Jak bezpiecznie robić e-zakupy za pomocą smartfona?

Na co należy zwrócić uwagę podczas robienia zakupów online, korzystając ze smartfona, tak żeby czuć się przy tym bezpiecznie? Ważna jest czujność, przestrzeganie podstawowych reguł bezpieczeństwa oraz wykorzystanie możliwości, które daje nam nakładka systemowa.

Smartfon na biurku z otwartą stroną internetową, obok kawa i książki

Zbliżający się czas wyprzedaży i licznych promocji świątecznych sprzyja wzmożonym działaniom internetowych przestępców. Zwłaszcza w tym okresie wykorzystują oni luki w telefonach czy komputerach, aby wyłudzić lub ukraść pieniądze użytkowników. Zatem oprócz czujności, warto zadbać o to, aby nasze urządzenia były bezpieczne podczas robienia zakupów online. Tym bardziej, że już około 77% polskich internautów robi zakupy w sieci – w 2021 roku za pomocą telefonu kupowało aż 76% badanych, a w najmłodszej grupie (osoby w wieku 15-24 lata) robiło to aż 92%, jak wynika z raportu firmy Gemius. W tym roku, po raz pierwszy w historii badania, odnotowano przewagę zakupów robionych za pośrednictwem smartfona nad tymi robionymi za pomocą laptopa. O ile rok temu m-commerce był szczególnie popularny wśród młodych badanych, o tyle w tym roku jest to już trend obejmujący ogół respondentów! Zatem jak bezpiecznie robić zakupy online? 

Czujność i zdrowy rozsądek przede wszystkim!

Biorąc pod uwagę popularność wykorzystywania smartfona w procesie zakupowym, powinniśmy szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Warto zacząć od podstawowej kwestii jaką jest zabezpieczenie zawartości naszego urządzenia. Jak wynika z badania Design a użyteczność – czego chcą polscy użytkownicy smartfonów? – przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, aż 15 proc. przebadanych osób w żaden sposób nie zabezpiecza swojego smartfona! Natomiast blisko 30 proc. badanych zadeklarowało, że korzysta z więcej niż jednego środka bezpieczeństwa. Najpopularniejszymi metodami są czytnik linii papilarnych oraz kod PIN. Możesz też korzystać z opcji skanu twarzy. Mogłoby się wydawać, że są to oczywiste zabezpieczenia, ale jak się okazuje nie dla wszystkich. Warto zadbać o tę kwestię!

Jednak samo zabezpieczenie urządzenia mobilnego nie uchroni nas przed ewentualnymi oszustwami lub pułapkami, na które możemy się natknąć podczas szału zakupowego. Dlatego zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem, zachowując czujność i rozwagę. Zanim przejdziemy do zabezpieczeń i ustawień telefonu, mamy dla Ciebie kilka rad, które powinny Ci towarzyszyć podczas kupowania w internecie. Zachowując szczególną ostrożność, możesz zminimalizować prawdopodobieństwo straty finansowej. 

 • Z ograniczonym zaufaniem podchodź do niewiarygodnie atrakcyjnych okazji.
  Na przykład najnowszy model smartfona w kuszącej promocji – 50% taniej.
 • Sprawdzaj sprzedawcę – jego wiarygodność na rynku.
  • Zajrzyj też na jego profile społecznościowe i przejrzyj historię opinii w serwisach z opiniami na temat sklepów internetowych.
  • Sprawdź, czy sprzedawca rzeczywiście istnieje.
  • Sprawdź, czy można się z nim łatwo skontaktować.
 • Unikaj podejrzanych reklam i linków w e-mailach lub podsyłanych w mediach społecznościowych.
 • Nie ulegaj presji czasu.

Uważaj, żeby nie nabrać się na „Wkrótce kończące się promocje”, które wymuszają działanie w pośpiechu.

Korzystaj z bezpiecznych sieci Wi-Fi

Jeśli kupujesz za pomocą smartfona w miejscu publicznym, to dla bezpieczeństwa używaj wyłącznie własnego transferu danych, oferowanego przez operatora komórkowego. Unikaj ogólnodostępnych, darmowych sieci Wi-Fi, które mogą być hotspotem utworzonym przez cyberprzestepców. Po połączeniu się z niebezpieczną siecią bezprzewodową mogą oni łatwo dostać się do Twojego smartfona i zdobyć wrażliwe dane, w tym dostać się do aplikacji bankowej i w najgorszym razie wykraść Twoje środki.

Zobacz też: Korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi? Oto 5 zasad bezpieczeństwa

Oczywiście istnieje ryzyko, że hakerzy mogą dostać się do domowej sieci bezprzewodowej, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swojego domowego Wi-Fi.

Płatności mobilne i ich bezpieczeństwo

Zakupy online na smartfonie robimy w aplikacjach mobilnych albo na stronach mobilnych e-sklepów, a płatność zazwyczaj odbywa się od razu na tym samym urządzeniu. Z tego względu warto zadbać o bezpieczeństwo tych płatności.

Do płacenia w sieci warto wykorzystywać jednorazowe karty wirtualne, których numery i kody CVV/CVC zmieniają się po każdej transakcji. Jeszcze lepszymi rozwiązaniami są płatności mobilne Google Pay, Apple Pay albo kody BLIK, podczas których nie podajemy wrażliwych danych.

Unikaj sklepów z tylko jedną formą płatności! Zachowaj uważność w sklepach, w których płatności nie są obsługiwane przez znanego operatora (np. PayU, Przelewy24). Unikaj ofert, dla których jedyna metoda płatności to przelew (zwłaszcza, gdy jako odbiorca przelewu ma być wskazana osoba prywatna).

Podczas płacenia za towar:

 • Sprawdź, czy po wybraniu banku na stronie operatora płatności, zostałeś przekierowany na stronę w prawidłowej domenie.
 • Dokładnie przeczytaj treść wiadomości SMS lub komunikatu PUSH przy zatwierdzaniu transakcji. Kwota oraz odbiorca muszą być zgodne z tym, co widzisz na ekranie płatności w bankowości.
 • Nigdy nie korzystaj z linków do płatności otrzymanych w wiadomościach (np. SMS, chat) lub e-mailach.
 • Nie klikaj w linki z wiadomości, w których sprzedawca domaga się np. „groszowej dopłaty”. Takie linki najczęściej prowadzą do fałszywych stron podszywających się pod pośredników płatności lub banki.

Nigdy nie zgadzaj się na wykonywanie niestandardowych czynności, takich jak instalacja dodatkowego oprogramowania lub podanie danych do logowania do bankowości lub aplikacji mobilnej banku.

W przypadku wątpliwości warto wybrać płatność przy odbiorze u kuriera lub wybrać odbiór osobisty (jeśli jest taka możliwość). Niektóre sklepy oferują możliwość odroczenia płatności do czasu potwierdzania dostarczenia towaru zgodnego z zamówieniem.

Kilka słów o zaawansowanych środkach ochrony

Oferowane przez znanych producentów i aktualizowane na bieżąco programy antywirusowe mogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w internecie. Pamiętaj jednak, aby używać oficjalnych aplikacji, nie takich, które przypadkowo wyszukasz w sklepie Google Play. Możesz także używać programów szyfrujących dane, np. takich, które oferowane są przez zaufanych dostawców usług VPN, dzięki którym wprowadzane informacje nie będą widoczne dla innych.

Zobacz też: Dlaczego należy unikać darmowych sieci VPN?

Za dodatkową opłatą operatorzy komórkowi oferują własne usługi zabezpieczające – tzw. tarcze, które działają podobnie jak antywirus, ale nie wymagają instalowania aplikacji, przez co system operacyjny smartfona nie jest spowalniany działającą w tle aplikacją i nie zużywa dodatkowo baterii.

Wykorzystaj środki bezpieczeństwa, które oferuje system operacyjny Twojego smartfona 

Gdy zadbamy już o podstawowe kwestie, warto zająć się ustawieniami systemowymi, które są dostępne w naszych smartfonach. Ich odpowiednie ustawienie i świadomość korzystania nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a może uchronić nas przed utratą pieniędzy podczas robienia e-zakupów. 

Przede wszystkim dbaj o to, aby Twój system operacyjny smartfona był zawsze aktualny. Dzięki temu masz pewność, że wszelkiego rodzaju wykryte luki bezpieczeństwa są załatane. Pilnuj, aby aplikacje zainstalowane na smartfonie również były zawsze aktualne. 

Smartfon oppo - tylna obudowa

Jeśli producent Twojego smartfona oferuje oficjalną nakładkę systemową, również dbaj o jej aktualność. Na przykład OPPO udostępnia użytkownikom swoją autorską nakładkę ColorOS opierającą się na Androidzie. Jej najnowsza odsłona ColorOS 12 jest dostępna m.in. w modelach serii Reno7, które debiutowały w Polsce na wiosnę br. Co ją wyróżnia? Intuicyjność, wydajność, zwiększona ochrona prywatności oraz funkcje systemowe, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również są przydatne w codziennym korzystaniu z urządzenia. 

ColorOS 12 oferuje szereg funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo

Zebraliśmy dla Ciebie 10 funkcji, które znajdziesz w systemie ColorOS 12. Warto o nich wiedzieć, jeśli posiadasz smartfon OPPO lub planujesz go kupić!

 • Blokada aplikacji. Funkcja pozwala zaszyfrować dostęp do wybranych aplikacji hasłem. Możesz także ukryć ikony i powiadomienia wybranych aplikacji, tak aby były widoczne dopiero po wpisaniu specjalnego kodu dostępu.
  Jak włączyć: Ustawienia Bezpieczeństwo Blokada aplikacji.
 • Bezpieczna klawiatura. Podczas wprowadzania poufnych informacji, takich jak hasła, system automatycznie przełącza na bezpieczną klawiaturę, aby zapobiec wyciekowi danych. Klawiatura nie rejestruje wprowadzanych danych i nie łączy się z internetem, nie sugeruje podpowiedzi i blokowana jest możliwość robienia zrzutów ekranu.
  Jak włączyć: UstawieniaUstawienia dodatkowe ➔ Klawiatura i metoda wprowadzaniaUżyj bezpiecznej klawiatury 
 • Ochrona przed podglądaniem powiadomień. Funkcja ta ma za zadanie ukrywać powiadomienia, gdy wykryje, że ktoś obcy spogląda na ekran telefonu. Ten bezpieczny interfejs uzyskał certyfikaty organizacji: ePrivacy, ISO i TrustArc – dotyczące protokołów zabezpieczenia danych.
  Jak włączyć: UstawieniaPasek powiadomień i stanu ➔ Inteligentne ukrywanie powiadomień
 • Tryb wielu użytkowników. Pozwala stworzyć wiele niezależnych kont na smartfonie. Dzięki temu może z niego korzystać wielu członków rodziny, a informacje z jednego konta nie są dzielone i nie są widoczne dla właścicieli innych kont. Jeśli jesteś rodzicem, tryb, dostępny w smartfonach OPPO, pozwala stworzyć specjalne konta dla dzieci – nie mogą one wtedy zobaczyć lub przypadkiem usunąć żadnych informacji z pozostałych kont. Na przykład, w nakładce ColorOS w strefie dla dzieci można wyłączyć wysyłanie wiadomości, dokonywanie płatności mobilnych lub ograniczyć dziecku dostęp tylko do wybranych funkcji. 
  Jak włączyć: UstawieniaPasek powiadomieńIkona użytkownika  
 • Strefa dla dzieci. Pozostając w temacie dzieci, funkcja ta pozwala ograniczyć ewentualne szkody wyrządzone przez maluchy na naszym smartfonie. Dzięki niej  możesz określić czas, przez jaki dzieci mogą korzystać ze smartfona – po wykorzystaniu limitu czasowego urządzenie automatycznie się zablokuje. Rodzice mogą zablokować połączenia i wysyłanie wiadomości, wyłączając sieć komórkową. Opcja umożliwia wybór dostępnych aplikacji oraz to, czy mogą łączyć się z internetem. Hasło wyjścia ze strefy dla dzieci jest takie samo jak to używane do odblokowania ekranu, dlatego nie należy go nikomu ujawniać.
  Jak włączyć: UstawieniaPrywatnośćDla dzieci
 • Klonowanie systemu. Funkcja ta umożliwia sklonowanie systemu w celu stworzenia osobnej przestrzeni do pracy czy nauki. Korzystając z niej, możesz mieć dwa konta na Facebooku, dwa konta Google, dwie kolekcje zdjęć czy dwie historie przeglądania. Pomiędzy systemami przełączysz się w szybki sposób za pomocą oddzielnego hasła lub odcisku palca. W ustawieniach orygianej wersji systemu możesz ukryć dostęp do sklonowanego systemu. Dzięki temu, nikt oprócz Ciebie nie będzie wiedział o jego istnieniu.
  Jak włączyćUstawieniaPrywatnośćKlonowanie systemu
 • Prywatny sejf. Pozwala bezpiecznie przechowywać pliki na smartfonie (w tym zdjęcia, dokumentu, filmy itp.) – dostęp do nich możliwy jest po wpisaniu osobnego kodu prywatności. Warto go chronić!
  Jak włączyć: UstawieniaPrywatnośćPrywatny sejf Ustaw hasło
 • Ochrona prywatności. System ColorOS automatycznie zabezpiecza system płatności, aby chronić nasze środki i dane. System chroni płatności mobilne, kody weryfikacyjne i aplikacje. Ta funkcja zabezpiecza przed nieuprawnionymi zmianami oprogramowania systemowego oraz nieuprawnionym transferem danych przez USB.
  Jak włączyć: UstawieniaBezpieczeństwoOchrona płatności
 • Prywatne pulpity. Opcja ta pozwala sprawdzić, czy dana aplikacja korzysta z danych bez Twojej zgody i natychmiast wstrzymać ich przesyłanie. 
  Jak włączyć: UstawieniaPrywatnośćPanel ustawień prywatności
 • Auto-reset uprawnień aplikacji. Długo nieużywane aplikacje mogą mieć automatycznie zresetowane uprawnienia. aby zwiększyć bezpieczeństwo danych użytkownika.
  Jak włączyć: UstawieniaMenedżer aplikacji Menedżer uprawnień

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci jak ważna jest nie tylko uważność w trakcie e-zakupów, ale również aktualizowanie nakładki systemowej oraz korzystanie z funkcji bezpieczeństwa, które oferuje. Wszystko po to, aby nie paść ofiarą internetowych oszustów, którzy grasują intensywniej zwłaszcza teraz – w okresie przedświątecznego szału zakupowego. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

artykuł sponsorowany