Pierwsze zetknięcie Kościoła i sztucznej inteligencji – robot Sophia po raz pierwszy w Polsce

AI zagrożenie czy zbawienie? Humanoidalny robot Sophia ma obywatelstwo Arabii Saudyjskiej i szuka męża. Sztuczna inteligencja Google, LaMDA wynajęła prawnika, bo chce udowodnić, że żyje.

Mastercard Homo Roboticus 2022

W piątek 21 października 2022 (w godzinach 16:00-17:00 CET) startuje w wersji online studio wirtualne „Masterclass Homo Roboticus for Global Leaders”. W międzynarodowej debacie udział potwierdzili: prof. Jeffrey Sachs – ekonomista (Colombia University), Guy Consolmagno – dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, humanoidalny robot Sophia & David Hunson, Ian Pearson – futurolog, Giulio Tononi – psychiatra oraz blisko 10 tys. liderów, reprezentujących 65 międzynarodowych firm, uczelni i organizacji. Celem eventu jest przedstawienie najważniejszych pytań dotyczących AI.

Może Cię zainteresować: Optimus: zobacz prototyp humanoidalnego robota Tesli

Jeśli nadejdzie dzień, w którym stworzymy maszyny zdolne do samoświadomości i wolnego wyboru, nie powinniśmy ani spodziewać się cudów ani wielce się obawiać. Bo mimo całego naszego sprytu ludzkość nigdy nie wymyśliła nowych grzechów.  Zawsze będziemy zazdrościć innym. Zawsze będziemy chcieli kogoś ośmieszyć. Jednocześnie zawsze będziemy posiadali  wiarę, nadzieję i miłość. Komputer zdolny do samoświadomości jest również komputerem, który będziemy w stanie pokochać. Dlaczego mielibyśmy się tego bać? 

To, co dziś nazywamy sztuczną inteligencją, nie jest inteligencją. To dane. To nie wiedza. To nie mądrość. Czy nadejdzie czas, kiedy ludzie będą mogli wytwarzać rzeczy zdolne do posiadania wolnej woli i intelektu? To dzieje się każdego dnia – twierdzi Guy Consolmagno, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego (MIT, Harvard University).

Zdaniem czołowego brytyjskiego futurologa dr Iana Pearsona, obserwujemy początki powstawania homo cyberneticus, połączenia naszych ciał ze światem maszyn, i homo optimus, połączenia ich ze zoptymalizowaną strukturą DNA. Następnie pojawi się homo hybridis, ze zoptymalizowanym DNA i zoptymalizowanym ciałem, także połączonym ze światem maszyn. Zwykłych ludzi, którzy nie będą chcieli wprowadzać takich ulepszeń, będziemy mogli nazwać homo sapiens ludditus, zwykłymi ludźmi.

Powstanie wiele różnych równoległych gatunków ludzi, homo sapiens ludditus, a nawet homo zombie. Giulio Tononi z Uniwersytetu Wisconsin,  znany jest ze swojej Zintegrowanej Teorii Informacji (IIT), matematycznej teorii świadomości, której symbolem jest Phi. Twierdzi, że zamiast dać się zastąpić przez super inteligentne maszyny, musimy zrozumieć, że choćby nie wiadomo, jak inteligentne się wydawały, są tylko garścią pyłu.

Nieważne, czy potrafią pisać, rysować czy grać lepiej niż większość artystów, czy okazywać większą empatię niż nasi najlepsi przyjaciele. Nie istnieją same dla siebie, lecz dla nas, jako narzędzia. Nie chodzi o robienie, lecz bycie, a być znaczy być świadomym. Jeśli ten pogląd jest słuszny, to świadomość, każda pojedyncza dusza, jest prawdziwym słońcem oświetlającym naturę i tworzącym znaczenie, wartość i cel.

Czy nadchodzi czas przełamania egoizmu gatunkowego? Czy mamy obowiązek uznać inne osoby niż ludzie? Czy jesteśmy zdolni przyznać, że nie będziemy najlepsi na świecie? 

Jak nowe technologie m.in. AI, wpłyną w najbliższych latach na światowe modele gospodarcze? Czy i w jaki sposób AI stworzy nowe typy środowisk ekonomii. Czy rewolucja związana ze sztuczną inteligencją zmusi prof. Jeffreya Sachsa – gościa tegorocznego „Masterclass” do napisania podręcznika ekonomii na nowo? 

AI zmienia nie tylko „co” i „jak” robimy, ale również to, „kim” jesteśmy

Jak sztuczna inteligencja wpływa na świat biznesu? Czy o przetrwaniu na rynku będzie decydować wyłącznie poziom zaawansowania technologicznego? Czy na naszych oczach odbywa się kolejna wielka zmiana? Jakie wyzwania AI rodzi dla liderów? Jak budować zaufanie i zapewnić bezpieczeństwo w świecie coraz bardziej zależnym od technologii. Na te pytania postara się odpowiedzieć Jacek Kędzior z EY Polska.  

Największym zagrożeniem, przed którym stoimy, nie są zastępujące nas roboty, ale nasza niechęć do odkrywania siebie na nowo, mówi Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska. Żyjemy w epoce cudów: autonomiczne samochody, urządzenia, które przewidują nasze potrzeby, i roboty zdolne do wszystkiego – od zaawansowanej produkcji po skomplikowane operacje medyczne. Automatyzacja, algorytmy i sztuczna inteligencja zmienią każdy aspekt codziennego życia. Czy jesteśmy jednak świadomi tego, co to oznacza dla przyszłości pracy, przywództwa i ludzkiej kreatywności?, pyta prezes BOŚ.  

21 października 2022 od godz. 16.00 do godz. 19.00 CET 

Program oraz bezpłatna rejestracja na event online – Mastercard Homo Roboticus 2022 dostępna jest na stronie internetowej: masterclassleadership.org.

Mastercard Homo Roboticus 2022

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CTN