Jak uaktualnić Dom do nowej architektury Apple Home?

Apple przebudowało platformę inteligentnego domu HomeKit – oto, jak uaktualnić do nowego Apple Home i dlaczego możesz tego nie chcieć?

Konwersja Apple HomeKit

Uwaga: Obecnie Apple wycofało aktualizację architektury bazowej, prawdopodobnie ze wzgledu na liczne błędy zgłaszane przez użytkowników, którzy wykonali aktualizację.

Wraz z wydaniem mobilnego systemu iOS 16.2 możesz teraz uaktualnić swój inteligentny dom Apple HomeKit do nowej podstawowej architektury, która według Apple’a „poprawia wydajność i niezawodność akcesoriów w Twoim domu”. Ta nowa podstawa inteligentnego domu Apple została po raz pierwszy ogłoszona podczas WWDC 2022 i jest częścią przygotowań firmy do Matter – nowego standardu interoperacyjności inteligentnych domów.

Apple przygotowywało się do tego od jakiegoś czasu. Najpierw pojawiła się całkowicie nowa aplikacja Dom (Home) pod systemem iOS 16, a następnie system iOS 16.1 przyniósł obsługę Matter. Teraz, dzięki iOS 16.2, Apple Home przechodzi gruntowną przebudowę pod maską.

To wszystko brzmi ekscytująco, szczególnie dla każdego, kto jest nękany powiadomieniami „Akcesoria nie odpowiadają” w aplikacji Dom lub wolnymi czasami reakcji Siri na HomePoda podczas sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi. Ale są pewne zastrzeżenia.

Po pierwsze, jeśli używasz iPada jako głównego centrum Apple Home, nie będziesz chciał aktualizować architektury (jest to teraz opcjonalne). iPady nie są już obsługiwane jako koncentratory domowe w nowej architekturze — ale mogą nadal działać jako huby, jeśli nie dokonasz aktualizacji.

Po drugie, jeśli członkowie rodziny mają starsze iPhone’y i iPady, których nie można zaktualizować do wersji 16.2 lub zegarki Apple Watch, które nie obsługują systemu operacyjnego watchOS 9.2, utracą dostęp do sterowania domem po aktualizacji do nowej architektury.

To są główne powody, dla których Apple czyni tę aktualizację opcjonalną. Możesz także uaktualnić iPhone’a do wersji 16.2 i nie aktualizować Domu do nowej architektury. Jeśli jednak jesteś gotowy i chcesz wypróbować obiecaną przez Apple szybszą, bardziej stabilną konfigurację HomeKit, zapoznaj się z dalsza częścią tego wpisu.

Apple wypuściło zupełnie nową platformę dla swojego inteligentnego domu. Oto jak uaktualnić.

Aby przygotować się do uaktualnienia, musisz wykonać kilka kroków, a aktualizacja nie będzie możliwa, dopóki ich nie wykonasz. Pamiętaj, że uaktualnienia może dokonać tylko zarejestrowany właściciel aplikacji Dom.

 • Upewnij się, że masz hub Apple Home — Apple TV lub HomePod.
 • Zaktualizuj dowolne urządzenie Apple, które uzyskuje dostęp do Domu, do najnowszego systemu operacyjnego. Są to: 16.2 na iPhonie, iPadzie, HomePodzie i AppleTV; watchOS 9.2 na Apple Watchu; i macOS Ventura 13.1 na komputerze Mac (więcej instrukcji dotyczących aktualizacji znajduje się poniżej).
 • Jeśli spróbujesz uaktualnić bez uprzedniego wykonania tej czynności, otrzymasz powiadomienie z informacją, które urządzenia wymagają uaktualnienia. Jeśli będziesz kontynuować bez ich aktualizacji, te urządzenia utracą dostęp do strony głównej, dopóki nie zostaną zaktualizowane.
 • Możesz zaktualizować swojego HomePoda w aplikacji Dom.
Komunikat informujący o konieczności aktualizacji aplikacji Dom u domowników
Komunikat informujący o konieczności aktualizacji aplikacji Dom u domowników
 • Twój Apple TV musi zostać zaktualizowany na urządzeniu — przejdź do Ustawienia ➔ System ➔ Uaktualnienia i wybierz Aktualizuj oprogramowanie.
 • W przypadku zegarka Apple Watch otwórz aplikację Watch na telefonie iPhone, wybierz kartę Mój zegarek i wybierz opcję Ogólne ➔ Uaktualnienia.
 • Upewnij się, że urządzenia osób zaproszonych do domu również są zaktualizowane. Jeśli tego nie zrobisz, utracą dostęp.

Nowa architektura bazowa dla Apple Home powinna poprawić szybkość i niezawodność.

Jak uaktualnić HomeKit?

Po zaktualizowaniu urządzeń, przy pierwszym uruchomieniu aplikacji Dom powinno pojawić się wyskakujące okienko z napisem Uaktualnij Dom. Stuknij aktualizację i postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli nie widzisz tego ekranu lub klikniesz opcję Uaktualnij później, wykonaj następujące kroki, aby zainicjować aktualizację.

 • Otwórz aplikację Dom na iPhonie lub iPadzie z najnowszą wersją systemu iOS lub iPadOS (możesz też użyć komputera Mac z najnowszą wersją systemu macOS).
 • Stuknij przycisk Więcej w prawym górnym rogu (trzy kropki).
 • Stuknij Ustawienia domu. (Jeśli masz kilka domów, wybierz jeden, a następnie Ustawienia domu. Wszystkie Twoje domy zostaną zaktualizowane).
 • Stuknij Uaktualnienia.
Dom Apple HomeKit - Uaktualnienie
 • Stuknij w powiadomienie z informacją „Możliwa konwersja domu – aplikacja Dom ma nową architekturę bazową, która podnosi wydajność obsługi akcesoriów domu” – Więcej informacji i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Dom Apple HomeKit - Uaktualnienie
 • Po zakończeniu aktualizacji — co powinno zająć tylko około 30 sekund — powinieneś zacząć zauważać lepsze czasy reakcji i ogólną lepszą stabilność inteligentnego domu. Opcja aktualizacji zniknie z Ustawień głównych.
Pomyślna aktualizacja architektury bazowej aplikacji Apple Dom
Pomyślna aktualizacja architektury bazowej aplikacji Apple Dom

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy — na przykład członek gospodarstwa domowego nie ma już dostępu lub automatyzacja już nie działa — spróbuj ponownie uruchomić wszystkie koncentratory domowe i sprawdź, czy to rozwiąże problemy. Ponowne uruchomienie iPhone’a może również pomóc: Wyloguj się z iCloud na swoim urządzeniu, uruchom ponownie i zaloguj się ponownie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple