WordPress 6.1 „Misha” – co nowego?

Nowa aktualizacja systemu do zarządzania treścią WordPress 6.1 „Misha” jest już dostępna do pobrania i zaktualizowania!

WordPress 6.1 „Misha”

Sprawdź niektóre z najważniejszych zmian i nowości w 3. głównym z 2022 roku wydaniu systemu WordPress 6.1 „Misha”, od czasu wydania wersji WordPress 6.0 z maja 2022 roku. Poznaj również zasoby dla programistów i każdego, kto na co dzień korzysta z WordPressa do zarządzania i aktualizowania swoją prywatną stroną internetową lub serwisem firmowym. WordPress 6.1 „Misha” jest inspirowanym życiem i twórczością sowiecko-norweskiego pianisty jazzowego Michaiła „Miszy” Alperina. Misha przedstawił twórczość zespołów jazzowych w ZSRR i na świecie. Jest również uznawany za członka-założyciela Moskiewskiego Trio Artystycznego.

„Misha” jeszcze bardziej udoskonala wrażenia związane z budowaniem witryny. Wewnątrz WordPress 6.1 będziesz wchodzić w interakcje z ulepszeniami, które sprawiają, że tworzenie witryn jest bardziej intuicyjne, jednocześnie przesuwając granice kreatywności dalej niż kiedykolwiek. Nie zapomnij cieszyć się pianinem jazzowym Miszy, gdy poznasz wszystko, co ma do zaoferowania WordPress 6.1. W chwili tej publikacji WordPress obsługuje 43% witryn na całym świecie.

Właściciele i administratorzy witryn powinni dokonać aktualizacji już dziś, aby w pełni wykorzystać wiele ulepszeń w zakresie stabilności, wydajności i użyteczności. Co więcej, twórcy treści WordPress będą cieszyć się zestawem nowych funkcji mających na celu poprawę pisania i projektowania.

Co nowego w systemie WordPress 6.1?

Nowy domyślny motyw zawierający 10 zróżnicowanych styli

Opierając się na elementach podstawowych w wydaniach 5.9 i 6.0 dla motywów blokowych i odmian stylu, nowy motyw domyślny Twenty Twenty-Three, zawiera 10 różnych stylów i jest „gotowy do obsługi Dostępności”. Te celowo unikalne style zapewniają użytkownikom zastosowanie innego wyglądu swojej witryny za pomocą jednego kliknięcia — wszystko w ramach jednego motywu.

Lepsze doświadczenie twórcy z udoskonalonymi i dodatkowymi szablonami

Nowe szablony zawierają niestandardowy szablon dla postów i stron w Edytorze witryny. Narzędzia Znajdź-i-zamień przyspieszają projektowanie elementów szablonu.

WordPress 6.1 - szablony i narzędzia projektowe
WordPress 6.1 – szablony i narzędzia projektowe

Większa spójność i kontrola w obrębie narzędzi projektowych

Ulepszenia w kontroli elementów projektu i bloków sprawiają, że układ i proces budowania witryny są bardziej spójne, kompletne i intuicyjne.

Tworzenie i zarządzanie menu jest teraz jeszcze łatwiejsze

Nowe opcje awaryjne w bloku nawigacyjnym oznaczają, że możesz edytować menu, które jest otwarte, bez konieczności szukania. Ponadto elementy sterujące wyborem i pracą nad menu mają swoje własne miejsce w ustawieniach bloku. System menu mobilnego również został zaktualizowany o nowe funkcje, w tym różne opcje ikon, dzięki którym menu stanie się Twoje.

Poprawiony układ i wizualizacja ustawień dokumentu

Czytelniejszy, lepiej zorganizowany wyświetlacz pomaga w łatwym przeglądaniu i zarządzaniu ważnymi ustawieniami postów i stron, zwłaszcza selektorem szablonów i harmonogramem.

WordPress 6.1 – ustawienia dokumentów i blokada bloków
WordPress 6.1 – ustawienia dokumentów i blokada bloków

Ustawienia blokady dla wszystkich bloków wewnętrznych jednym kliknięciem

Podczas zablokowania bloków nowy przełącznik umożliwia zastosowanie ustawień blokady do wszystkich bloków w bloku zawierającym, takich jak grupa, okładka i bloki kolumnowe.

Ulepszone pleceholdery bloków

Różne bloki mają ulepszone placeholdery, które odzwierciedlają opcje dostosowywania, aby pomóc Ci zaprojektować swoją witrynę i jej zawartość. Na przykład w przypadku bloku Obraz zmienna wyświetla niestandardowe obramowania i filtry duotone jeszcze przed wybraniem obrazu.

WordPress 6.1 – ulepszone pleceholdery bloków
WordPress 6.1 – bogatsze listy i cytaty

Twórz bogatsze listy i cytaty za pomocą bloków wewnętrznych

Bloki List i Cytatów obsługują teraz bloki wewnętrzne, pozwalając na bardziej elastyczne i bogate kompozycje, takie jak dodawanie nagłówków wewnątrz bloków Cytatów.

Bardziej responsywny tekst dzięki płynnej typografii

Elastyczna typografia pozwala zdefiniować rozmiar liter, który dostosowuje się do wygodnego czytania na każdym rozmiarze ekranu.

WordPress 6.1 – bardziej responsywny tekst dzięki płynnej typografii
 • Dodaj wzorce startowe do dowolnego typu wpisu
  W WordPressie 6.0, gdy tworzyłeś nową stronę, zobaczyłbyś sugerowane wzory, więc nie musiałeś zaczynać od pustej strony. W 6.1 zobaczysz również modal wzorców startowych podczas tworzenia nowej instancji dowolnego typu wpisu.
 • Szybsze znajdowanie tematów bloków
  Katalog motywów ma filtr motywów blokowych, a podgląd wzoru daje lepsze poczucie tego, jak może wyglądać motyw podczas poznawania różnych motywów i wzorów.
 • Zachowaj ustawienia Edytora witryny na później
  Ustawienia Edytora witryny są teraz stałe dla każdego użytkownika. Oznacza to, że Twoje ustawienia będą teraz spójne we wszystkich przeglądarkach i urządzeniach.
 • Usprawniony system stylów
  Reguły CSS dla marginesów, paddingu, typografii, kolorów i obramowań w silniku stylów są teraz w jednym miejscu, co zmniejsza czas spędzany na zadaniach związanych z układem i pomaga generować semantyczne nazwy klas.
 • Poprawiona dostępność kokpitu i edytora
  Ponad 40 ulepszeń w zakresie dostępności, obejmuje rozwiązanie problemów z utratą ostrości w edytorze, poprawę etykiet formularzy i komunikatów dźwiękowych, ułatwienie edycji tekstu alternatywnego i naprawę nakładania się podmenu w rozszerzonej nawigacji bocznej administratora przy mniejszych rozmiarach ekranu i wyższych poziomach powiększenia. Dowiedz się więcej na temat dostępności w WordPressie.
 • Pozostałe noty odsetkowe
  6.1 zawiera nową funkcję czasu do przeczytania pokazującą autorom treści przybliżone wartości czasu do przeczytania dla stron, postów i niestandardowych typów postów. Tagline strony jest domyślnie pusty w nowych witrynach, ale może być modyfikowany w Ustawienia główne. Nowy projekt modalny oferuje efekt rozmycia tła, ułatwiając skupienie się na wykonywanym zadaniu.
 • Zaktualizowane opcje interfejsu i funkcje
  Aktualizacje obejmują między innymi stylowanie elementów takich jak przyciski, cytaty i linki globalnie; kontrolowanie stanów hover, active i focus dla linków za pomocą pliku theme.json (nie jest on jeszcze dostępny do kontrolowania w interfejsie); oraz dostosowywanie obsługi konturów dla bloków i elementów.
 • Ciągła ewolucja opcji układu
  Domyślne wymiary zawartości dostarczane przez motywy można teraz zastąpić na pasku bocznym stylów, co daje twórcom witryn lepszą kontrolę nad zawartością o pełnej szerokości. Programiści mają szczegółową kontrolę nad tymi kontrolkami.
 • Części szablonów blokowych w klasycznych motywach
  Części szablonu bloku mogą być teraz definiowane w klasycznych motywach poprzez dodanie odpowiednich plików HTML do katalogu parts w folderze głównym motywu.
 • Rozszerzone wsparcie dla bloków pętli zapytań
  Nowe filtry pozwalają wariantom Bloku Zapytań obsługiwać niestandardowe zapytania dla potężniejszych wariantów i zaawansowanych opcji filtrowania hierarchicznych typów postów.
 • Filtry dla wszystkich stylów
  Wykorzystaj filtry na pasku bocznym Styli, aby kontrolować ustawienia na wszystkich czterech poziomach witryny – rdzenia, motywu, użytkownika lub bloku, od mniej do bardziej szczegółowych.
 • Wstępne ustawienia odstępów dla szybszego, spójnego projektowania
  Zaoszczędź czas i pomóż uniknąć kodowania wartości do motywu z predefiniowanymi wartościami marginesu i paddingu dla wielu bloków.
 • Najważniejsze osiągnięcia
  WordPress 6.1 rozwiązuje ponad 25 zgłoszeń wydajności. Od  REST API przez multisiteWP_Query do rejestracji bloku podstawowego i nowy kontroli jakości strony oraz dodania atrybutu async do obrazów; pojawiają się ulepszenia wydajności dla każdego typu strony. Pełne zestawienie można znaleźć w Podręczniku dotyczącym wydajności. Bądź jednym z pierwszych, którzy wypróbują najnowsze ulepszenia, instalując wtyczkę Performance Lab w swojej witrynie testowej lub środowisku testowym WordPress.
 • Obsługa edycji tylko zawartości dla bloków kontenerów
  Dzięki ustawieniom edycji tylko zawartości można zablokować układy w blokach kontenerowych. W bloku z zawartością jego dzieci są niewidoczne w widoku listy i nie można ich edytować. Kontrolujemy więc układ, podczas gdy autorzy mogą skupić się na treści. Połącz z opcjami blokowania bloków, aby uzyskać jeszcze bardziej zaawansowaną kontrolę nad swoimi blokami.

Dowiedz się więcej o WordPressie 6.1

Zobacz WordPressa 6.1 w akcji! Obejrzyj krótki film wideo przedstawiający niektóre z głównych funkcji debiutujących w WordPress 6.1:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WordPress | WordPress Support