Google ma teraz oficjalne konto na Mastodonie, ale to nie to, co myślisz

Firma Google zaczyna publikować swoje informacje na platformie Mastodon, ale nie oznacza to, że całkowicie rezygnuje z Twittera.

Konto Google Search Liaison na Mastodonie
Konto Google Search Liaison na Mastodonie

Ponieważ Elon Musk kieruje teraz Twitterem – jedną z najlepszych aplikacji społecznościowych (przynajmniej do tej pory) – i ogólnie sieje spustoszenie, dlatego wielu użytkowników szuka alternatywy. Jednym z najsilniejszych kandydatów do przyciągnięcia uwagi był Mastodon – zdecentralizowana sieć społecznościowa złożona z wielu „sfederowanych” niezależnie zarządzanych serwerów, które mogą się ze sobą łączyć. Kwestią sporną w tej chwili jest być może ta sama przeszkoda, przed którą stoi każda rozwijająca się sieć społecznościowa — adopcja. Ale teraz Google, spośród wszystkich dostępnych alternatyw, zaczyna od obecności na Mastodonie.

Na początku tego tygodnia zaczęliśmy wykrywać posty z konta Mastodon należącego do Google’a. Zwróć jednak uwagę na sformułowanie: nie jest to główna obecność Google’a w mediach społecznościowych, ale zamiast tego nowy kanał dla konta Google Search Liaison. Istnieje oficjalne konto Search Liaison, które jest obecne w jednej z głównych instancji Mastodona (mastodon.social), a także konto Google Public Liaison for Search. Wygląda na to, że oba konta idą na całość — ich opisy kierują ludzi do obserwowania ich na Mastodonie w celu uzyskania „najnowszych aktualizacji”, a tweety informują, że są „przesłane z Mastodona”.

Chociaż jest to kusząca zmiana dla wyznawców Mastodona, niekoniecznie oznacza to również, że Google w pełni przechodzi do tej platformy. Chociaż firma może być zaniepokojona implozją Twittera w ciągu najbliższych kilku tygodni, nie wygląda na to, aby jeszcze odchodziła od platformy. Mimo to fakt, że wielomiliardowa firma ustanawia oficjalną obecność na Mastodonie, jest zachęcający dla perspektyw platformy. Z pewnością chcielibyśmy zobaczyć tam więcej kont Google’a, aby mieć większą pewność co do tego, czego w tej chwili nie mamy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w wyszukiwarce Google, dobrym pomysłem jest obserwowanie tego konta na Mastodonie — wygląda na to, że teraz będzie to jego główne miejsce.\

Aplikację mobilną „Mastodon” pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police