TVP Kultura i TVP Kobieta od 3 stycznia w HD na MUX-6

Kanały TVP Kultura i TVP Kobieta od 3 stycznia 2023 roku będą dostępne w nowym standardzie HD na MUX-6.

TVP Kultura i TVP Kobieta (logotypy kanałów)

W styczniu 2023 roku kończy się umowa między Telewizją Polską a spółką Emitel, dotycząca usługi nadawania na MUX-8 programów TVP Kultura i TVP Kobieta. Kanały te nie znikają z naziemnej telewizji cyfrowej. Od 3 stycznia 2023 roku będą emitowane na nadającym w nowym standardzie DVB-T2/HEVC – multipleksie szóstym MUX-6. Zmiana odbędzie się w sposób płynny i nie powinna być uciążliwa dla odbiorców, jednak w nielicznych przypadkach może być potrzebne ręczne dostrojenie odbiorników.

Przeczytaj także: TVP World w telewizji naziemnej od 24 października

W przypadku osób, które jeszcze nie dostosowały swojego urządzenia do nowego standardu nadawania, zmiana ta może wiązać się z koniecznością zakupu nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera działającego w standardzie DVB-T2/HEVC. 

Programy TVP Kultura i TVP Kobieta pozostaną na tych samych pozycjach w ramach telewizji naziemnej: TVP Kultura na kanale 30, a TVP Kobieta na kanale 35 i będą nadawane w wysokiej rozdzielczości obrazu, podobnie jak TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP World, TVP Polonia, które w ramach tego samego multipleksu są dostępne w jakości HD. 

Osoby, których odbiorniki nie są dostosowane do nowego standardu, do końca roku (tj. do 31.12) mogą uzyskać rządowe dofinansowanie do zakupu urządzenia (telewizora lub dekodera), które umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TVP