Najszybsza na świecie sieć internetowa osiąga już 46 Tb/s

Departament Energii USA zaprezentował ESnet6, następną generację swojej szybkiej naukowej sieci internetowej, która działa z prędkością 46 Terabitów/s.

ESnet6 (schemat sieci)
fot. Berkeley Lab

Najszybsza sieć internetowa w USA właśnie stała się nieco szybsza. Sieć Energy Sciences Network (Esnet) została uaktualniona do ESnet6, oferując oszałamiającą przepustowość 46 terabitów na sekundę (Tb/s). Ale nie rób sobie nadziei, że z niej szybko skorzystasz — to na razie tylko projekt naukowy. Oryginalna sieć ESnet została utworzona w 1986 roku, aby pomóc naukowcom z różnych laboratoriów Departamentu Energii (DOE) w całych Stanach Zjednoczonych – umożliwiała im szybkie udostępnianie ogromnych ilości danych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci sieć przeszła wiele ulepszeń, aby nadążyć za postępem technologicznym i ogromną ilością danych generowanych przez eksperymenty naukowe. W 2021 roku przez sieć przesłano oszałamiające 1,1 eksabajta danych.

Może Cię zainteresować także: Dlaczego Twój router nie jest tak szybki jak podaje producent?

A teraz nadchodzi kolejny przeskok pokoleniowy. ESnet6 składa się z 15.000 mil (24.000 km) kabli światłowodowych obejmujących cały kraj, umożliwiając sieciowe łącza szkieletowe, z których każde może przesyłać dane od 400 gigabitów na sekundę (Gb/s) do 1 Tb/s. Była to już najszybsza sieć internetowa na świecie, ale teraz dopiero umacnia tę przewagę z przepustowością do 46 Tb/s.

Co ciekawe, nie jest to rekordowa prędkość transmisji danych – ten zaszczyt należy się eksperymentalnej konfiguracji w Japonii, która osiągnęła oszałamiający 1 Petabit na sekundę (Pb/s), czyli 1000 Tb/s (za NICT).

Zobacz też: Rekordowa prędkość transmisji danych wynosi obecnie 319 Tb/s

Dla porównania, prawdopodobnie wystarcza Ci prędkość kilkuset megabitów na sekundę (Mb/s), podczas gdy ESnet6 odpowiada 46 milionom Mb/s. Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęściarzy korzystających z połączenia światłowodowego 10 Gb/s – najszybszej prędkości internetu dostępnej dla konsumentów – ESnet6 nadal pokona Cię 46.000 razy.

Oczywiście nie chodzi tu tylko o umożliwienie naukowcom pobrania całego Netflixa i oglądanie go w oczekiwaniu na wzrost ich kultur komórkowych. ESnet6 został zaprojektowany, aby umożliwić naukowcom przesyłanie dużych zestawów danych między zespołami, instrumentami i obiektami, a także będzie pomagał w rozwiązywaniu głównych problemów badawczych wymagających dużej ilości danych, takich jak modelowanie klimatu, badania genomiczne, obserwacje teleskopowe, eksperymenty fizyczne i informacje kwantowe.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Berkeley Lab | New Atlas