Pozostałości detergentów na naczyniach mogą zaszkodzić zdrowiu jelit

Naukowcy wykorzystali nową technologię organoidów do modelowania wpływu chemikaliów do zmywania naczyń na komórki jelitowe.

Naczynia i sztućce w zmywarce do naczyń.
fot. Depositphotos

Nowe badania kwestionują bezpieczeństwo niektórych chemikaliów stosowanych w detergentach do zmywania naczyń po tym, jak modele komórek jelitowych ujawniły, że wysokie dawki składników w środkach nabłyszczających mogą szkodzić zdrowiu jelit. Profesjonalne zmywarki do naczyń zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej wydajności, czyszcząc brudne naczynia detergentem, a następnie środkiem nabłyszczającym w dwóch szybkich cyklach trwających kilka minut przy minimalnym zużyciu wody. W nowym badaniu przeprowadzonym przez zespół międzynarodowych naukowców zbadano dokładnie, ile pozostałości chemikaliów pozostaje na naczyniach po zakończeniu cyklu zmywarek komercyjnych i jaki wpływ te chemikalia mogą mieć na ludzką tkankę jelitową.

Szczególnie niepokojące jest to, że w wielu urządzeniach nie ma dodatkowego cyklu płukania w celu usunięcia pozostałego płynu nabłyszczającego. Oznacza to, że potencjalnie toksyczne substancje pozostają na naczyniach, gdzie następnie wysychają na powierzchni naczyń.

— powiedział kierownik badań Cezmi Akdis, dyrektor Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Alergiami i Astmą na Uniwersytecie w Zurychu

Wykorzystując nową technologię organoidów, która umożliwia naukowcom generowanie trójwymiarowych struktur komórkowych przypominających różne narządy ludzkie, zbadano wpływ różnych chemikaliów detergentowych na jelita. Wyniki ujawniły, że chemikalia spowodowały wyraźne zmiany w genach „zaangażowanych w przeżycie komórek, barierę nabłonkową, sygnalizację cytokin i metabolizm”.

Koncentrując się na konkretnych chemikaliach powodujących uszkodzenia, naukowcy zidentyfikowali winowajcę jako etoksylany alkoholi. Te chemikalia są często stosowane w detergentach i środkach do czyszczenia powierzchni, aby pomóc usunąć zanieczyszczenia z przedmiotów gospodarstwa domowego.

Wcześniejsze badania wykazały, że etoksylany alkoholi są nietoksyczne dla ludzkich komórek i nie znaleziono dowodów sugerujących, że etoksylany alkoholi są rakotwórcze lub mutagenne. Jest to pierwsze badanie wskazujące, że mogą one mieć szkodliwy wpływ na komórki jelitowe.

Jeśli chodzi o resztkowe stężenia chemikaliów na naczyniach, naukowcy odkryli, że największe uszkodzenia komórek jelitowych spowodowały etoksylany alkoholi w płynie nabłyszczającym w rozcieńczeniach 1:10.000. W badaniu zauważono, że domowe zmywarki zużywają zwykle nieco więcej wody i dłuższe cykle zmywania przy współczynnikach rozcieńczenia obliczonych na poziomie 1:80.000. Naukowcy są więc bardziej zainteresowani zmywarkami do naczyń o krótkim cyklu, które mają współczynnik rozcieńczenia tak mały jak 1:2000.

Należy zauważyć, że jakiekolwiek rzeczywiste uszkodzenie ludzkiego jelita jest w tym momencie nadal hipotetyczne. Według Akdisa, obserwowany w badaniach wpływ etoksylanów alkoholi na komórki jelitowe może prawdopodobnie wywołać szereg chorób zapalnych u ludzi.

Efekt, który odkryliśmy, może oznaczać początek niszczenia warstwy nabłonkowej jelita i wywołać początek wielu chorób przewlekłych. Ważne jest, aby informować opinię publiczną o tym ryzyku, ponieważ etoksylany alkoholi wydają się być powszechnie stosowane w środkach dla komercyjnych zmywarek do naczyń.

— powiedział Akdis

Ostatecznie naukowcy sugerują pilną potrzebę dalszych badań nad wpływem etoksylanów alkoholu na zdrowie. I chociaż ocena pozostałości chemicznych na naczyniach może być trudna dla osób w kontekście komercyjnym, takim jak restauracje, możliwe jest upewnienie się, że naczynia w domu są spłukiwane z pozostałości detergentu.

Nowe badanie zostało opublikowane w The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Zurychu | New Atlas
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos