„Dolny Śląsk: zaginione skarby” już na History Channel

W nowym programie dokumentalnym „Dolny Śląsk: zaginione skarby” Łukasz Kazek zabierze nas w podróż śladami legendarnych skarbów na Dolnym Śląsku.

„Dolny Śląsk: Zaginione skarby. Łukasz Kazek na tropie” (History Channel)
„Dolny Śląsk: Zaginione skarby. Łukasz Kazek na tropie” (History Channel)

W programie dokumentalnym Dolny Śląsk: zaginione skarby Łukasz Kazek podąża tropem poniemieckich skarbów ukrytych na Dolnym Śląsku. Rozprawia się z legendą o Złotym Pociągu, rusza do stolicy regionu, aby zbadać, co stało się ze Złotem Wrocławia i eksploruje Szczelinę Jeleniogórską, która ma rzekomo skrywać złoto i liczne dzieła sztuki – w tym słynne jaja Fabergé. Prowadzący program – Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek, prezenter telewizyjny i gospodarz kanału History Hiking na YouTubie.

Przeczytaj także: Powstanie film fabularny „Starożytni kosmici”

Nazywam się Łukasz Kazek – Dolny Śląsk to mój dom i zagadka, którą poznaję przez całe życie. Druga wojna światowa dała nazistom niewyobrażalne bogactwo. Ukryli ile się dało, Poszukiwaczom pozostały zagadkowe znaki i legendy. Poznajmy wspólnie historię najsłynniejszych skarbów Dolnego Śląska.

W serialu Kazek udaje się wraz z poszukiwaczami skarbów na wyjątkową wyprawę po Dolnym Śląsku. Prowadzi także wywiady z historykami i świadkami wydarzeń z końca II Wojny Światowej i ich potomkami. Gospodarz spróbuje także odkryć tajemnice złotych pociągów, którymi Niemcy rzekomo chcieli wywieźć kosztowności u schyłku II wojny światowej.

Scenariusz cyklu Dolny Śląsk: zaginione skarby, Łukasz Kazek stworzył razem z reżyserem Michałem Bielawskim, który ma na koncie między innymi dokumenty z pogranicza socjologii i sportu: Mundial. Gra o wszystko (2012), Kibice (2017), Małyszomania. Kochaj i rzuć (2021) oraz nagradzany na festiwalach Wiatr. Thriller dokumentalny – opowiadający o fenomenie halnego i jego wpływie na mieszkańców Podhala.

Premierowe odcinki serialu dokumentalnego Dolny Śląsk: zaginione skarby. Łukasz Kazek na tropie emitowane są we wtorki o godzinie 21:00 na kanale History Channel od 11 października 2022 roku. Powtórki emitowane są w kolejnych dniach.

Obejrzyj także materiał z nagrywania odcinków serialu Jak powstawał nasz program? Udaj się na wizytę na planie:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: History Polska