„Rozmowy z mordercą” pozwalają Gacy’emu mówić (właściwie kłamać) z zaświatów

„Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne’a Gacy’ego” to kolejny miniserial dokumentalny o okrutnym seryjnym mordercy.

„Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne’a Gacy’ego”

John Wayne Gacy wciąż pozostaje postacią z koszmarów, symbolem zła w przebraniu klauna, która zapewniła sobie trwałe miejsce w gatunku prawdziwych przestępstw. „Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne’a Gacy’ego” czerpią najciekawsze momenty z 60 godzin nagrań, które zawarto w tym trzyczęściowym serialu dokumentalnym Netflixa. Niepublikowane dotąd nagrania audio zdradzają nieco więcej o psychice i młodości Gacy’ego.

Obejrzyj też: Nowy serial dokumentalny o Dahmerze z wyznaniami zabójcy

Problem z nowymi nagraniami, które zostały przeprowadzone przez prawników Gacy’ego, polega na tym, że Gacy stara się zrzucić z siebie winę za wszystko, z czego był znany. W artykule New Yorkera z 1994 roku (rok, w którym Gacy został stracony przez śmiertelny zastrzyk), pisarz Alec Wilkinson podsumował wyzwanie, jakim było przeprowadzenie z nim wywiadu, zauważając: „Rozmowa z Gacym wymaga cierpliwości. Nie słucha tego, co mówisz, nie rozważa tego, a potem nie odpowiada. On tylko się broni. Trudno zadać mu pytanie, którego nie zadał mu już detektyw, prokurator, obrońca czy psychiatra i na które nie ma odpowiedzi”.

W obliczu tego, samo usłyszenie głosu Gacy’ego tak naprawdę niewiele wnosi do zrozumienia, co go motywowało, ani ohydnego charakteru jego zbrodni – zadanie, które spada na zwykłych podejrzanych, w tym policję i prokuratorów zaangażowanych w rozbicie sprawy w latach 70. Są też wywiady z krewnymi zabitych i jednym ocalałym z ataków Gacy’ego.

Ich historie są przerażające, opowiadają o tym, jak zapach rozkładającego się ciała ostatecznie zdradził Gacy’ego, kończąc szał zabijania, który obejmował 33 ofiary – co w efekcie doprowadziło do jego skazania w 1980 roku.

Jednak tym, co wyróżnia ten projekt reżysera Joe’a Berlingera (którego życiorys seryjnego mordercy zawiera „Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego”), jest historyczny kontekst tego, jak Gacy wykorzystywał bezbronność młodych mężczyzn i nastolatków, zwłaszcza tych, którzy opuścili dom lub zostali wyrzuceni przez rodzinę. Do dziś część z nich nie zostało zidentyfikowanych.

Jeśli znasz sprawę Gacy’ego, to nie ma tu zbyt wielu nowości, ponieważ „John Wayne Gacy: Devil in Disguise” Peacocka obejmował podobny zakres faktów. Ale Netflix zapewnia zarówno szersze dotarcie, a sam projekt ma nieco bardziej współczesny charakter.

Ponieważ Gacy był aktywny w swojej społeczności i lokalnej polityce, jednym z uporczywych pytań zawsze było, jak zauważa prasa, „Jak osobie publicznej takiej jak Gacy mogło tak długo uchodzić na sucho za morderstwo?”

Skrupulatnie zbadane „Rozmowy z mordercą” zapewniają pewien kontekst na tym poziomie, w tym homofobię, która znajduje odzwierciedlenie we własnych dyskusjach Gacy’ego, w których wyjaśnia swój pociąg zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Jeśli chodzi o to, dlaczego seryjni mordercy, tacy jak Bundy i Gacy, wywarli tak trwały wpływ na świadomość publiczną, jest to smutny fakt gatunku prawdziwej zbrodni, który na tym etapie nie wymaga wyjaśnienia.

„Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne’a Gacy’ego” dostępne są na platformie Netflix.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | CNN