Pełnoprawny e-dowód w mObywatelu już w 2023 roku

Sekretarz stanu w KPRM zapowiedział, że pełnoprawny cyfrowy dowód osobisty będzie dostępny w aplikacji mObywatel już w 2023 roku.

Od lewej: mTożsamość w aplikacji mObywatel i tradycyjny (fizyczny) polski dowód osobisty
Od lewej: mTożsamość w aplikacji mObywatel i tradycyjny (fizyczny) polski dowód osobisty

Podczas rozmowy w radiu RMF FM pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zapowiedział, że na początku przyszłego roku cyfrowy dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Już w pierwszym kwartale 2023 roku powinna zacząć obowiązywać ustawa o aplikacji mObywatel, która przewiduje między innymi posługiwanie się e-dowodem w urzędach i w banku. Cyfrowy dokument będzie zatem traktowany jak plastikowy dowód osobisty, który nosimy w swoich portfelach.

Przeczytaj także: Lokalne dokumenty elektroniczne w mObywatelu!

Jedną z ważniejszych nowości, oprócz samego posiadania cyfrowej wersji dowodu osobistego, będzie dostępność cyfrowego dokumentu tożsamości zaraz po wyjściu z urzędu. Tak samo ma być z prawem jazdy. Gdy tylko zdamy taki egzamin, dokument zostanie automatycznie wygenerowany w naszej aplikacji.

Cieszyński zapowiedział także, że przez smartfona będzie można składać również wnioski miedzy innymi o dodatki lub różne oświadczenia, które są związane na przykład z dodatkami energetycznymi.

Paszport nie będzie dostępny w aplikacji. Za pośrednictwem aplikacji nie będzie można składać także wniosków na przykład o paszport, natomiast będzie można złożyć wniosek o paszport online w przyszłym roku. Po tym jak zostanie wdrożony drugi etap rejestru dokumentów paszportowych. Chodzi oczywiście o wniosek o paszport dla dziecka, ponieważ w tym przypadku nie trzeba podawać danych biometrycznych. Składając wniosek o dowód lub paszport dla osoby dorosłej, w dalszym ciągu trzeba pójść do urzędu osobiście, aby zostawić swoje odciski palców, ale na szczęście robimy to raz na 10 lat.

W ramach aplikacji mObywatel ma pojawić się możliwość dokonania płatności za czynności urzędowe. Chodzi na przykład o podatki, które opłacamy w samorządach.

Mariusz Piekarski zapytał też o pomysł MSWiA dotyczący preinstalowania w nowych smartfonach dwóch aplikacji rządowych: RSO (regionalny system ostrzegania)  i 112. Na razie sam pomysł i sposób ich dystrybucji jest na etapie konsultacji i okaże się dopiero w jaki sposób rząd będzie chciał je udostępniać jak największej grupie obywateli.

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki.

Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: RMF FM