Musk będzie nadal finansował dostęp Ukrainy do Starlink

Dyrektor SpaceX powiedział dla „The Financial Times”, że będzie płacił za korzystanie z internetu satelitarnego Starlink dla Ukrainy „w nieskończoność”.

Internet satelitarny Starlink dostępny na Ukrainie

We wrześniu SpaceX wysłało list do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, prosząc Pentagon o przejęcie kosztów związanych z korzystaniem przez Ukrainę z internetu satelitarnego Starlink. Według CNN, SpaceX poinformował departament, że dalsze zapewnianie ukraińskiemu rządowi dostępu do Starlinka kosztowałoby firmę ponad 120 milionów dolarów do końca 2022 roku i prawie 400 milionów dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. „Nie jesteśmy w stanie dalej oddawać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony” – napisała firma. Teraz wydaje się, że szef firmy Elon Musk wycofał się z decyzji o zwrócenie się do Pentagonu o pomoc i napisał na Twitterze, że SpaceX „będzie nadal finansować [rząd] Ukrainy”, mimo że Starlink wciąż traci pieniądze.

Musk potwierdził dla The Financial Times, co napisał w swoim tweecie i dodał, że SpaceX będzie nadal finansować dostęp Ukrainy do internetu satelitarnego Starlink – „bezterminowo”.

Kiedy pojawiły się wieści o liście, Musk bronił stanowiska swojej firmy i wyjaśnił, że SpaceX nie prosi Pentagonu o pokrycie wcześniejszych wydatków. Wyjaśnił, że SpaceX po prostu nie może sfinansować istniejącego systemu na Ukrainie i regularnie wysyłać tysiące nowych terminali, aby zastąpić te, które są rutynowo niszczone przez siły rosyjskie w tym samym czasie. Musk dodał, że utrzymanie systemu Starlink w kraju wynosi 20 milionów dolarów miesięcznie, ponieważ musiał on również „obronić się przed cyberatakami i przerwami”.

Na początku tego miesiąca The Times poinformował, że ukraińskie wojska zmagały się z awariami Starlink, które doprowadziły do ​​„katastrofalnej” utraty łączności na linii frontu. . Na podstawie listu SpaceX, który CNN uzyskało, około 85 procent z 20.000 terminali na Ukrainie w tym czasie było w całości lub częściowo finansowane przez USA, Wielką Brytanię, Polskę i inne źródła zewnętrzne.

Pentagon potwierdził po upublicznieniu wiadomości o liście, że dyskutuje o płatnościach ze SpaceX, ale także szuka potencjalnych alternatyw. Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, powiedziała w oświadczeniu: „To nie chodzi tylko o SpaceX, są też inne podmioty, z którymi z pewnością możemy współpracować w przypadku zapewnienia Ukrainie tego, czego potrzebują na polu bitwy”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Engadget