Karty mBanku z weryfikacją płatności za pomocą biometrii behawioralnej

mBank wprowadził dodatkową metodę autoryzacji płatności kartowych w internecie opartą na biometrii behawioralnej.

ikona karty mBank

Część klientów, którzy dziś potwierdzają swoje transakcje hasłem SMS, zyskało dodatkowe zabezpieczenie oparte na biometrii behawioralnej. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku polskim.  Obecnie w mBanku funkcjonują dwie metody potwierdzenia płatności kartą w internecie: z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku lub kodem SMS. Z tej drugiej korzysta około 15 proc. wszystkich klientów detalicznych. W skali miesiąca autoryzują oni około 245 tys. transakcji internetowych. Teraz mBank będzie te transakcje dodatkowo zabezpieczał.

Przeczytaj również: mBank wprowadza walutowego BLIKA zbliżeniowego

W nowym rozwiązaniu, wdrożonym we współpracy z IT CARD SA i Digital Fingerprints, oprócz wpisania jednorazowego hasła SMS, klient przepisuje na klawiaturze udostępnione wyrazy, jest ich pięć. Na tej podstawie mBank buduje i weryfikuje profil biometryczny klienta.

Gdy bank zbierze wystarczającą ilość danych, liczba wyrazów do przepisania zostanie zmniejszona. W ramach tego procesu bank nie zbiera żadnych wrażliwych informacji o kliencie.

Do zbudowania profilu potrzebuje jedynie dowiedzieć się:

  • w jaki sposób klient używa klawiszy na klawiaturze (czy są to klawisze alfanumeryczne, nawigacyjne, manipulacyjne); 
  •  jaki jest czas kliknięć w poszczególne klawisze. 

Jeśli klient nie chce, aby mBank zbierał i przetwarzał dane biometryczne, może nie wyrazić na to zgody. W takiej sytuacji bank poprosi go o zmianę sposobu autoryzacji płatności na aplikację mobilną – z wykorzystaniem mobilnej autoryzacji.

To pierwsze takie rozwiązanie na rynku polskim wprowadzone do weryfikacji płatności kartami w internecie.  

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: mBank