Google testuje apkę, która odczyta ręcznie wystawione recepty

Google tworzy aplikację, która może odczytać recepty wystawiane przez lekarzy – od dawna żartuje się, że nikt nie potrafi odczytać pisma lekarzy.

Lekarz lub farmaceuta spisujący leki (recepta)
fot. Depositphotos

Aplikacja Google’a (wykorzystująca HWR – od ang. handwriting recognition) to nie żart. Nieczytelne pismo odręczne może prowadzić do poważnych błędów farmaceutycznych, które w konsekwencji mogą być przyczyną zgonów. Innymi słowy, jest to poważna sprawa. Niektóre stany USA wymagają, aby lekarze przesyłali recepty do apteki drogą elektroniczną, co ogranicza takie pomyłki. Według raportu opublikowanego w zeszłym roku przez Instytut Medycyny (IOM), każdego roku dochodzi do 1,5 miliona pomyłek, ponieważ farmaceuci i pracownicy służby zdrowia błędnie odczytują niechlujne pismo odręczne.

Zobacz też: Gdzie znajdziesz swoje e-Recepty? Najlepiej w apce mObywatel!

Google spróbuje przyjść na ratunek. TechCrunch donosi, że Google podczas dorocznej konferencji Google for India, ogłosiło, że współpracuje z farmaceutami nad interpretacją tego, co lekarze napisali na swoich blokach recept. Firma Google opracowała prototypową aplikację badawczą, która nie jest obecnie gotowa do użytku publicznego. Polega na zrobieniu zdjęcia recepty lub przesłaniu jej z biblioteki zdjęć.

Dyrektor wykonawczy Google podał szczegółowe informacje na temat nowej funkcji sztucznej inteligencji przeznaczonej do czytania niechlujnego pisma lekarza – aplikacji testowej Google’a, która może czytać recepty wypisane przez lekarzy.

Po przetworzeniu obrazu recepty lub przesłanego z biblioteki zdjęć ta aplikacja wyszuka i odnajdzie leki zapisane na recepcie lub notatce z biblioteki zdjęć. Dyrektor Google pokazał technologię, a firma zapowiedziała: Będzie to działać jako technologia wspomagająca digitalizację odręcznych dokumentów medycznych poprzez rozszerzenie narzędzi dla ludzi w procesie, takich jak farmaceuci, jednak żadna decyzja nie zostanie podjęta wyłącznie na podstawie danych wyjściowych zapewnianych przez tę technologię.

Wygląda na to, że aplikacja będzie używana w połączeniu z oczami farmaceuty, aby określić, który lek należy wydać z danego skryptu. Jeśli Google zdoła opracować tę technologię, może to być duży krok w kierunku zmniejszenia liczby pomyłek spowodowanych niechlujnym pismem. W tej chwili technologia jest w fazie prototypu badawczego, a Google nie podjął jeszcze decyzji, czy ją uruchomić. Taka technologia mogłaby pomóc pacjentom na całym świecie, nie tylko w Indiach.

Najlepszym sposobem byłoby jednak przejście całkowicie na e-recepty.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | TechCrunch | Phone Arena
zdjęcie wykorzystane we wpisie od Depositphotos