MUX-6 w całości dla kanałów TVP

Od lutego 2023 roku Telewizja Polska będzie dysponować w całości szóstym multipleksem telewizyjnym (MUX-6), w którym będzie mogła umieścić 8 kanałów telewizyjnych.

MUX-6 w całości dla TVP (DVB-T2 Hevc)

Od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2033 roku TVP będzie mogła na stałe objąć tzw. szósty multipleks telewizyjny (MUX-6), który ma nadawać w nowym standardzie naziemnym DVB-T2. Za jego pośrednictwem telewizja publiczny będzie mogła nadawać maksymalnie osiem kanałów. Decyzja rezerwacyjna MUX-6 dla Telewizji Polskiej została podpisana przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko już 21 września 2022 roku.

Sprawdź też: Jaką antenę wybrać do odbioru telewizji w DVB-T2?

Zgodnie z projektem zmienionej karty powinności, przesłanym w zeszłym tygodniu przez TVP do KRRiT, docelowo naziemnie miałyby też nadawać TVP HD i TVP Seriale oraz TVP World, które obecnie można odbierać tylko u operatorów telewizji płatnej. W nowym multipleksie mogłyby znaleźć się także TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Polonia, które teraz są nadawane na testowym multipleksie TVP.

Szósty multipleks MUX-6 został uruchomiony dzięki zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC i w tym momencie nie jest przydzielony żadnemu nadawcy telewizyjnemu, choć dzięki czasowej zgodzie UKE z części jego częstotliwości testowo korzysta już TVP.

Stałym objęciem MUX-6 była zainteresowana tylko Telewizja Polska, która na stałe posiada także trzeci multipleks (MUX-3). Wyjątkowo można w nim nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Programy telewizyjne TVP znajdują się również w MUX-1 i MUX-8.

Do rozdysponowania pozostał jeszcze MUX-5, który ma posłużyć do przeniesienia kanałów z ósmego multipleksu, w którym sygnał nadawany jest w starym systemie. Docelowo MUX-8 ma zostać przeznaczone na potrzeby radia cyfrowego DAB+.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Press