Jak otrzymywać polecone bezpośrednio do skrzynki?

Jeśli chcesz, aby pocztowe przesyłki polecone trafiały do Twojej skrzynki, możesz ustawić online bezpłatną usługę „Polecony do skrzynki”.

Odbierz list polecony ze swojej skrzynki na listy – Poczta Polska

W maju zeszłego roku, ze względu na zdecydowaną poprawę stanu epidemicznego na obszarze Polski, Poczta Polska przywróciła standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata, czyli listonosz przynosi takie przesyłki do rąk adresata. Bezpośrednie doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo klientów i pracowników.

Sprawdź też: Poczta Polska znowu umożliwia korzystanie z eSkrzynek

Nie wszyscy o tym wiedzą, że przesyłki listowe rejestrowane, które nie wymagają zwrotnego potwierdzenia odbioru, mogą nadal być wrzucane do skrzynki, bez pokwitowania.

Jeśli chcesz, aby listy polecone nadal trafiały do Twojej skrzynki pocztowej, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi „Polecony do skrzynki” – czyli dostarczania przesyłki poleconej bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej adresata. Jeśli złożysz taki wniosek osobiście lub online (za pomocą e-formularza), to listy polecone nie będą awizowane, a o pozostawieniu przesyłki w skrzynce zostaniesz poinformowany za pomocą wiadomości SMS albo e-mail.

Jeśli ktoś już wcześniej korzystał z tej opcji, przed epidemią, będzie teraz otrzymywał listy polecone w niezmienionej formule. Usługa „Polecony do skrzynki” nie jest świadczona dla przesyłek z wymaganym zwrotnym  potwierdzeniem odbioru oraz takich, które nie mieszczą się w skrzynce oddawczej. 

Jak skorzystać z usługi, aby listonosz zostawiał listy polecone w Twojej skrzynce?

Jeśli często nie ma Cię w domu, a otrzymujesz przesyłki polecone, nie będziesz już musiał odwiedzać placówki, żeby odebrać list polecony. Listonosz wrzuci go do Twojej skrzynki.

Aby skorzystać z usługi „Polecony do skrzynki” wystarczy wypełnić formularz w wersji elektronicznej, a następnie potwierdzić go online profilem zaufanym lub złożyć wydrukowany formularz we właściwej placówce pocztowej albo przekazać go listonoszowi. Dodatkowo w formularzu  należy podać numer swojego telefonu albo adres e- mail. Dzięki temu otrzymasz powiadomienia o dostarczeniu przesyłki do swojej skrzynki na listy.

Jak zawnioskować online o usługę „Polecony do skrzynki”?
Jak zawnioskować online o usługę „Polecony do skrzynki”?

Bezpłatna usługa „Polecony do skrzynki” polega na wrzucaniu adresowanych do Ciebie przesyłek poleconych do Twojej skrzynki na listy.

Papierową wersję formularza żądania można:

  •  otrzymać w placówce pocztowej albo
  •  pobrać ze strony internetowej Poczty Polskiej.

Wydrukowany i wypełniony formularz można  złożyć osobiście w placówce pocztowej albo przekazać listonoszowi. Usługa jest wykonywana od dnia następnego po dniu jego przyjęcia do jego odwołania. Żądanie nie obejmuje przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru lub o kształtach/rozmiarach uniemożliwiających włożenie ich do oddawczej skrzynki pocztowej.

Inne usługi Poczty Polskiej, o które możesz zawnioskować przez eFormularze

Zamówienie wybranych usług Poczty Polskiej można złożyć za pomocą formularzy online. Wystarczy, że w eFORMULARZU zamówienia usługi wypełnisz odpowiednie pola, podasz swój adres e-mail oraz numer telefonu, a zyskasz szybki dostęp do usług pocztowych bez wychodzenia z domu.

  • eINFO: awizo Tradycyjne papierowe awizo łatwo zgubić lub zniszczyć, dlatego wprowadziliśmy jego elektroniczną wersję. Teraz o możliwości odbioru przesyłki powiadomimy Cię SMS-em albo e-mailem. Zamów usługę, wypełniając formularz online. Szczegółowe informacje o usłudze znajdziesz tutaj. Usługa jest bezpłatna.
Usługa e-awizo Poczty Polskiej
  • Dosyłanie – jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania, a spodziewasz się korespondencji na stary adres, możesz przekierować korespondencję w odpowiednie miejsce. Zamów usługę, wypełniając formularz online. Szczegółowe informacje o usłudze znajdziesz tutaj. Opłata za dosłanie przesyłki uzależniona od rodzaju przesłanej przesyłki.
  • Doręczenie na życzenie – jeżeli nie odebrałeś przesyłki poleconej przy pierwszej próbie doręczenia i otrzymałeś awizo, możesz skorzystać z usługi Doręczenie na życzenie, która polega na zamówieniu ponownego doręczenia awizowanej przesyłki. Wystarczy skorzystać z usługi i bez wychodzenia z domu przesyłka zostanie dostarczona we wskazanym czasie do adresata. Zamów usługę, wypełniając formularz online. Szczegółowe informacje o usłudze znajdziesz tutaj. Opłata za usługę wynosi 4,50 zł.
Usługa „Doręczenie na życzenie” (Poczta Polska)
  • Przechowywanie – usługa umożliwia przechowywanie adresowanej do Ciebie przesyłki w placówce pocztowej, nawet do czterech tygodni po pierwszej próbie doręczenia. Zamów usługę, wypełniając formularz online. Szczegółowe informacje o usłudze znajdziesz tutaj.
Przechowywanie przesyłek (Poczta Polska)

Składając żądanie Przechowywania przez formularz elektroniczny nie jest pobierana opłata. W przypadku złożenia żądania w placówce pocztowej pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 6,00 zł. Opłata za przechowywanie przesyłek  zależy od okresu przechowywania przesyłki i jest naliczana każdorazowo przy odbiorze przechowywanej przesyłki według cen zawartych w cenniku.

Przykładowe ceny przechowywania za każdy dzień:

  • 0,50 zł w przypadku listów w obrocie krajowym,
  • 2,00 zł w przypadku paczek.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Poczta Polska