„Nie odbieraj telefonu” to nie tylko serial o fałszywym telefonicznym seryjnym zboczeńcu!

Miniserial dokumentalny „Nie odbieraj telefonu” udowadnia, że w odpowiednich warunkach nawet porządni ludzie są w stanie robić straszne rzeczy.

„Nie odbieraj telefonu” - miniserial dokumentalny Netflix

Dostępny na Netfliksie Nie odbieraj telefonu (tyt. ang. Don’t Pick Up The Phone) to trzyczęściowy serial dokumentalny o ofiarach fałszywego rozmówcy, który udając policjanta przez dekadę dzwonił do restauracji typu fast food w całych Stanach Zjednoczonych, i w jakiś sposób przekonywał kierowników, którzy odbierali telefony, do wyuzdanych rewizji osobistych młodych pracownic i pracowników.

Zobacz też: „Rozmowy z mordercą” pozwalają Gacy’emu mówić (właściwie kłamać) z zaświatów

Serial zaczyna się od sprawy z 2004 roku, która miała miejsce w restauracji McDonald’s w Mount Washington, KY. Słuchamy relacji głównie Buddy’ego Stumpa, emerytowanego detektywa, który został wysłany na jedną ze swoich pierwszych dużych spraw w McDonald’s. Młoda kobieta – Louise Ogborn została wezwana przez zastępcę kierownika, Donnę Summers, która odebrała telefon od mężczyzny, który powiedział, że jest policjantem i przedstawił niejasny opis młodej kobiety oskarżonej o kradzież pieniędzy jednemu z klientów.

Wezwano Ogborn i zgodnie z instrukcjami dzwoniącego Summers kazała młodej kobiecie rozebrać się do naga. W końcu zadzwoniła do swojego chłopaka, aby nadal postępował zgodnie z instrukcjami dzwoniącego, który powiedział mu, aby Ogborn wykonał akt seksualny.

Poprzez wywiady z ofiarami, reporterami i organami ścigania, rekonstrukcje i nagrania z kamer przemysłowych – widzimy, że Stump, który był przerażony nagraniem, był zdeterminowany, aby znaleźć chorego przestępcę, który wykonał ten telefon. Dowiedział się, że te telefony wykonywane były przez większą część dekady w całych Stanach Zjednoczonych.

Jeden z przypadków miał miejsce w 1999 roku w Blackfoot w stanie Idaho, który relacjonuje ofiara – Elizabeth. Victor Flaherty, badający jedną ze spraw w Massachusetts, wraz ze Stumpem, indywidualnie badali dziwne połączenia – udaje im się dowiedzieć, że połączenia były wykonywane za pomocą przedpłaconych kart telefonicznych z popularnych w minionych latach budek telefonicznych. Ślady numeru, z którego pochodziły połączenia, doprowadziły ich obu do Panama City na Florydzie.

Jakie seriale przypomina ta produkcja? Oglądając Nie odbieraj telefonu, ciągle myśleliśmy o innym niedawnym serialu dokumentalnym, The Tetris Murders, ponieważ oba dokumenty opowiadają o sprawie, która nie ma satysfakcjonującego zakończenia.

Ze względu na liczbę spraw i dowody, które gliniarze tacy jak Flaherty i Stump muszą rozwiązać, wiemy, że w Nie odbieraj telefonu nie będzie tylu fabularyzowanych wypełniaczy, co we wspomnianym Tetris Murders. Ale wiemy również, że mężczyzna oskarżony o wykonywanie telefonów, David R. Stewart, został uniewinniony, prawdopodobnie z powodu braku bezpośrednich dowodów.

Zarówno Ogborn, jak i Summers wygrali spore ugody po tym, jak pozwali McDonald’s, oskarżając ich o to, że nie uświadomili kierownictwu i pracownikom oszustwa telefonicznego, które funkcjonowało od lat. Myślimy, że tam właśnie zmierzają filmowcy. Godne podziwu było to, że dochodzenie Stumpa i Flaherty’ego poszło w nowatorskim kierunku, aby nawet znaleźć kogoś do aresztowania w tej sprawie – osoby, które padły ofiarami połączeń, co jest prawdopodobnie bardziej interesującą historią.

Dwa z pytań, które pozostają nam pod koniec pierwszego odcinka, brzmią:

  • Jeśli ta mistyfikacja była znana i trwała tak długo, jak korporacje takie jak McDonald’s nie rozpowszechniały informacji o niej wśród swoich franczyzobiorców? To nie tak, że poczta e-mail nie istniała w tamtym czasie!
  • Jak to się stało, że niektórzy ludzie, którzy rozmawiali przez telefon z tym rozmówcą, od razu wiedzieli, że to oszustwo, a inni pozostawali na linii, podczas gdy on eskalował upokorzenie? Ciągle słyszeliśmy, że brzmiał spokojnie, rozsądnie lub logicznie, ale w pewnym momencie można by pomyśleć, że zdrowy rozsądek powinien się włączyć każdemu!
„Nie odbieraj telefonu” - miniserial dokumentalny Netflix
Serial dokumentalny o poszukiwaniu oszusta, który przez telefon namawiał kierowników fast foodów w USA do rozbierania i przeszukiwania pracowników.

Mamy nadzieję, że niektóre z aspektów tych przypadków również zostaną zbadane, ponieważ tak, ludzie ufają, ale jak temu dzwoniącemu udało się utrzymać ludzi na linii godzinami, każąc im popełniać czyny, które nie mają sensu?

Chociaż nie jestem pewny, czy widzowie dostaną satysfakcjonującą konkluzję na końcu całej historii w Nie odbieraj telefonu, sądzę, że warto zainwestowac czas na ten miniserial – tylko dlatego, że dzwoniący był w stanie skłonić ludzi do wykonywania ohydnych czynów i jak te telefony wpłynęły na ofiary.

Twórcy wspominają o Eksperymencie Milgrama– przeprowadzonym w latach 60. minionego wieku eksperymentu psychologicznego, który został zaprojektowany i przeprowadzony w pierwotnej wersji przez psychologa społecznego Stanleya Milgrama. Eksperyment badał posłuszeństwo wobec autorytetów i doskonale pasuje do tego przypadku – ale nie tłumaczy haniebnych zachowań.

Stanley Milgram zadał sobie pytanie o przyczyny ślepego posłuszeństwa wobec zbrodniczych rozkazów, które doprowadziły zwyczajnych wydawałoby się ludzi do ludobójstwa np. w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Milgram przypuszczał, że Niemcy jako naród muszą być szczególnie skłonni do podporządkowania się przełożonym. Aby sprawdzić tę hipotezę wymyślił eksperyment, który miał na celu zbadanie skłonności ludzi do ulegania autorytetom.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Decider | Wikipedia