kodeks postępowania w walce z nękaniem

Serwis TechCrunch wskazuje również na mniejsze poprawki. Składany pasek boczny pozwala usunąć elementy rozpraszające uwagę podczas czytania. Domyślny rozmiar czcionki jest również większy, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Aktualizacja Wikipedii jest teraz dostępna dla użytkowników anglojęzycznych. Wikimedia udostępniła już aktualizację dla 300 z 318 aktywnych języków na stronie. Jest to już ustawienie domyślne dla czytelników arabskich i greckich. Zespół wciąż prosi o opinie, więc nie zdziw się, jeśli witryna będzie się rozwijać.

Fundacja Wikimedia wyjaśnia, że nie usunęła żadnej funkcjonalności, a zmiany doprowadziły do rzeczywistych korzyści w testowaniu z międzynarodowymi grupami wolontariuszy. Użytkownicy wyszukiwali o 30 procent częściej i przewijali o 15 procent rzadziej.

Przeprojektowanie ma na celu unowocześnienie Wikipedii poprzez uczynienie jej bardziej dostępną dla „następnego pokolenia” internautów, którzy według twórców mogą nie być zaznajomieni z siecią. Jeśli jesteś zagorzałym czytelnikiem, możesz nie zwrócić uwagi na zmiany, ale ci, którzy dopiero wchodzą do sieci, mogą docenić łatwość użytkowania.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wikimedia | Engadget