„Najmniejsza płyta świata” z wygrawerowanym fragmentem świątecznej piosenki

Płyta ma zaledwie 14 mikronów szerokości i zawiera pierwsze 25 sekund świątecznego utworu „Rockin’ Around the Christmas Tree”.

„Najmniejsza płyta świata” z wygrawerowanym fragmentem świątecznej piosenki
fot. DTU Physics

W zeszłym roku naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) wpadli w świąteczny nastrój i stworzyli „najcieńszą choinkę na świecie”. Tym razem wyprodukowali, jak twierdzą, najmniejszą płytę świata, wraz z wypaloną na niej świąteczną melodią. Mierząca zaledwie 40 mikronów (tysięczne milimetra) średnicy, polimerowa płyta zawiera pierwsze 25 sekund utworu „Rockin’ Around the Christmas Tree”. Została stworzony przy użyciu komercyjnego urządzenia znanego jako NanoFrazor, które usuwa niewielkie ilości materiału z litego kawałka w precyzyjnych miejscach, ostatecznie pozostawiając pożądany kształt.

NanoFrazor nie tylko stworzył płaską płytę z grafiką pośrodku, ale także wyrzeźbił na jej powierzchni spiralny rowek przypominający płytę, który zawiera sygnał muzyczny… w stereo. Boczne rowki reprezentują lewy kanał audio, podczas gdy różnice w głębokości rowka reprezentują prawy kanał.

Nie trzeba dodawać, że nie można odtworzyć tej płyty na konwencjonalnym gramofonie. „Aby ją odczytać, potrzebny jest dość kosztowny mikroskop sił atomowych lub NanoFrazor, ale jest to zdecydowanie wykonalne” – powiedział główny naukowiec, prof. Peter Bøggild.

I choć nie ma praktycznego zastosowania dla tak małych zapisów, to ćwiczenie pokazuje, jak biegły jest NanoFrazor w szybkim i niedrogim tworzeniu bardzo szczegółowych nanostruktur – a te nanostruktury mogą mieć wiele cennych zastosowań.

Fakt, że możemy teraz dokładnie kształtować powierzchnie z nanoskalową precyzją z nieograniczoną wyobraźnią, jest dla nas przełomem. Mamy wiele pomysłów na to, co dalej i wierzymy, że ta maszyna znacznie przyspieszy prototypowanie nowych struktur. Naszym głównym celem jest opracowanie nowatorskich czujników magnetycznych do wykrywania prądów w żywym mózgu […] Nie możemy się też doczekać stworzenia precyzyjnie wyrzeźbionych potencjalnych krajobrazów, dzięki którym możemy lepiej kontrolować fale elektronowe.

— powiedział dr hab. prof. Tim Booth

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Technical University of Denmark | New Atlas