Niesporczaki przestają się starzeć po zamrożeniu

Nowe badania wykazały, że słynne z wytrzymałości niesporczaki zatrzymują proces starzenia po ich zamrożeniu.

Czarno-białe zdjęcie niesporczaka
fot. Ralph Schill | Uniwersytet w Stuttgarcie

Maleńkie niesporczaki słyną ze swojej zdolności do wytrzymywania wszelkiego rodzaju ekstremalnych warunków, a naukowcy wciąż odkrywają fascynujące fakty na temat niesamowitych umiejętności przetrwania. Nowe badanie zagłębiło się w ich zdolność do znoszenia mrozów i po raz pierwszy wykazało, że są w stanie zatrzymać swoje wewnętrzne zegary, aby zatrzymać proces starzenia.

Znane również jako niedźwiedzie wodne, praktycznie nieśmiertelne niesporczaki mają pewne wyjątkowe zdolności, jeśli chodzi o przetrwanie. Są w stanie wytrzymać wrzenia i mrozy, radzić sobie z miażdżącym ciśnieniem na dnie oceanu i przetrwać w próżni kosmicznej. Badania sugerują nawet, że mogą doczekać śmierci naszego Słońca.

Wynika to ze zdolności do wejścia w odwracalny stan zawieszenia, wstrzymujący ich metabolizm do czasu powrotu warunków do normy. Ciekawe badanie z zeszłego miesiąca ujawniło, w jaki sposób niesporczaki przeżywają bez wody, gdy zestaw białek łączy się, tworząc ochronne włókna, które chronią komórki przed stresem podczas odwodnienia.

Ten wysuszony stan znany jest jako anhydrobioza, a w 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu w Stuttgarcie wykazali, że niesporczaki mogą przetrwać w ten sposób przez wiele lat dzięki efektowi „śpiącej królewny”, w nawiązaniu do bajki o przebudzeniu ponadczasowej księżniczki.

W okresach nieaktywności wewnętrzny zegar zatrzymuje się i wznawia działanie dopiero po reaktywacji organizmu – wyjaśnia Ralph Schill, autor badania z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Tak więc niesporczaki, które zwykle żyją tylko kilka miesięcy bez okresów odpoczynku, mogą żyć przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci.

Naukowcy pozostawali jednak niepewni, czy niesporczaki są również w stanie zatrzymać proces starzenia po zamrożeniu, stan znany jako kriobioza. Więc ten sam zespół wziął grupę ponad 500 niesporczaków i poddał je wielokrotnym cyklom zamrażania i rozmrażania, aż wszystkie zwierzęta padły. W międzyczasie kolejną grupę niesporczaków trzymano w normalnej temperaturze pokojowej.

Niesporczaki – widok pod mikroskopem
Dopiero pod mikroskopem widać podobieństwo do imiennika: pulchna, okrągła sylwetka i krótkie nogi przypominają niedźwiedzie | fot. Ralph Schill | Uniwersytet w Stuttgarcie

Okresowo zamrażane niesporczaki żyły dwa razy dłużej niż grupa kontrolna, ale kiedy naukowcy wykluczyli czas spędzony zamrożonych, stworzenia miały podobną długość życia. Zespół uważa to za pierwszy dowód na to, że hipoteza „śpiącej królewny” odnosi się również do kriobiozy i mają dowód na to, że niesporczaki nie starzeją się, gdy są zamrożone.

„Więc nawet w lodzie niesporczaki zatrzymują swoje wewnętrzne zegary jak śpiąca królewna” – podsumowuje Schill. Badania zostały opublikowane w Journal of Zoology.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Stuttgarcie | New Atlas