Sony ogłasza Project Leonardo, kontroler ułatwień dostępu dla PlayStation 5

Kontroler o nazwie kodowej Leonardo można w dużym stopniu dostosować do różnych potrzeb związanych z dostępnością.

Kontroler Sony project Leonardo, ułatwiający dostępność

Podczas prezentacji Sony na targach CES 2023 firma poinformowała, że ​​pracuje nad nowym zestawem kontrolerów dostępności o nazwie kodowej „Projekt Leonardo”. Sony udostępniło w oficjalnym wpisie na blogu, że skonsultowało się z rzecznikami ułatwień dostępu do gier wideo, takimi jak AbleGamers i SpecialEffect, aby stworzyć kontroler, który jest „wysoce konfigurowalny” i „współpracuje z wieloma akcesoriami ułatwiającymi dostęp innych firm”.

Przeczytaj też: PlayStation Stars wystartuje w Polsce

Zestaw Leonardo zawiera przyciski spustowe PlayStation 5, które można zamieniać miejscami wokół szerokiego okrągłego gamepada, a także joystick, którego położenie można zmieniać względem gamepada. Będzie również dostarczany z akcesoriami w różnych kształtach i rozmiarach, aby „gracze mogli znaleźć konfigurację, która odpowiada ich sile, zakresowi ruchu i szczególnym potrzebom fizycznym” i ma cztery gniazda Aux 3,5 mm do podłączania akcesoriów ułatwiających dostępność od innych firm, podobne do Adaptive Controller firmy Microsoft.

Leonardo może być używany jako samodzielny kontroler, w parze lub razem z kontrolerem bezprzewodowym DualSense dołączonym do PS5, dzięki czemu można go dostosować do różnych potrzeb związanych z ułatwieniami dostępu.

Fizyczne możliwości dostosowywania Leonardo są dopasowane do jego opcji oprogramowania. Leonardo pozwoli graczom mapować funkcje na różne przyciski i zapisywać trzy różne konfiguracje jako profile dla ułatwienia użytkowania.

Kontroler Sony project Leonardo, ułatwiający dostępność

Podczas gdy własne gry Sony były całkiem dobre w oferowaniu solidnego zestawu opcji ułatwień dostępu – zarówno The Last of Us, jak i God of War Ragnarok zdobyły nagrody Game Awards za ułatwienia dostępu – pozostają one w tyle pod względem dostępnego sprzętu. Firma Microsoft wypuściła kontroler Adaptive Controller w 2018 roku, a w 2021 roku uruchomiła program, w ramach którego programiści mogą przesyłać swoje gry do firmy Microsoft w celu oceny ich dostępności i przetestowania przez niepełnosprawnych graczy.

Projekt Leonardo jest wciąż w fazie rozwoju i nie ma jeszcze informacji o dacie premiery.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sony | The Verge