„Zaklinacze słoni” to krótki film dokumentalny o pięknie dzikich przestrzeni

Bomman i Bellie z południa Indii poświęcają życie opiece nad osieroconym słoniątkiem o imieniu Raghu, tworząc rodzinę jak żadna inna.

„Zaklinacze słoni” (The Elephant Whisperers) Netflix
Kadr z filmu „Zaklinacze słoni” | Netflix

Nakręcony w 2019 roku w południowych Indiach przez reżysera Kartiki Gonsalvesa Zaklinacze słoni (tyt. oryg. The Elephant Whisperers) to krótkometrażowy film dokumentalny, którego celem jest podzielenie się „pięknem dzikich przestrzeni” w Indiach i na świecie. Bomman i Bellie to dwaj opiekunowie słoni w Tamil Nadu. Zaklinacze słoni opowiadają o ich szczególnej relacji z osieroconym słoniątkiem, któremu nadali imię Raghu. Opiekują się nim, aby wrócił do zdrowia, i opowiadają, jak związek z Raghu (i innymi słoniami pod ich opieką) zmienił ich życie, dopóki nie został przymusowo przeniesiony do innego sanktuarium.

Może Ci się spodobać też: „Cow” to poruszający film dokumentalny o życiu krowy mlecznej

W przeciwieństwie do większości filmów dokumentalnych o zwierzętach, Zaklinacze słoni nie jest ostrzeżeniem przed prawie wymarłym stworzeniem z rąk okrutnych ludzi lub nieludzkich praktyk w naszym codziennym życiu. Zamiast tego chodzi bardziej o naukę i tworzenie więzi ze zwierzętami.

Historia Bellie jest poruszająca, ponieważ opieka nad słoniami wypełniła pustkę pozostawioną przez jej córkę, która odeszła młodo. Dzieli się teraz opieką ze swoją wnuczką, która uczy się kochać majestatyczne stworzenia jako część swojej rodziny.

To jest obecność Boga w moim życiu. Bez niego nie mielibyśmy nic.

— mówi Bomman o swojej więzi z Raghu

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt lub kiedykolwiek chciałeś odwiedzić rezerwat słoni, ten dokument jest dla Ciebie. 41-minutowy film opowiada piękną historię o miłości i rodzinie w wiejskiej wiosce w Indiach, gdzie słonie i inne dzikie zwierzęta żyją w harmonii wśród ludzi.

Koncentrując się na jednej konkretnej relacji, jaką opiekunowie Bomman i Bellie mają z porzuconym słoniem, dokument pokazuje wyjątkową więź między zwierzęciem a człowiekiem. Siła Zaklinaczy słoni polega na porównaniu tej więzi z więzią między rodzicami i dziećmi oraz pokazaniu bujnych postaci Bommana i Bellie podczas interakcji ze słoniami. To także piękne, rzadkie spojrzenie na to, jak integralne mogą być te zwierzęta w społeczeństwie, gdy widzimy, jak następne pokolenie opiekunów uczy się kąpać i bawić się ze słoniami.

Zaklinacze słoni to wzruszające spojrzenie na więź między ludźmi i zwierzętami – szkoda, że film jest taki krótki!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Decider | Netflix India