Roaming międzynarodowy w Plusie teraz w VoLTE

Użytkownicy wszystkich rodzajów ofert w sieci Plus (abonament, mix i na kartę) mogą już korzystać w roamingu międzynarodowym z połączeń głosowych realizowanych w technologii VoLTE.

VoLTE w roamingu międzynarodowym dla użytkowników sieci PLUS

Rozwiązanie to zostało wdrożone 31 października 2022 roku i jest już dostępne w dwóch sieciach: AT&T w Stanach Zjednoczonych oraz Elisa w Finlandii, i będzie sukcesywnie rozszerzane na kolejne sieci partnerów międzynarodowych. Operator komórkowy Plus dla swoich klientów podróżujących po świecie chce zapewnić możliwość bezproblemowego korzystania z usług komórkowych, rozpoczynając wdrażanie technologii VoLTE w roamingu międzynarodowym.

Sprawdź także: Jak włączyć WiFi Calling i VoLTE na iOS-ie i Androidzie?

VoLTE (z ang. Voice over LTE) to stosowane już od pewnego czasu rozwiązanie pozwalające na przesyłanie głosu poprzez technologię Internetu LTE, dzięki czemu połączenie jest zestawiane szybciej, a jakość dźwięku lepsza. Staje się ono już pewnym standardem w połączeniach krajowych i będzie też coraz powszechniejsze w roamingu międzynarodowym.

Wynika to z coraz częstszych zapowiedzi wyłączenia dotychczas używanej w komunikacji głosowej sieci 2G i 3G i przeznaczeniu uwolnionych dzięki temu zasobów radiowych na rozwój nowych technologii. Proces ten już ma miejsce i zrobiła tak np. wspomniana sieć AT&T w USA, a planują kolejni operatorzy na świecie.

Obecnie usługa roaming VoLTE w Plusie zadziała na smartfonach Samsung z systemem Android 12 i wyżej oraz iPhone z systemem iOS 15.4 lub wyższym.

Aby skorzystać z roamingu VoLTE w Plusie trzeba mieć:

  • odpowiedni telefon obsługujący technologię LTE z obsługą roamingu VoLTE,
  • kartę SIM LTE (USIM),
  • aktywną usługę VoLTE w kraju,
  • aktywny roaming międzynarodowy.

Usługa roaming VoLTE jest bezpłatna, a opłaty za połączenia i SMS-y/MMS-y są naliczane zgodnie z cennikiem oferty klienta, tak samo jak w tradycyjnym roamingu 2G/3G.

Zużycie transmisji danych na potrzeby połączeń głosowych i SMS-ów w roamingu VoLTE nie powoduje naliczenia opłat za transmisję danych w roamingu i nie powoduje pomniejszenia pakietów danych przysługujących w roamingu. Nie wlicza się również do „Limitera DATA w roamingu” i z usług tych będzie można korzystać nawet, gdy limiter zablokuje transmisję danych w roamingu.

Rozwiązanie VoLTE w roamingu międzynarodowym zostało już wdrożone w dwóch sieciach. W sieci AT&T USA połączenia głosowe (wykonywanie i odbieranie) są dostępne tylko poprzez VoLTE lub komunikatory OTT (Messenger, WhatsApp, Signal itp.), natomiast w sieci Elisa oprócz VoLTE jest też dostępna klasyczna usługa połączeń głosowych w roamingu w technologii 2G/3G.

Plus pracuje intensywnie zarówno nad poszerzeniem zasięgu roamingu VoLTE o kolejne sieci, jak również nad powiększeniem o kolejnych producentów bazy telefonów, w których można korzystać z tej usługi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Plus