Poznaj pogańskie czasy – „Od Popiela do Piasta” na TVP Historia

W niedzielę, 23 października 2022 roku o godz. 20:00 na TVP Historia wyemitowany zostanie film dokumentalny „Od Popiela do Piasta”.

„Tajemnice początków Polski: Od Popiela do Piasta”
„Tajemnice początków Polski: Od Popiela do Piasta” | TVP Historia

Barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołają nieznane pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I w nowym filmie dokumentalnym Od Popiela do Piasta z serii Tajemnice początków Polski, wyreżyserowanym przez Zdzisława Cozaca. Przyjęło się, że chrzest Mieszka I w 966 roku wyznacza datę początkową państwa polskiego, ale zręby naszego państwa powstały wcześniej. Najstarsza znana kronika mówi o trzech poprzednikach Mieszka I.

Może Cię zainteresować również: TVP udostępniła setki filmów z lat 60. 70. i 80.

Czy to znaczy, że dzieje Polski piastowskiej zaczęły się trzy generacje wstecz? Opis początków dynastii, która założyła Polskę, powstał niemal 120 lat po śmierci Mieszka I. Jego autor nie podpisał się pod swoim dziełem, a historycy nazwali go Gallem Anonimem, bo przypuszczano, że pochodził z Galii. . Przybył do nas z Węgier w orszaku Bolesława Krzywoustego, który zlecił mu napisanie historii swojej piastowskiej dynastii. Z najnowszych badań wynika, że raczej był Wenecjaninem. Dziejopis nie przekazał żadnych innych informacji o przodkach Mieszka I, ani o czasach, w których żyli. Dziś te okryte tajemnicą czasy budzą wielką ciekawość: co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas „bałwany”, gdzie i kiedy i jak Piastowie mogli dojść do władzy? Tym tropem za naukowcami będą podążać widzowie filmu.

Autorzy filmu Od Popiela do Piasta spróbują odpowiedzieć na pytania: ile prawdy o królu Popielu jest w legendzie, a ile w źródłach historycznych na temat Mieszka I? Co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas słowiańskie bóstwa? Zaprezentowane zostaną zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów i konflikt dwóch największych plemion żyjących po obu stronach Warty — Piastów i Popielidów. 

Film dokumentalny Od Popiela do Piasta obejrzymy w niedzielę 23 października 2022 roku o godzinie 20:00 w TVP Historia oraz o godz. 20:50 na TVP Historia 2 na stronie historia2.tvp.pl. Odcinek serii dostępny jest także w płatnej wersji serwisu TVP VOD.

Zdzisław Cozac jest autorem wielu historycznych filmów dokumentalnych, w tym wcześniejszych części cyklu „Tajemnice początków Polski”, który obejmuje 7 filmów w tym, m.in.: „Z otchłani pradziejów” (2019), „Droga do królestwa” (2018) i „Krzyż i korona” (2016). 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TVP