Inteligentne okulary AR – Arges stworzono specjalnie dla osób niedowidzących

Okulary Arges mogą pomóc osobom z chorobami oczu zobaczyć obiekty, których normalnie nie są w stanie zarejestrować w polu widzenia.

Okulary AR Arges od Cellico
Okulary AR Arges od Cellico

Jedna z głównych przyczyn ślepoty, związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, powoduje, że środek pola widzenia osoby starszej staje się niewyraźny lub nawet całkowicie nieobecny. Okulary Arges zaprojektowano tak, aby pomagały, przesuwając niewidoczne obrazy. Oficjalnie debiutujące w przyszłym miesiącu na targach CES okulary są opracowywane przez finansowany przez firmę Samsung południowokoreański startup Cellico.

Przeczytaj także: Okulary AR firmy Apple uwierzytelnią Cię przez tęczówkę

W mostku okularów wbudowana jest mała kamera 4K, która rejestruje wszystko, co znajduje się przed użytkownikiem. Wideo na żywo z kamery jest wyświetlane na okrągłym ekranie po jednej stronie pola widzenia użytkownika – tam, gdzie faktycznie mogą to zobaczyć, działają peryferyjnie – za pośrednictwem odblaskowego wyświetlacza falowodowego 1080p po wewnętrznej stronie soczewek okularów.

Korzystając z aplikacji na sparowanym smartfonie, użytkownicy mogą wstępnie określić dokładny obszar swojego pola widzenia, a także mogą określić, gdzie w tym polu będzie wyświetlany obraz z kamery. Dodatkowo za pomocą poleceń głosowych mogą powiększać lub pomniejszać wideo.

Przykład tego, jak okulary Arges przenoszą obrazy ze środka pola widzenia użytkownika
Przykład tego, jak okulary Arges przenoszą obrazy ze środka pola widzenia użytkownika

Inne funkcje obejmują powłokę PDLC (polimerowy rozproszony ciekły kryształ) na soczewkach, która elektronicznie przyciemnia się w jasnych warunkach, a także częściowo tytanowy korpus – okulary mają ważyć 3,31 uncji (94 g).

Proces działania okularów Arges ilustruje poniższy film. Obecnie nie ma słowa o dostępności ani cenach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cellico | New Atlas