Co powinien mieć iPhone 15?

Nowy iPhone 15 pojawi się dopiero za rok, ale użytkownicy już myślą nad tym, co by chcieli , aby Apple wprowadziło w nowym modelu swojego smartfona.

Lista życzeń: funkcje i nowości w iPhonie 15
Lista życzeń: funkcje i nowości w iPhonie 15

Firma Apple wydała nową serię telefonów iPhone 14 podczas imprezy Far Out we wrześniu 2022 roku. Tym razem firma mocno rozróżniła modele standardowe i Pro. Wersje z wyższej półki nie zawierają już tylko dodatkowego obiektywu aparatu. Mamy ekskluzywne rozwiązania dotyczące procesora i wyświetlacza. To sprawia, że ​​​​zwykłe modele 14 są nieciekawe, jeśli chcesz uaktualnić smartfona z iPhone’a 12 lub iPhone’a 13. Więc jeśli planujesz kupić iPhone’a 14, wybierz wariant Pro i nie zapomnij też dokupić etui. Tymczasem możemy już robić listę życzeń i oczekiwań wobec iPhone’a 15.

Oczywiście nie spodziewamy się, że iPhone 15 pojawi się w najbliższym czasie. Wiemy już jednak o kilku sprawach, które mogą znaleźć się w nadchodzącym modelu. Dodatkowo mamy listę życzeń z potencjalnymi funkcjami, które Apple może uwzględnić w tej linii. Oto, co wiemy do tej pory i co chcemy zobaczyć od Apple w modelach smartfonów iPhone 15 i 15 Plus.

Nie ma sposobu, aby powiedzieć, kiedy Apple dokładnie wyda linię iPhone’a 15. Jednak wczesna połowa września 2023 roku jest bezpiecznym przypuszczeniem. Właśnie wtedy firma z Cupertino zazwyczaj ogłasza swoją nową linię smartfonów z wyższej półki. Oczywiście przy założeniu, że firma nie stoi przed żadnymi większymi wyzwaniami lub brakami, które mogą przesunąć wydarzenie na późniejszy termin. Prawdopodobnie nie będziemy mieli konkretnej daty, dopóki gigant technologiczny nie zaprosi przedstawicieli prasy na tydzień przed tym, jak to nastąpi.

Wyświetlacz iPhone’a 15

Zacznijmy od niektórych ekscytujących zmian, które możemy zobaczyć w zwykłych modelach z 2023 roku. Dynamic Island to jeden z kandydatów na liście modelu podstawowego. Spodziewamy się, że ta „magia” sprzętowa/programowa zadebiutuje w zwykłych modelach iPhone’a 15 i 15 Plus. Oznacza to, że w 2023 roku może nie być konieczne inwestowanie w model Pro, aby pozbyć się niesławnego wycięcia (tzw. notcha). Chociaż Always-On Display (AOD) może wciąż pozostać ekskluzywną opcją dla wersji Pro.

Jeśli chodzi o wyświetlacze spodziewamy się również, że Apple zachowa warianty 6,1 cala i 6,7 cala. Poza większym ekranem i baterią, zakładamy, że model Plus będzie zawierał te same specyfikacje co regularny model 6,1 cala. Tymczasem częstotliwości odświeżania pozornie może nie dostać istotnych aktualizacji. Zwykły iPhone 15 i 15 Plus prawdopodobnie będą trzymać się standardowego 60 Hz i ominie je technologia ProMotion 120 Hz.

Dynamic Island z iPhone'a 14 Pro
Dynamic Island z iPhone’a 14 Pro

Port USB C

Apple polegał na porcie Lightning od… straciliśmy już rachubę. Ta dziesięcioletnia technologia może w końcu zniknąć wraz z wydaniem iPhone’a w 2023 roku. Słyszeliśmy plotki o tym, że Apple w końcu doda port ładowania USB-C w nadchodzącej linii – niestety, mimo że trudno w to uwierzyć. Ta zmiana jest prawdopodobnie spowodowana przepisami UE, które zmuszają giganta z Cupertino do przyjęcia bardziej uniwersalnej ładowarki i porzucenia własnej.

Apple zrezygnowało z obsługi fizycznych kart SIM w amerykańskich modelach iPhone’a 14, usuwając całkowicie tackę na rzecz eSIM. Spodziewamy się, że iPhone 15 i 15 Plus zostaną potraktowane tak samo – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Firma może jednak rozszerzyć takie podejście na jeszcze więcej regionów.

Czy reszta świata jest gotowa na korzystanie tylko z eSIM? Prawdopodobnie nie. Jednak firma może przeanalizować i wprowadzić te zmiany sprzętowe w nadchodzących latach, według własnego uznania. Operatorzy na całym świecie prawdopodobnie już są w trakcie przystosowania się po premierze iPhone’a obsługującego tylko eSIM w USA. To, czy poważnie potraktują posunięcie Apple’a i zaczną bardziej wspierać tę technologię (tam, gdzie nie jest jeszcze dostępna), jeszcze się nie okaże.

Ładowanie: czy Apple wprowadzi odwrotne ładowanie?

Apple od kilku lat obsługuje w swoich iPhone’ach trzy standardy ładowania. Możesz użyć kabla Lightning do ładowania przewodowego. Alternatywnie możesz użyć dowolnej ładowarki w standardzie Qi do wolnego ładowania bezprzewodowego. Na koniec otrzymujesz protokół MagSafe, który zapewnia szybsze ładowanie bezprzewodowe. Chociaż jedna główna funkcja związana z ładowaniem pozostaje nieobecna we wszystkich iPhone’ach produktów Apple – odwrotne ładowanie bezprzewodowe.

Niektóre firmy, takie jak Samsung, pozwalają użytkownikom zamienić swoje telefony w ładowarki Qi. W ten sposób użytkownicy mogą ładować słuchawki douszne lub inne akcesoria za pośrednictwem swoich telefonów. W tej chwili pozornie nie ma żadnych wiadomości dotyczących iPhone’a 15 obsługującego tę funkcję. Jednak z pewnością zajmuje pierwsze miejsce na liście życzeń wielu użytkowników.

Procesor: iPhone 15 z procesorem z 2022 roku

Wraz z wydaniem serii iPhone 14, Apple zaczął używać zeszłorocznego procesora w zwykłych modelach. To daje nam wskazówkę, jaki ruch firma wykona w przyszłym roku.. Plotki prowadzą nas do przekonania, że ​​gigant z Cupertino przyjmie tę strategię w dającej się przewidzieć przyszłości. Oznaczałoby to, że zwykły iPhone 15 i 15 Plus otrzymają chip A16 Bionic z 2022 roku. Tymczasem modele 15 Pro prawdopodobnie otrzymają ekskluzywny smak nadchodzącego chipsetu A17 Bionic.

Chip A16 firmy Apple
Chip A16

Aparaty: nie spodziewaj się funkcji Pro

Biorąc pod uwagę, że omawiamy zwykłe modele iPhone’a 15, nie można oczekiwać, że otrzymają najlepsze aparaty od Apple. Od lat jednym z najbardziej oczywistych i widocznych czynników odróżniających iPhone’y standardowe od Pro był system tylnej kamery. Podczas gdy najwyższej klasy iPhone Pro może zyskać obiektyw Periscope w 2023 roku, jesteśmy prawie pewni, że zwykłe nie. Prawdopodobnie otrzymamy zwykły układ z dwoma obiektywami z tyłu z kilkoma nowymi efekciarskimi funkcjami, takimi jak tryb akcji na iPhonie 14.

Podwójny aparat tylny Apple iPhone 14
Podwójny aparat tylny (iPhone 14)

Podsumowanie: czy zwykły iPhone staje się wyższej klasy SE?

W tym momencie nie jest tajemnicą, że Apple agresywnie próbuje sprzedawać więcej jednostek Pro iPhone’a. Z każdym mijającym rokiem gigant technologiczny z Cupertino powiększa przepaść między modelami zwykłymi i najwyższej klasy. To nasuwa pytanie — czy zwykłe „wysokiej klasy” iPhone’y powoli stają się modelami SE wyższego poziomu?

iPhone’y SE zawierają mieszankę przestarzałej i nowej technologii w przystępnej cenie. Zwykłe iPhone’y powoli zaczynają zawierać coraz więcej tego, co stare, a mniej ekscytujących, nowych funkcji — które pozostają ekskluzywne dla Pro. To w pewnym sensie sprawia, że ​​są to telefony „średniej klasy” w kontekście firmy znanej z telefonów z wyższej półki cenowej.

co może dostać iPhone 15?

Apple może potencjalnie wprowadzić przeprojektowaną obudowę iPhone’a w 2023 roku. Jeśli jednak tak będzie, czy zwykły iPhone 15 i 15 Plus w ogóle to dostanie? Biorąc pod uwagę nową strategię Apple’a, prawdopodobnie nie. Na bardziej konkretne szczegóły będziemy musieli poczekać, aż pojawi się więcej wiarygodnych przecieków i plotek od zaufanych analityków.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: XDA Develpers