Twitter zawiesza konto Mastodon i blokuje linki do serwerów Mastodona

Dzień po tym, jak Twitter opracował nową politykę wyjaśniającą swoją decyzję o zablokowaniu konta śledzącego prywatny odrzutowiec Elona Muska, konsekwencje trwają.

Logo Twittera i Mastodon

Cenzura na Twitterze trwa – i coś tak czuję, że serwisowi nie wyjdzie to na dobre! Twitter najwyraźniej zawiesił konto swojego konkurenta open source – serwisu Mastodon w czwartkowe popołudnie. Według archiwów, tuż przed zawieszeniem, Mastodon (@joinmastodon) zamieścił na Twitterze link do konta śledzenia odrzutowca we własnym serwisie. Teraz wiele linków do Mastodona nie działa już na Twitterze, oznaczając je jako „potencjalnie szkodliwe”. Tweetowane linki do niektórych serwerów bez nazwy Mastodona w domenie nadal działają, ale może się to zmienić. Zablokowano linki do większej liczby serwerów Mastodon, które nie odwołują się do usługi w nazwie domeny, w tym journa.host i SciComm.xyz.

Zobacz też: Jak sobie radzą alternatywy dla Twittera?

Wielu użytkowników Twittera dodało link do profilu Mastodona w swoich biografiach, gdy alternatywa Twittera nabrała rozpędu. Teraz wszelkie linki do zablokowanych serwerów Mastodon są wyłączone i towarzyszy im tekst „Ostrzeżenie: ten link może być niebezpieczny”.

Obecnie zablokowane konto na Twitterze @ElonJet należy do studenta z Florydy, Jacka Sweeneya, który obsługuje również szereg innych botów śledzących loty, które wyszukują informacje o lotach z danych publicznych. Konto osobiste Sweeneya zostało również zawieszone na Twitterze wraz z wieloma botami, w tym jednym, który opublikował aktualizacje dotyczące CEO Meta Marka Zuckerberga.

Najwidoczniej Musk dostosowuje zasady platformy Twittera w świetle swoich osobistych preferencji. „Moje zaangażowanie w wolność słowa rozciąga się nawet na to, że nie blokuję konta obserwującego mój samolot, mimo że stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego” – napisał na Twitterze. Temu tweetowi towarzyszą teraz notatki społeczności wyjaśniające sagę @ElonJet.

Osobiste i polityczne preferencje Muska kierowały wieloma decyzjami dotyczącymi polityki Twittera od czasu przejęcia firmy przez nowego właściciela. Podczas gdy Musk początkowo zadeklarował, że Twitter zezwoli na wszelkie treści, które nie są nielegalne, od tego czasu zabronił określonych kont z powodów osobistych.

Konto @joinmostodon zawieszone na Twitterze
Konto @joinmostodon zawieszone na Twitterze

Musk przywrócił falę głośnych nazistów i zwolenników białej supremacji na początku tego miesiąca, ale położył kres teoretykowi spiskowemu Sandy Hook, Alexowi Jonesowi, powołując się na swoje osobiste doświadczenia z ojcostwem.

Na Mastodonie, federacyjnej, otwartej alternatywie dla Twittera, jedna osoba nie może ustalać zasad dla całej platformy. Serwery Mastodon — oddzielne, ale otwarte instancje sieci społecznościowej — są obsługiwane przez osoby, które mogą ustalać reguły, ale użytkownicy mogą również przenieść się na inny serwer, jeśli nie zgadzają się z tymi wyborami.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TechCrunch