Wszystko, co musisz wiedzieć o ROIDMI EVA

Robot odkurzająco-mopujący ROIDMI EVA zadebiutował w tym roku – poznaj najważniejsze funkcje i możliwości tego urządzenia.

Robot i stacja ROIDMI EVA

Na polskim rynku mamy dostęp do bardzo wielu modeli robotów odkurzająco-mopujących, które mają bardzo zbliżone parametry. Mało jest natomiast zaawansowanych i wszechstronnych modeli robotów, które nie wymagają od użytkowników zbyt wielkiej uwagi – przykładem jest Roidmi EVA, która odkurza, mopuje i sama się czyści, a użytkownik tylko na jakiś czas musi zadbać o opróżnienie zbiorników na kurz i brudną wodę, oraz uzupełnienie zbiornika na czystą wodę.

Przeczytaj także: Ranking najlepszych robotów odkurzających

Szczegółowy opis możliwości Roidmi EVA opisywałem kilka miesięcy temu – teraz przyszedł czas podsumować najważniejsze funkcje i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, które mogą pojawić się podczas użytkowania tego typu sprzętu.

Dla przypomnienia Roidmi EVA odkurza i myje podłogi, a po sprzątaniu sama się czyści. Powinna bez problemu poradzić sobie z wszelkiego rodzaju codziennego brudu jak kurz, piasek, sierść i włosy, oraz plamami i zachlapaniami na podłogach. Oczywiście tak samo jak w przypadku twardych podłóg, wykrywa i dostosowuje moc ssącą do wykładzin i dywanów. Odkurzanie z maksymalną mocą ssania 3200 Pa. Robotem można sterować przy użyciu aplikacji mobilnej lub manualnie, choć aplikacja pomaga w skorzystaniu ze wszystkich zalet i funkcji tego typu sprzętu.

Najważniejsze cechy robota ROIDMI EVA

czujniki

zaawansowane czujniki wykrywające przeszkody i uskoki (samomapowanie pomieszczeń)

samoczyszczenie

sam czyści elementy mopujące i opróżnia nieczystości do pojemników w stacji dokującej, dodatkowo suszy mopa!

5300 mAh

pojemna bateria, która do pełna naładuje się w 4h wystarczy na 220 min sprzątania – w razie potrzeby robot sam się doładuje i wznowi sprzątanie tam gdzie skończył

aplikacja

współpracuje z aplikacją Xiaomi Home oraz Roidmi oraz asystentami głosowymi

6 najważniejszych innowacji OIDMI EVA

 • samoczyszczenie i opróżnianie odkurzacza
 • autosuszenie mopa
 • worek w zbiorniku na kurz stacji czyszczącej wystarcza na 60 dni
 • odkurza, zmiata i mopuje
 • obsługa przez aplikację, manualnie lub za pomocą asystenta głosowego (Alexa, Asystent Google)
 • siła nacisku mopa to aż 12 N
Najważniejsze innowacje w Roidmi Eva

Stacja ładująco-czyszcząca wyposażona jest w duży zbiornik na wodę – jedna komora na czystą, a druga na zużyta podczas czyszczenia mopa. Po powrocie do stacji bazowej śmieci z pojemnika na kurz są automatycznie zasysane do worka na kurz (znajdującego się w stacji), nie jest wymagane ręczne czyszczenie, a mop jest automatycznie regularnie czyszczony. Jak podaje producent antybakteryjny worek na kurz zabija 99,9% bakterii i nie pozwala na ulatnianie się brzydkich zapachów.

Specjalne wkładki mopa są automatycznie suszone, a dzięki temu, że wykonane są ze specjalnego materiału, nie pleśnieją i nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu. Szybkoobrotowe 4-calowe (ok. 10-cm) nakładki mopujące wirują z maksymalną wydajnością czyszczenia 180 obr./min, przy sile nacisku 12 N. Taka siła odpowiada naciskowi ludzkich rąk.

3 tryby czyszczenia

 1. odkurzanie i mopowanie – podczas zamiatania, odkurzania i mopowania wykrywa dywan i automatycznie go omija,
 2. odkurzanie – automatyczne czyszczenie podłóg i dywanów z kurzu i brudu,
 3. mopowanie – czyszczenie pod ciśnieniem na mokro – nawet zatłuszczonej podłogi kuchennej.

Inteligentny kolorowy ekran LED

Na stacji dokującej znajduje się ekran LED, an którym mogą być wyświetlane następujące elementy ostrzegające:

 • gradientowa zielona ramka – start/ opróżnianie/ samooczyszczanie mopa
 • pełny worek na śmieci – migająca ikona worka
 • pełny zbiornik na brudną wodę – migający wskaźnik
 • pusty zbiornik na czystą wodę – migający wskaźnik
 • bateria – wskaźnik naładowania robota sprzątającego
 • wiatraczek – suszenie mopa – świeci się lampka kontrolna
Objaśnienia do wskaźnika LED na stacji robota
Objaśnienia do wskaźnika LED na stacji robota

Nawigacja i wykrywanie przeszkód

Dzięki technologii LDS robot cechuje się wysoką percepcją – ma inteligentne wykrywanie wysokości, aby uniknąć utknięcia pod niskimi meblami lub w ciemności, a także wykrywanie rogów i ścian.

Skutecznie omija przeszkody i unika kolizji, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ewentualne uszkodzenia i konieczność przestawiania przedmiotów. Roidmi EVA pokonuje również progi, dywany, czy inne przeszkody o wysokości do 20 mm w trybie odkurzania i 15 mm w trybie odkurzania z mopowaniem lub w trybie mopowania.

Robot otrzymuje bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania (OTA), które będą ciągle udoskonalać działanie sprzętu. Można je wymusić za pomocą aplikacji mobilnej producenta.

Podstawowe parametry techniczne

Wymiary Roidmi Eva
Wymiary Roidmi Eva
waga13,5 kg
wymiary stacji
(gł. ✕ wys. ✕ szer)
382 ✕ 465 ✕ 400 mm
wymiary robotaśrednica 330 mm
wysokość 106 mm
pojemnik na wodę4 l ✕ 2 na czystą i brudną wodę
pojemnik na kurz3 l
czas działania220 min
bateria5400 mAh
moc ssania3200 Pa
czujnikLDS 360º
przeszkody≤20 mm
moc znamionowa65 W – odkurzacz
925 W – stacja
Roidmi EVA - co w zestawie?

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi pomagające rozwiązać problemy napotkane podczas korzystania z robota sprzątającego

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego użycia robota ROIDMI EVA?

Przed rozpoczęciem odkurzania należy posprzątać kable i inne przedmioty rozrzucone na podłodze i usunąć łatwo spadające, kruche, cenne i potencjalnie niebezpieczne przedmioty – unikniesz w ten sposób zaplątania, zablokowania, wciągnięcia lub przewrócenia się odkurzacza. Podczas czyszczenia możesz zerkać na pracę robota, aby pomóc w rozwiązaniu niektórych drobnych problemów, które mogą wystąpić, tak aby robot mógł wykonywać sam autonomiczne czyszczenie podczas kolejnych cykli sprzątania.

Co może być powodem, że robot się nie doładował?

W pobliżu stacji może znajdować się zbyt wiele przeszkód. Należy umieścić stację opróżniającą na otwartej przestrzeni, lub robot jest zbyt daleko od stacji – spróbuj umieścić robota w pobliżu stacji opróżniającej. Może się również zdarzyć, że pojemnik na kurz lub uchwyt do mopa nie są prawidłowo zainstalowane – sprawdź to.

Co zrobić, jeśli zauważysz, że odkurzacz zbiera mniej kurzu, niż we wcześniejszych cyklach?

Możesz sprawdzić pojemnik na kurz. Pojemnik na kurz może być jest i trzeba go wyczyścić. Jeśli nie, sprawdź filtr lub wyczyść filtr. W szczotkę główną mogły zaplątać się włosy lub inne przedmioty – wyczyścić główną szczotkę.

Czy w stacja opróżniająco-ładująca cały czas zużywa prąd?

Gdy robot znajduje się w stacji, dostarcza ona zasilanie do robota, a zużycie energii w stanie uśpienia jest niskie – w tym czasie bateria przechodzi w stan uśpienia, aby utrzymać najlepszą wydajność.

Po jakim czasie użytkowania warto wymienić materiały eksploatacyjne?

 • Główna szczotka wałkowa (zalecane 3-6 miesięcy)
 • Szczotka boczna (zalecane 3-6 miesięcy)
 • Filtr (zalecane 3-6 miesięcy)
 • Mop (zalecany 3-6 miesięcy)
 • Worek na kurz (zalecane 4 tygodnie)
 • Osłona szczotek obrotowych (zalecana wymiana w razie potrzeby)

Dlaczego robot odkurzający musi przerysowywać mapę za każdym razem, gdy czyści (automatyczne rozpoznawanie nowego środowiska)?

 • Robot skanuje mapę za pomocą LDS. Po oczyszczeniu mapę można zapisać i wyświetlić w rejestrze czyszczenia aplikacji. Funkcje czyszczenia stref i wskazywania wyświetlają najnowszą mapę. Ale po przesunięciu robota odkurzającego lub ponownym uruchomieniu czyszczenia, mapa nie może być ponownie użyta i zostaje wyczyszczona.
 • Jeśli przedmioty na ziemi (takie jak stoły i krzesła, buty, zabawki itp.) zostaną przesunięte, zeskanowana mapa również się zmieni.

Nie można połączyć robota z siecią Wi-Fi

Jeśli połączenie nie jest aktywne, zresetuj Wi-Fi i spróbuj ponownie. Może się okazać, że sygnał Wi-Fi nie jest wystarczający – upewnij się, że robot znajduje się w zasięgu sygnału Wi-Fi. Pamiętaj, że robota można połączyć z siecią 2,4 GHz a nie 5 GHz. Może być też potrzebne zaktualizowanie aplikacji mobilnej do najnowszej wersji.

Czy trzeba przez pierwsze 3 użycia należy ładować robota 6 godzin?

Baterie litowe nie mają efektu pamięci, gdy są używane, i nie trzeba czekać 6 godzin, aby korzystać z robota.

Wskazówka: zresetowanie systemu może wyeliminować niektóre nieprawidłowości

Najlepiej wykonać reset, jeśli żadne sposoby nie pomagają lub wykryto błąd wewnętrzny i nie można użytkować sprzętu.

Cena i dostępność

Roidmi EVA

ROIDMI EVA

od 3099,00 zł

CENA Z KODEM: ROIDMI-EVA

stan na 16 PAŹDZIERNIKA 2022 r.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: artykuł sponsorowany