Ile osób pracuje w znanych firmach technologicznych?

Wielkość siły roboczej firm technologicznych jest liczona w tysiącach a nawet milionach, jednak nawet najwięksi muszą liczyć się z planowanymi redukcjami.

Według informacji uzyskanych przez Washington Post, Elon Musk przedstawił inwestorom plany zmniejszenia zatrudnienia, redukując blisko 75 proc. siły roboczej w Twitterze. Dyrektor generalny Tesli i Space X zgodził się kupić sieć społecznościową za 44 miliardy dolarów po nabyciu w kwietniu dziewięcioprocentowego udziału w firmie. Niedawno Twitter i Musk rozmawiali o umowie, a nawet spotkali się przed sędzią. Ostateczna decyzja Muska o zakupie za ustaloną cenę lub rozpoczęciu procesu sądowego ma nastąpić do 28 października 2022 roku.

Zobacz też: Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla 93 proc. Polaków

Patrząc na liczebność personelu pracującego w różnych firmach technologicznych, widać że Twitter nie zatrudnia aż tak dużo ludzi. Najnowsze dane z Companies Market Cap wskazują na 7500 pracowników Twittera – mniej niż Spotify (które zatrudnia 9000 osób) i mniej więcej tyle samo, co Snap. Gdyby firma została zredukowana do proponowanej wielkości 2000 osób, miałaby mniej pracowników niż Groupon, w dużej mierze zhańbiony moloch z kuponami z 2010 roku.

Nawet gdyby Musk zrezygnował ze sprzedaży, liczba pracowników Twittera prawdopodobnie nadal by spadła. Firma ma własne plany poważnej redukcji, która zmniejszyłaby około jedną czwartą miejsc pracy (wg źródeł Washington Post). Wielkość zwolnień planowanych w Twitterze pokazuje, z jakimi problemami finansowymi może się borykać firma.

Firmy technologiczne zatrudniające dziesiątki tysięcy pracowników to Pay Pal, Uber, Baidu, Salesforce i Trip.com, a także Meta – największa sieć społecznościowa pod względem liczby personelu, która zatrudnia ponad 83.000 pracowników.

Największa liczba zatrudnionych pracowników w firmie technologicznej notowanej przez Companies Market Cap to Amazon zatrudniający około 1,5 miliona pracowników, a następnie wykonawca Apple’a – Foxconn z 826.600 ludzi. W pierwszej piątce znajdują się również chińscy giganci e-commerce JD (390.000 pracowników) i Alibaba (245.700 pracowników) oraz IBM (282.100 pracowników). Wszystkie te firmy zatrudniają pracowników do produkcji lub logistyki towarów fizycznych, co domyślnie zwiększa liczebność ich całościowego personelu.

Zatrudnienie w wybranych firmach technologicznych i sieciach społecznościowych w 2022 r.
Zatrudnienie w wybranych firmach technologicznych i sieciach społecznościowych w 2022 r. | fot. na podstawie wykresu Statista

Zatrudnienie w wybranych firmach:

  • Meta – 83.553
  • Uber – 32.500
  • PayPal – 30.900
  • Hello Fresh – 14.635
  • Netflix – 11.300
  • Spotify – 9.058
  • Snap Inc. – 6.446
  • Airbnb – 6.132
  • Groupon – 3.675

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista