Snapdragon AR2 został zaprojektowany dla okularów AR

Większość dzisiejszych okularów AR musi być podłączona przewodowo do komputera lub telefonu – Qualcomm będzie polegał na chipach Wi-Fi 7 i 4 nm, aby uczynić je bezprzewodowymi.

Qualcomm Snapdragon AR2 Gen1

Qualcomm ogłosił Snapdragon AR2 Gen 1 podczas swojej konferencji Snapdragon Summit 2022. AR2 wykorzystuje łączność Wi-Fi 7, aby zminimalizować opóźnienia między telefonem a okularami. W porównaniu do swojego ostatniego prototypu okularów AR z XR2, AR2 zużywa o 50% mniej energii, jest o 40% mniejszy i może przetwarzać dane bezpośrednio na okularach. Wykorzystuje główny procesor AR do śledzenia i analizy dłoni oraz koprocesor do śledzenia oczu.

W styczniu Qualcomm i Microsoft ogłosili, że opracowują chipy AR dla „metaverse”. Na tegorocznym szczycie Snapdragon Summit Qualcomm zaprezentował pierwszy wynik tego partnerstwa: układ Snapdragon AR2, który Qualcomm nazywa „pierwszą na świecie specjalnie zaprojektowaną platformą rzeczywistości rozszerzonej do noszenia na głowie”.

Procesor 4 nm AR2 jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w zausznikach okularów, mierząc o 40% mniej niż układ Snapdragon XR2 używany wcześniej w okularach AR. Zużywa również o 50% mniej energii, co oznacza, że ​​możesz albo zmniejszyć baterię, aby okulary AR były lżejsze, albo wydłużyć ich działanie.

Qualcomm chwalił się możliwościami sztucznej inteligencji Snapdragon AR2, mówiąc, że jest znacznie szybszy w rozpoznawaniu obrazu i śledzeniu dłoni niż poprzednie układy. Dzięki temu może być szczególnie przydatny w aplikacjach takich jak tłumaczenia języka obcego na żywo.

Ten układ ma również koprocesor, który można włożyć do mostka okularów AR. Jego zadaniem jest agregowanie danych z czujników i kamer, w tym śledzenie ruchu gałek ocznych. Umożliwi to renderowanie foveated, potężne narzędzie poprawiające wydajność i żywotność baterii, które pojawia się w Quest Pro i PS VR2.

Korzystając z Qualcomm FastConnect 7800, AR2 może komunikować się z telefonem z opóźnieniem mniejszym niż 2 ms dzięki łączności Wi-Fi 7. Większość dzisiejszych okularów AR wymaga połączenia przewodowego; bezprzewodowe okulary AR będą znacznie wygodniejsze i mniej rzucające się w oczy w użyciu w miejscach publicznych.

Może Cię zainteresować również: Nowe oprogramowanie i sprzęt do AR od Niantic i Qualcomm

Nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądać urządzenia ze Snapdragonem AR2. Ale według Qualcomm, firmy takie jak Lenovo, LG, Nreal, OPPO, Pico, QONOQ, Rokid, Sharp, TCL, Vuzix i Xiaomi opracowują okulary AR oparte na chipie AR2.

Wcześniejsze okulary AR, takie jak Nreal Air, OPPO Air Glass i Lenovo Glasses T1, opierały się na chipach Qualcomm XR, przewodowym połączeniu z urządzeniem i są zazwyczaj bardzo nieporęczne – jesteśmy ciekawi, czy nowsze generacje urządzeń sprawią, że rzeczywistość rozszerzona będzie wygodniejsza i bardziej stylowa dzięki AR2.

Teoretyczna budowa okularów ze Snapdragon AR2 Gen1
Teoretyczna budowa okularów ze Snapdragon AR2 Gen1

To nie jest tak naprawdę pierwsza próba Qualcomma z chipsetem rzeczywistości rozszerzonej. Najpierw opracowano XR1 do przewodowych okularów rzeczywistości mieszanej, a następnie zmieniono przeznaczenie układu Snapdragon XR2 z Quest 2 do projektu referencyjnego Wireless AR Smart Viewer. AR2 ma kilka ulepszeń w stosunku do XR2 pod względem przenośności i zapotrzebowania na moc dla okularów AR, ale nie jest do końca jasne, co Qualcomm rozumie w tym przypadku przez „pierwsze na świecie”.

Niemniej Snapdragon AR2 Gen 1 może oznaczać obiecujący krok dla przyszłości okularów AR. Jesteśmy ciekawi, czy Qualcomm wkrótce ogłosi również XR2 Gen 2, biorąc pod uwagę przecieki sugerujące, że ten układ będzie wykorzystywał podobne rdzenie, jak niedawno ogłoszony Snapdragon 8 Gen 2 i prawdopodobnie będzie zasilał zestaw słuchawkowy Meta Quest 3 VR.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Qualcomm | Android Central