Dzięki Centralnemu Rejestrowi Wyborców sprawdzisz, gdzie głosować

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w sprawie powstania Centralnego Rejestru Wyborców.

Głosowanie - mężczyzna wrzucający kartę do urny
fot. Depositphotos

Centralny Rejestr Wyborców ma ułatwić obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację pracy, a komisjom wyborczym przeprowadzenie wyborów. Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, dzięki rejestrowi już nikt nie będzie wątpliwości, gdzie ma głosować, a każdy wyborca będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i w którym lokalu wyborczym może zrealizować swoje prawo wyborcze.

Przeczytaj także: Pełnoprawny e-dowód w mObywatelu już w 2023 roku

Obecnie rejestry wyborców były rozporoszone, nie wymieniały się bezpośrednio danymi, dlatego nie było możliwości szybkiej zmiany miejsca głosowania. W ostatnich latach, przed wyborami wpływało bardzo dużo wniosków o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania, istniało więc ryzyko, że nie zostaną one rozpatrzone w odpowiednim terminie. 

Po utworzeniu Centralnego Rejestru Wyborców, zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało automatycznym wykreśleniem z dotychczasowego obwodu głosowania. Poza miejscem zamieszkania będzie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. 

Dzięki Centralnemu Rejestrowi Wyborców będzie można:

  • złożyć wniosek online o dopisanie do obwodu na głosowanie lub o jednorazowe dopisanie do spisu wyborców na konkretne wybory,
  • zgłosić online chęć głosowania korespondencyjnego lub głosowania przez pełnomocnika,

Każdy obywatel będzie miał również wgląd we własne dane. Projekt nie zakłada zmian w zasadach przeprowadzenia wyborów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM
zdjęcie wykorzystane we wpisie od Depositphotos