Europa ociepla się 2x szybciej niż reszta świata

Naukowcy spodziewają się, że wraz ze wzrostem temperatury fale upałów staną się coraz częstsze w Europie (w innych częściach świata też).

Rosnąca temperatura w Europie
Rosnąca temperatura w Europie | fot. Depositphotos

Naukowcy śledzący zmiany klimatu na świecie stwierdzili, że w Europie obserwuje się wzrost temperatur ponaddwukrotnie większy niż średnia światowa. To tempo ocieplenia jest najwyższe ze wszystkich kontynentów na świecie, w wyniku czego zespół ostrzega o częstszych falach upałów, pożarach i innych ekstremalnych zjawiskach pogodowych.

Przeczytaj też: Polscy konsumenci – EKOlogiczni czy EKOnomiczni?

Uderzające liczby pochodzą z raportu o stanie klimatu w Europie, opracowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO, World Meteorological Organization) we współpracy z Unijną Służbą ds. Zmian Klimatu Copernicus. Raport wykazał, że temperatury w Europie znacznie wzrosły w latach 1991-2021, rosnąc średnio o około 0,5°C (0,9°F) na dekadę!

Dla porównania, IPCC szacuje globalny średni wzrost na 0,2 °C (0,36 °F) na dekadę, co sprawia, że ​​tempo ocieplenia obserwowane w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe. Autorzy piszą, że ekstremalne zjawiska pogodowe i klimatyczne bezpośrednio wpłynęły na ponad pół miliona ludzi w regionie w 2021 r., powodując setki ofiar śmiertelnych i szkody gospodarcze przekraczające 50 miliardów dolarów.

Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych – powiedział sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas. W tym roku, podobnie jak w 2021, duże części Europy zostały dotknięte przez fale upałów i susze, które podsycają pożary. W 2021 roku wyjątkowe powodzie spowodowały śmierć i spustoszenie.

Zespół zauważa jednak, że Unii Europejskiej udało się zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 31% w latach 1990–2020. Autorzy twierdzą również, że Europa jest światowym liderem w zakresie systemów wczesnego ostrzegania, które chronią swoją populację przed najgorszymi skutkami wpływu klimatu, wskazując jako przykład plany działań, które uratowały życie podczas fal upałów.

Jeśli chodzi o łagodzenie skutków, dobre tempo redukcji emisji gazów cieplarnianych w regionie powinno być kontynuowane, a ambicje powinny być dalej zwiększane – powiedział Taalas. Europa może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do połowy wieku, aby spełnić porozumienie paryskie.

Wśród konsekwencji tych rosnących temperatur (według raportu), jest przerzedzenie lodowców alpejskich w Europie, które według autorów straciły 30 m (98 stóp) grubości w latach 1997-2021, oraz postępujące przyspieszenie topnienia pokrywy lodowej Grenlandii.

Na początku tego roku brytyjski Met Office wydał pierwsze w historii „czerwone ostrzeżenie” dotyczące wyjątkowych upałów, ponieważ temperatura po raz pierwszy przekroczyła 40°C (104°F), z mostami owiniętymi w folię ochronną i pasami startowymi na lotniskach wyłączonymi z powodu wad powierzchni.

Społeczeństwo europejskie jest podatne na zmienność i zmiany klimatyczne, ale Europa znajduje się również na czele międzynarodowych wysiłków na rzecz łagodzenia zmian klimatu i opracowywania innowacyjnych rozwiązań w celu przystosowania się do nowego klimatu, z którym będą musieli żyć Europejczycy – powiedział dr Carlo Buontempo , dyrektor Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus. W miarę jak zagrożenia i wpływ zmian klimatycznych stają się coraz bardziej widoczne w codziennym życiu, rośnie potrzeba i apetyt na inteligencję klimatyczną, i słusznie. Za pomocą tego raportu staramy się wypełnić lukę między danymi a analizą, aby zapewnić oparte na nauce, dostępne informacje, które są „przygotowane do podjęcia decyzji” w różnych sektorach i zawodach.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami z raportu na stronie internetowej WMO.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WMO | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos