Będzie prawny obowiązek weryfikacji kierowców przewozów przez aplikację

Rząd chce poprawić bezpieczeństwo pasażerów w środkach transportu zamawianych przez aplikacje mobilne.

Kierowca taksów przez aplikację, trzymający telefon z otwartą aplikacją i kawę
fot. Freepik

Wzrost bezpieczeństwa pasażerów, którzy korzystają z usługi przewozu, zamawianej przez aplikację, jest głównym celem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. – „To odpowiedź na liczne nieprawidłowości wykryte podczas policyjnych kontroli. Szczególną uwagę przykładamy do bezpieczeństwa podróżujących kobiet. Konieczna jest możliwość szybkiego reagowania i wdrożenie rozwiązań technologicznych umożliwiających weryfikację kierowców” – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Obowiązek weryfikacji kierowców, sankcje za niezachowanie zasad bezpieczeństwa

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, obowiązkiem przedsiębiorców będzie poszerzona weryfikacja tożsamości kierowców świadczących przewóz. Firma będzie miała również obowiązek weryfikacji złożonych dokumentów, zobowiązując pracownika do osobistego stawiennictwa i wykonania zdjęcia, umożliwiającego ustalenie wizerunku jego twarzy oraz odwzorowania cyfrowego okazanych dokumentów.

Zobacz też: Uber wprowadza nowe rozwiązanie dla kierowczyń

Ustawa uprawnia także firmy do weryfikowania czy kierowca faktycznie wykonujący przewóz jest osobą, za którą się podaje podczas świadczenia usługi przewozu.

W ramach działań prewencyjnych, podnoszących bezpieczeństwo pasażerów, nowa regulacja umożliwi również przedsiębiorcom pośredniczącym w przewozach przetwarzanie danych kierowców wykonujących przewozy (w tym zdjęć) oraz możliwość wymiany danych z innymi przedsiębiorcami świadczącymi usługi przewozu.

Jeśli przedsiębiorcy nie dopełnią obowiązku weryfikacji kierowcy, grozić im będzie kara finansowa w wysokości 10 tys. zł lub 50 tys., jeśli firma – mimo upomnień – nie zastosuje się do przepisów. 

Projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów w listopadzie 2022 roku. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu trzech miesięcy od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM
Grafika użyta we wpisie z Freepik