Dlaczego warto restartować router?

Jak często należy ponownie uruchamiać router? I dlaczego jest to ważne – nie tylko po to, aby przyspieszyć połączenie internetowe.

Komputer, router, smartfon, robot odkurzający i kable z karteczką przypominająca o restarcie routera
fot. freepik.com

Niezależnie od tego do czego używasz internetu – prawdopodobnie w bardzo wielu sytuacjach i do wielu celów: do płacenia rachunków online, oglądania ulubionych filmów i seriali w usługach przesyłania strumieniowego, czy rozmów ze znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, – to silne połączenie internetowe jest kluczowe w wielu gospodarstwach domowych. Ale tak jak częste wyłączanie komputera może poprawić jego wydajność, możesz także zrestartować router, aby polepszyć swoje połączenie Wi-Fi i po kablu.

Może Cię zainteresować także ten temat: Urządzenia Bluetooth też pozwalają na identyfikację

Nie ma idealnej ani naukowej odpowiedzi na to pytanie, mówi Rob Rohrman, szef działu IT w CompTIA. Ogólnie rzecz biorąc, świetnym pomysłem jest ponowne uruchamianie głównego routera internetowego co kilka miesięcy. Ponowne uruchomienie routera może rozwiązać pewne problemy z połączeniem internetowym, od braku połączenia internetowego po wolne połączenia bezprzewodowe, i powinno być jednym z pierwszych kroków rozwiązywania problemów w środowisku domowym lub konsumenckim. Dobrą praktyką w zakresie bezpieczeństwa jest również ponowne uruchamianie routera co jakiś czas.

Korzyści z regularnego ponownego uruchamiania routera są dwojakie. Jeśli chcesz szybszego połączenia, powinieneś regularnie włączać i wyłączać router. Według Consumer Reports, dostawca internetu przypisuje każdemu podłączonemu urządzeniu tymczasowy adres IP, który może się zmienić w dowolnym momencie. Jeśli router nie wykryje zmiany, połączenie może stać się wolniejsze. To samo może się zdarzyć, jeśli masz zbyt wiele urządzeń podłączonych do routera.

Z perspektywy wydajności ponowne uruchamianie routera co jakiś czas (raz na jeden lub dwa miesiące) może pomóc w utrzymaniu niezawodności sieci domowej.

Ale ponowne uruchomienie routera to coś więcej niż tylko uzyskanie szybszego połączenia do zakupów online i oglądanie wideo. Jest to również sposób na uchronienie się przed zhakowaniem. W zeszłym roku FBI zaleciło wszystkim domom i małym firmom ponowne uruchomienie routerów po tym, jak zagraniczni hakerzy naruszyli tysiące sieci na całym świecie. Korzystając ze złośliwego oprogramowania o nazwie VPNFilter, hakerzy byli w stanie zbierać informacje, wykorzystując urządzenie i blokując ruch sieciowy, uniemożliwiając działanie routerów. Wyłączenie urządzenia w celu ponownego uruchomienia ustawień routera tymczasowo zakłóciłoby działanie złośliwego oprogramowania.

Ważne jest także regularne aktualizowanie oprogramowania układowego sprzętu, które zapewnia protokoły sieciowe, zabezpieczenia i kontrole administracyjne, aby zapobiec zagrożeniom po stronie bezpieczeństwa.

Nie należy jednak popadać w paranoje i nie zaleca się codzienne uruchamianie routera. Warto to wykonać raz na jakiś czas. Niektóre modele routerów posiadają w swoich ustawieniach opcję umożliwiającą zaplanowanie cyklicznych restartów – na przykład raz w miesiącu – określonego dnia, na przykład w nocy, kiedy nie korzystamy z sieci.

Chociaż eksperci zgadzają się, że ponowne uruchomienie routera nie zawsze jest konieczne, jest to proste, gdy napotykasz problemy z internetem lub problemy z bezpieczeństwem. Oczywiście nie zapominaj o aktualizaowaniu firmware’u routera i oprogramowania na swoich komputerach, smartfonach, tabletach, telewizorach i wszystkich innych podłączonych do sieci sprzętów w domu!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Reader’s Digest | Obraz wykorzystany w artykule autorstwa Freepik