Igła chirurgiczna ARC zastępuje skalpel

Elastyczna igła chirurgiczna ARC wykorzystuje sterowaną końcówkę do trafienia w odpowiednie miejsce w ciele, bez używania skalpela.

Obraz mikroskopowy igły ARC, przedstawiający ściętą sztywną rurkę zewnętrzną i elastyczną, przegubową rurkę wewnętrzną
Obraz mikroskopowy igły ARC, przedstawiający ściętą sztywną rurkę zewnętrzną i elastyczną, przegubową rurkę wewnętrzną | fot. EPFL

Chirurdzy coraz częściej sięgają po mniej inwazyjne techniki, takie jak używanie długich, cienkich igieł zamiast skalpeli, aby uzyskać dostęp do celów w ciele. Nowa igła ze sterowalną końcówką może przyspieszyć i ułatwić takie zabiegi. Zazwyczaj igły chirurgiczne są całkowicie sztywne. Chociaż pomaga ona utrzymać prostą ścieżkę przez tkankę, nie pozwala na zmianę tej ścieżki, jeśli nie trafi w cel. Zamiast tego są zwykle wyjmowane z ciała pacjenta, a następnie ponownie wkładane pod nieco innym kątem. Nie tylko zajmuje to trochę czasu, ale także powoduje większe uszkodzenie tkanek, przez wielokrotne wkłuwanie.

Może Cię zainteresować także: Wstrzykiwany hydrożel leczy bóle pleców!

Poszukując bardziej elastycznej alternatywy, Charles Baur z EPFL i Lennart Rubbert z Uniwersytetu w Strasbourgu opracowali coś, co jest znane jako igła ARC.

Urządzenie jest zasadniczo rurką w rurce. Jego zewnętrzna część ma postać sztywnego trzonu ze skośnym końcem (co oznacza, że ​​został ścięty pod kątem), podobnie jak zwykła igła. Węższa rurka składa się z trzech połączonych ze sobą segmentów.

Gdy igła jest wkładana na początku, rurka wewnętrzna pozostaje wciągnięta wewnątrz rurki zewnętrznej. Jeśli tor igły musi być później skorygowany, chirurg naciska suwak na uchwycie, powodując, że rurka wewnętrzna wysuwa się z końca rurki zewnętrznej. Gdy trzy segmenty przegubowe wysuwają się – nie tylko idą prosto, ale podążają za kątem skośnej końcówki rury zewnętrznej. Poprzez skręcenie igły w tkance chirurg jest w stanie określić kierunek, w którym poprowadzi rurkę wewnętrzną.

Stworzone do tej pory prototypy miały średnice zewnętrzne od 0,9 do 4,5 mm i były wykonane zarówno ze stali nierdzewnej, jak i szkła. Chociaż stal okazała się być ogólnie najlepsza w chirurgii tkanek miękkich, zaletą szkła jest fakt, że nie wytwarza odbić, które mogłyby przesłaniać obszary docelowe oglądane przez systemy obrazowania.

Technologia igłowa ARC jest obecnie komercjalizowana przez francuską firmę Conectus. Mamy nadzieję, że wkrótce rozpoczną się badania przedkliniczne na ludziach.

Zobacz jak działa igła ARC na poniższym filmie:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: EPFL | ARC needle | New Atlas