Odkąd Musk przejął Twittera, Mastodon zyskał ponad 2 mln użytkowników

Alternatywa dla Twittera zyskała na popularności, skacząc z 300.000 aktywnych użytkowników miesięcznie do 2,5 miliona w okresie od października do listopada 2022 roku.

Welcome to Mastodon

Mastodon, zdecentralizowana platforma mediów społecznościowych, do której wielu ucieka jako alternatywy dla Twittera, odnotowała gwałtowny wzrost bazy użytkowników z około 300.000 aktywnych użytkowników miesięcznie do 2,5 miliona w okresie od października do listopada, powiedział dyrektor generalny Mastodon, założyciel i główny programista Eugen Rochko w nowym wpisie na blogu usługi. Elon Musk oficjalnie przejął Twittera pod koniec października, co oznacza, że ogromny skok liczby użytkowników Mastodona nastąpił niemal bezpośrednio po tym wydarzeniu.

Obserwuj nas także na na Mastodonie!

Wpis Rochko odnosi się również do cofniętych obecnie zakazów Twittera dotyczących udostępniania linków do Mastodona, wielu dziennikarzy i samego konta @joinmastodon po wciąż obowiązującym zakazie @ElonJet.

To wyraźne przypomnienie, że scentralizowane platformy mogą nakładać arbitralne i niesprawiedliwe ograniczenia na to, co możesz, a czego nie możesz powiedzieć, trzymając Cię jako zakładnika serwisu społecznościowego. W Mastodon wierzymy, że między Tobą a publicznością nie musi być pośrednika, a szczególnie dziennikarze i instytucje rządowe nie powinni polegać na prywatnej platformie, aby dotrzeć do opinii publicznej.

– powiedział Rochko

Mastodon nie jest jedynym zamiennikiem Twittera, do którego ucieją użytkownicy Twittera. Jest Post, kierowany przez byłego dyrektora generalnego Waze, Noama Bardina, Hive, który niedawno został ponownie uruchomiony po rozwiązaniu pewnych problemów związanych z bezpieczeństwem, oraz znane platformy społecznościowe, takie jak Discord, Tumblr i Reddit.

I pomimo rosnącego zainteresowania czymś, co nie jest Twitterem, „ćwierkająca” aplikacja wciąż działa; ponad 17,5 miliona osób głosowało w niedawnej ankiecie Muska, w której zapytał, czy mimo wszystko powinien ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego Twittera. (57% głosowała za jego odejściem). Musk również wielokrotnie twierdził, że korzystanie z witryny jest najwyższe w historii.

Rochko wydaje się jednak pewny przyszłości Mastodona. „Rozumiejąc, że wolność słowa jest absolutnie niezbędna dla funkcjonującej demokracji, cieszymy się, że Mastodon rozwija się i staje się powszechnie znaną marką w redakcjach na całym świecie, i jesteśmy zobowiązani do dalszego ulepszania naszego oprogramowania, aby stawić czoła nowym wyzwaniom, które przychodzi wraz z szybkim wzrostem i rosnącym popytem” – napisał.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mastodon | The Verge