„Pong” ma już pół wieku!

Dokładnie 50 lat temu Atari wypuściło Ponga – to prawdopodobnie zapoczątkowało szał na konsole i gry wideo.

Automat do gry „Pong”

Nie była to pierwsza gra wideo, jaką kiedykolwiek stworzono, ani oryginalne podejście do wirtualnego tenisa stołowego – fakt, który ostatecznie doprowadził do dwóch dekad procesów sądowych. Ale dzięki grze Pong narodził się wczesny przemysł gier wideo. Dzięki wydanej w 1972 roku grze, Atari sprzedało ponad 8000 automatów do gier Pong. Kilka lat później domowa wersja Ponga odniosła natychmiastowy sukces, a firma Sears sprzedała około 150.000 sztuk konsoli potrzebnej do grania w tę grę.

Zobacz też: Zmarł Ted Dabney, współtwórca Atari i Ponga (1937-2018)

To skromne wyniki sprzedaży według standardów na 2022 rok, ale sukces Ponga i Home Ponga dał Atari zasoby i wiedzę potrzebną do stworzenia Atari 2600. Konsola drugiej generacji sprzedała się w ponad 30 milionach sztuk przed końcem 2004 roku. Biorąc to wszystko pod uwagę, całkiem nieźle jak na projekt, który miał być jedynie ćwiczeniem szkoleniowym dla projektanta Allana Alcorna, który miał wtedy 24 lata i nie miał wcześniejszego doświadczenia z grami wideo. A gdyby nie Pong, Nintendo by nie istniało, a młody Steve Jobs i Steve Wozniak być może nie stworzyliby Apple’a.

Nie pozostaje nic innego niż życzyć wszystkiego najlepszego grze Pong, i podziękować jej za inspirowanie niezliczonych kontynuacji i podróbek, a także kariery całego pokolenia projektantów gier wideo.

Wpływ „Ponga” na gry wideo trwa 50 lat później

Gra łatwa do nauczenia, ale trudna do opanowania. To była koncepcja, którą założyciel Atari, Nolan Bushnell, zaszczepił Allanowi Alcornowi, wówczas 24-letniemu inżynierowi, przed opracowaniem jednej z najbardziej rozpoznawalnych gier wszechczasów – Ponga.

Pong to gra wideo, w której kwadrat jest odbijany między dwoma prostokątami kontrolowanymi przez graczy. Została wydana 29 listopada 1972 roku przez Atari. Pomimo upływu czasu i ogromnych zmian, jakie zaszły w branży gier, wpływ Ponga — i Atari — na świat gier wideo pozostaje do dziś powszechny.

Obejrzyj poniższy film, aby poznać całą historię.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Engadget | Atari