Spotify: Polacy kochają świąteczne hity

Wraz ze zbliżającymi się Świętami, coraz chętniej sięgamy po dobrze znane zimowe hity.

Święta Bożego Narodzenia Spotify

Dane Spotify pokazują, że niektórzy z nas słuchają świątecznych piosenek już w sierpniu, a z każdym rokiem liczba godzin, które poświęcamy bożonarodzeniowym przebojom na Spotify rośnie. Polacy ewidentnie kochają świąteczną muzykę! Według danych serwisu Spotify, na przestrzeni ostatnich 5 lat Polacy coraz chętniej sięgają po świąteczne hity. W 2021 roku poświęciliśmy polskim i zagranicznym zimowym przebojom 3,5 razy więcej godzin niż w 2017 roku.  Poznajmy świąteczne zwyczaje Polaków na Spotify.

Świąteczne przeboje nie tylko zimą

Spotify zebrał dane na temat tego, jak wcześnie użytkownicy serwisu na całym świecie zaczynają słuchać świątecznej muzyki – Polska znalazła się na 40. miejscu ze 180 analizowanych krajów. O tym, że Polacy uwielbiają słuchać bożonarodzeniowych piosenek jeszcze przed nadejściem zimy świadczy fakt, że w sierpniu zeszłego roku utwór “Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” był streamowany 180 razy częściej niż zazwyczaj o tej porze roku. W świąteczny klimat wprowadza nas również pogoda za oknem – gdy 23 listopada ubiegłego roku spadł pierwszy śnieg, hit zespołu Wham! został przesłuchany w serwisie Spotify w Polsce ponad milion razy.   

Według danych Spotify użytkownicy w wieku 30-34 lat zaczynają słuchać świątecznych przebojów już w listopadzie. Fanami bożonarodzeniowych playlist są również osoby w wieku 35-44 lat, a na 3. miejscu znaleźli się dwudziestolatkowie, czyli grupa słuchaczy w wieku 25-29 lat.

Zobacz też: Podcasty wideo na Spotify dostępne w Polsce

Jak brzmią Polskie święta?

W Wigilię w Polsce nadal króluje „Last Christmas”, jednak tego dnia równie chętniej sięgamy po polskie świąteczne piosenki i tradycyjne kolędy. Najchętniej słuchane polskie piosenki 24 grudnia 2021 na Spotify to: „Coraz bliżej święta” w wykonaniu Margaret , Kayah i utwór „Ding dong” ,  De Su z piosenką „Kto wie?” , Czerwone Gitary – „Dzień jeden w roku” oraz Skaldowie –  „Z kopyta kulig rwie”. Dwa lata temu 24 grudnia wśród 200 najchętniej słuchanych piosenek na Spotify ponad 30% stanowiły kolędy.

Niezmiennie od 5 lat najpopularniejszą playlistą na Spotify w grudniu w Polsce jest zestawienie „Idą Święta”, które zawiera ulubione polskie i zagraniczne świąteczne przeboje.

Polscy użytkownicy Spotify w swoich autorskich świątecznych playlistach chętnie umieszczają dobrze znane, zagraniczne piosenki. Jednak wśród polskich hitów, które najczęściej dodajemy do naszych bożonarodzeniowych playlist znajduje się uwielbiany utwór „A kto wie czy za rogiem” w wykonaniu Margaret & Siemacha.

W świąteczny nastrój wprowadzą nas polskie i zagraniczne zimowe przeboje, dostępne w specjalnych świątecznych playlistach na Spotify.

Playlista Last Christmass w Spotify

Najpopularniejsze polskie piosenki świąteczne w Polsce 24 grudnia 2021: 

  1. Margaret – Coraz bliżej święta
  2. Kayah – Ding dong
  3. De Su – Kto wie?
  4. Czerwone Gitary – Dzień jeden w roku
  5. Skaldowie –  Z kopyta kulig rwie

Najpopularniejsze zagraniczne piosenki świąteczne w Polsce 24 grudnia 2021: 

  1. Wham! – Last Christmas 
  2. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You
  3. Bobby Helms – Jingle Bell Rock
  4. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree
  5. Ariana Grande – Santa Tell Me

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Spotify Polska