TeenTV będzie nowym programem TVP dla nastolatków

Telewizja Polska zapowiedziała powstanie nowej stacji internetowo-telewizyjnej TeenTV, która ma być miejscem rozrywki i edukacji dla dzieci do 16 roku życia.

Logotypy stacji tematycznych TVP na wiszących flagach

Ostatniego dnia września tego roku Telewizja Polska SA przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) projekt zmiany Karty Powinności na lata 2020-2024, w której wykreśla stworzenie stacji TVP Muzyka i dodaje plany tworzenia i rozpowszechniania wyspecjalizowanego programu TeenTV. Co ciekawe, nazwa programu jest w języku angielskim i nie jest utrzymana w konwencji nazewnictwa Telewizji Polskiej, czyli nie będzie to jak wcześniej planowano TVP Teen.

Zobacz również: TVP Nauka wystartuje 3 października 2022 roku

W nowym projekcie karty, TVP podkreśla, że może rozpowszechniać TeenTV, jeżeli pozwolą na to dodatkowe środki finansowe, co zostanie wskazane w planie finansowym.

TeenTV to nowy program wyspecjalizowany ze względu na młodego odbiorcę. Bedzie skierowany głównie do dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat. Ma pełnić funkcje w zakresie edukacji i rozrywki dla nastolatków – realizowane także w ramach powiązanego z programem serwisu internetowego.

Zarówno stacja TeenTV oraz serwis online mają łącznie służyć do stworzenia zaufanej i bezpiecznej przestrzeni dla młodej grupy odbiorców. Mają zapewniać im w sposób linearny i nielinearny dostęp do treści bez nadmiernej przemocy oraz ma być jednocześnie dopasowany do potrzeb i zainteresowań nastolatków.

Dzięki materiałom nadawanym w TeenTV starsze dzieci (inna grupa niż TVP ABC) mają odkrywać i rozwijać swoje pasje, kształtować relacje i swoje funkcjonowanie w grupie. Nie zabraknie promowania postaw prozdrowotnych, radości życia i dzielenia się z innymi – wszystko to z uwzględnieniem rozrywki, zabaw, gier, sportu i relaksu.

Kluczowe gatunki programów nadawanych w TeenTV to: film i serial animowany, film i serial fabularny, audycje edukacyjne oraz rozrywkowe.

Program TeenTV będzie rozpowszechniany po jego utworzeniu w systemie teleinformatycznym, a z czasem w miarę możliwości także w innych sieciach telekomunikacyjnych. Za stację ma odpowiadać Justyna Karnowska, która obecnie jest dyrektorem istniejącego programu dla dzieci – TVP ABC.

Sprawdź cały Projekt zmienionej Karty Powinności TVP SA na lata 2020-2024 z dnia 30.09.2022 r. (plik PDF, rozmiar 3,36 MB).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: GOV.pl