Jak smartfon może przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu 5 lat?

Nowe badanie wykazało, że zaledwie 6 minut dziennie pasywnie śledzonych danych dotyczących ruchu może zapewnić solidne prognozy śmiertelności.

Ludzie chodzący ze smartfonami w dłoni
fot. freepik.com

Twój smartfon prawdopodobnie wibruje kilka razy dziennie z różnymi powiadomieniami – wiadomościami od znajomych, płatnościami na kontach bankowych, ostrzeżeniami pogodowymi. Ale w przyszłości może pojawić się inny rodzaj powiadomienia ze smartfona, wiadomość z aplikacji przewidującej ryzyko śmierci w nadchodzących latach. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS Digital Health wykazało, że pasywne śledzenie danych ruchu za pomocą czujników smartfona może skutecznie przewidywać ryzyko śmiertelności z około 70% dokładnością.

Zobacz też: Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia w 2022 roku?

Badanie opiera się na dużej liczbie dowodów wskazujących na korelacje między prędkością chodzenia a ogólnym stanem zdrowia. Aby uzyskać dokładne prognozy dotyczące zdrowia i śmiertelności, wcześniejsze badania zwykle wymagały od uczestników noszenia specjalistycznych urządzeń do monitorowania kondycji 24/7 lub wykonania „testów analizy chodu” w warunkach laboratoryjnych. Jednak w nowym badaniu zastanawiano się, czy dane o ruchu zebrane za pomocą czujników w popularnych smartfonach mogą wystarczyć do dostarczenia dokładnych prognoz.

Naukowcy przyjrzeli się dużemu zbiorowi danych obejmującemu 100.000 uczestników z brytyjskiego Biobanku. Grupa nosiła monitory aktywności nadgarstka przez tydzień i była obserwowana przez co najmniej pięć lat.

Jest to największy dostępny obecnie zestaw danych z czujników ruchu. Według naukowców krótkie fragmenty danych o intensywności ruchu gromadzone przez te urządzenia do monitorowania kondycji są analogiczne do danych, które można przechwycić smartfonem w kieszeni osoby.

Chociaż te dane zostały zebrane z monitorów aktywności, nasze modele czujników wykorzystują tylko dane wejściowe, które byłyby możliwe do zebrania za pomocą niedrogich, obecnie dostępnych telefonów – wyjaśniają naukowcy w badaniu. Jest to możliwe dzięki naszym szeroko zakrojonym eksperymentom klinicznym z tanimi telefonami, opracowując bardzo dokładne modele predykcyjne stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu krążenia.

Wykorzystując zaledwie sześć minut dziennie śledzących dane o intensywności chodu, algorytm predykcyjny mógłby zaoferować pięcioletnie szacunki ryzyka śmiertelności, które były tak dokładne, jak te zebrane przez urządzenia do noszenia 24/7 lub bardziej złożone kliniczne testy chodu.

Odkrycia uzupełniają rosnącą liczbę badań dotyczących różnych sposobów szacowania ryzyka śmiertelności danej osoby. Proste skany oczu, badania krwi lub krótkie testy równowagi zostały zaproponowane jako sposoby badania ludzi pod kątem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Obecnie planowane są szersze testy, aby skupić się bardziej szczegółowo na danych zebranych bezpośrednio ze smartfonów. Ponadto naukowcy pracują nad jak najbardziej zróżnicowanymi kohortami badawczymi, aby modele predykcyjne były dokładne w różnych populacjach.

Jest to szczególnie ważne dla celów równości w zdrowiu, biorąc pod uwagę, że populacje o najwyższym ryzyku dla zdrowia są często najmniej zasobne – więc osoby, które najprawdopodobniej mają tanie telefony, a nie urządzenia do noszenia, najbardziej skorzystałyby na łatwej ocenie – podsumowali naukowcy. Aplikacje na telefon mogą rejestrować sześć minut ciągłego chodzenia podczas codziennego życia, a następnie obliczać modele predykcyjne dla stratyfikacji ryzyka za pomocą analizy populacji.

Nowe badanie zostało opublikowane w PLOS Digital Health.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PLOS | New Atlas
grafika użyta we wpisie: Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik