Samobalansujący evoBOT chwyta i przenosi ładunek

W trybie bez przenoszenia evoBOT „pochyla się”, aby osiągnąć maksymalną prędkość 10 metrów (32,8 stopy) na sekundę.

evoBOT w ruchu

Widzieliśmy szybkie, zwinne, samobalansujące roboty kołowe, a także roboty, które potrafią chwytać i przenosić przedmioty. EvoBOT może jednak okazać się szczególnie przydatny, ponieważ łączy obie cechy w jednej sprytnej maszynie. Zaprojektowany przez naukowców z niemieckiego Instytutu Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofer, prototyp evoBOT pozostaje w pozycji pionowej, wykorzystując tak zwaną zasadę ruchomego odwróconego wahadła. Mówiąc prościej, oznacza to, że dolna część robota stale porusza się w przód i w tył, aby utrzymać ciężar górnej części pośrodku nad nią.

Sprawdź także: Optimus: zobacz prototyp humanoidalnego robota Tesli

EvoBOT ma dwie nogi z napędzanymi kołami na dole, a także dwa ramiona ze skierowanymi do wewnątrz nakładkami w kształcie dysku na końcach – chociaż może być również wyposażony w inne rodzaje chwytaków. Kiedy robot niczego nie niesie, jego ramię składa się. Następnie może pochylać się do przodu i toczyć z prędkością do 10 metrów (32,8 stopy) na sekundę.

Podwójne kamery optyczne – wraz z innymi czujnikami i systemami mapowania – umożliwiają robotowi autonomiczne poruszanie się po magazynach, unikając przeszkód i pokonując rampy, małe półki skalne i nierówny teren. W razie potrzeby może się również „zmniejszyć się”, rozciągając się do orientacji poziomej. W tej konfiguracji jego napędzane koła znajdują się z tyłu, podczas gdy nienapędzane koła samonastawne na spodniej stronie wysuniętych ramion znajdują się z przodu.

Kiedy evoBOT dociera do obiektu docelowego, chwyta go, umieszczając ramiona po obu jego stronach, a następnie przesuwając podkładki uchwytu do wewnątrz, aż wywrą wystarczający nacisk, aby go podnieść. Bot może przenosić przedmiot przez cały magazyn lub gdziekolwiek jest używany, uwalniając przedmiot po dotarciu do miejsca docelowego.

evoBOT przygotowujący się do podniesienia ładunku
evoBOT przygotowujący się do podniesienia ładunku

Dodatkową korzyścią jest to, że robot jest w stanie chwytać niezasilane przedmioty na kółkach, takie jak wózki, a następnie pchać je lub ciągnąć z miejsca na miejsce.

Plany zakładają, że evoBOT posłuży jako stanowisko testowe dla nowych samobalansujących się technologii robotyki, chociaż może być również produkowany komercyjnie jako produkt sam w sobie. Można go zobaczyć w akcji na poniższym filmie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Fraunhofer za pośrednictwem IEEE Spectrum | new Atlas