Zwiastun „Lynch/Oz”: fascynacja Davida Lyncha „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” została zdemaskowana

Reżyser Alexandre O. Philippe ponownie umieszcza słynne dzieła Lyncha w świecie „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Victora Fleminga.

Lynch/Oz - film dokumentalny (2022)

Legendarny już David Lynch to człowiek za kurtyną, cudowny Czarnoksiężnik z Krainy Oz, w surrealistycznej konstrukcji, którą nazywamy kinem. Tak przynajmniej przedstawia się film dokumentalny Lynch/Oz. Wyreżyserowany przez Alexandre’a O. Philippe’a narodził się z odpowiedzi Lyncha podczas panelu pytań i odpowiedzi na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku w 2001 roku po pokazie „Mulholland Drive”. Ponad 20 lat temu Lynch powiedział, że „nie ma dnia, w którym nie myśli o Czarnoksiężniku z Krainy Oz”, zapytany o wpływ tego klasycznego filmu na jego własną twórczość.

Lynch/Oz przerabia filmografię Lyncha w kontekście sekwencji snu fantasy w technikolorze, która pchnęła niewinną Dorotką (Judy Garland) do świata bajek. Dokument będzie miał swoją brytyjską premierę podczas BFI London Film Festival, pojawi się w kinach w Wielkiej Brytanii i w serwisach na żądanie 2 grudnia 2022 roku. Lynch/Oz będzie dystrybuowany przez Janus Films w Ameryce Północnej, ale jeszcze nie ma jeszcze daty premiery. Nie wiemy też nic, kiedy film ukaże się w Polsce.

W oficjalnym podsumowaniu czytamy:Lynch/Oz” bada jedną z najbardziej fascynujących zagadek w historii kina: trwałą symbiozę między pierwotną amerykańską bajką „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” a osobliwą odmianą popularnego surrealizmu Davida Lyncha.

Podzielony na sześć rozdziałów, z narracją Amy Nicholson, Lynch/Oz nawiązuje do słynnych projektów Lyncha, takich jak Mulholland Drive, Twin Peaks i Blue Velvet z nieuchwytną obietnicą przygody w Czarnoksiężniku z krainy Oz. Podobnie jak Dorotka zeszła do Szmaragdowego Miasta, Lynch odsłania fałszywą koncepcję bezpiecznych przedmieść, odsłaniając oszałamiający surrealistyczny portal tuż nad tęczą.

Krytyk IndieWire, David Ehrlich, zrecenzował „Lynch/Oz” z Tribeca Film Festival 2022, pisząc, że dokument „stwarza nieco sycący posiłek ze smacznej bułki tartej, którą Lynch pozostawił po swojej życiowej fascynacji psychogennym nastrojem, złowieszczymi podmuchami wiatru i dziwną kobietę imieniem Judy”.

„«Lynch/Oz» jest najlepszy, gdy jest najbardziej ilustracyjny — wzbogacając znane klipy w nowy kontekst lub organizując równoległe porównania, które słyszą niesamowite echa między rodzinnym klasykiem Victora Fleminga a najbardziej nawiedzonym dziełem Davida Lyncha” kontynuuje Ehrlich. „Filtrując «Czarnoksiężnika z krainy Oz» przez pryzmat Davida Lyncha, Phillippe i jego goście przybliżają te energie, używając dwóch zwodniczo różnych wizji Ameryki, aby zasugerować, że nasze sny i koszmary nigdy nie były tak od siebie oddalone, jak się mogą wydawać.”

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego „Lynch/Oz”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire